Metryczka dzieła

 • Tytuł: Młoda para w ogrodzie
 • Autor: Frans Hals (ok. 1582-1666)
 • Narodowość: Holender
 • Rok powstania: 1627
 • Tematyka: portret
 • Technika wykonania: olej na płótnie
 • Wymiary: 140 x 166,5 cm
 • Muzeum, w którym można obejrzeć dzieło: Rijksmuseum w Amsterdamie, Holandia

 

Oto jak w XVII-wiecznej Holandii przedstawiano szczęśliwych małżonków: w sposób naturalny, na tle wiejskiego krajobrazu.

 • Głównym bohaterem jest przedstawione na pierwszym planie małżeństwo. Para pozuje, siedząc pod drzewami. Hals, jako mistrz portretu, ukazywał psychikę modeli. Nigdy nie poprawiał urody ani nie ukrywał wieku ludzi.
 • Bohaterowie noszą stroje ciemne, ozdobione białymi koronkowymi kołnierzami i mankietami, kryzami, a kobieta ma ozdobny czepiec. Holendrzy zapożyczyli tę modę z katolickiej Hiszpanii – z uwagi na surowy charakter stroju obowiązujący również w protestanckich krajach.
 • Od połowy XVI wieku w Holandii stały się popularne przedstawienia par małżeńskich na tle krajobrazu. Albo był to typowy widok dla tamtejszych terenów – nizina po horyzont, albo urozmaicano go ozdobnymi budowlami w stylu włoskim.

 

Triki kompozycyjne

Różne odcienie karnacji
Artysta, malując skórę, używał w podkładzie farb o odcieniach przechodzących od bieli po blady róż. Dzięki temu uzyskiwał zróżnicowane rodzaje karnacji: od porcelanowej cery po rumiane policzki.

Perspektywa
Obraz został zdominowany przez postacie małżonków, którzy – gdyby dokładnie wyliczyć – zajmują 3/4 płótna. Widzimy jeszcze drugi plan – pejzaż z boku. Mamy wrażenie, że perspektywa umyka, ale też przykuwa uwagę widza i „wciąga” go.

 

Zadania egzaminacyjne

1. Pytanie o przedstawienie uczuć
Frans Hals ukazał uczucia między młodą parą dzięki:

A. mimice twarzy oraz gestom postaci,
B. odchyleniu głów kobiety i mężczyzny,
C. fakturze i kolorystyce ubrań przedstawionych osób,
D. usytuowaniu kobiety i mężczyzny na pierwszym planie.

Odp. A.
Uczucia zostały ukazane przez artystę bardzo subtelnie: poprzez łagodny uśmiech rozjaśniający ich twarze oraz gesty. Obydwoje siedzą naturalnie, swobodnie. Kobieta wspiera się delikatnie na ramieniu męża, a on podpiera się, nie kryjąc zadowolenia.

2. Pytanie o rodzaj uczuć
Sposób przedstawienia kobiety i mężczyzny uwydatnia, że w ich związku panuje:

A. nuda,
B. niechęć,
C. harmonia,
D. obojętność.

Odp. C.
O harmonijnym związku tej pary świadczy przede wszystkim łagodny, pełen ciepła uśmiech. Portret emanuje spokojem, szczęściem małżonków.

3. Pytanie o sposób przedstawienia ludzi i budowli
Frans Hals, malując postaci i budowle, nadał im przede wszystkim charakter:

A. realistyczny,
B. fantastyczny,
C. mitologiczny,
D. symboliczny.

Odp. A.
Hals realistycznie, niemal w fotograficzny sposób ukazał nie tylko wizerunek małżonków, lecz również ciekawe tło. Z precyzją typową dla artystów z północnej Europy namalował portrety oraz stroje z najdrobniejszymi szczegółami, ozdobne budowle, a także przyrodę. Uwagę zwraca również gra światła na lśniących strojach.