Metryczka dzieła
- Tytuł: Młoda para w ogrodzie
- Autor: Frans Hals (ok. 1582-1666)
- Narodowość: Holender
- Rok powstania: 1627
- Tematyka: portret
- Technika wykonania: olej na płótnie
- Wymiary: 140 x 166,5 cm
- Muzeum, w którym można obejrzeć dzieło: Rijksmuseum w Amsterdamie, Holandia
Oto jak w XVII-wiecznej Holandii przedstawiano szczęśliwych małżonków: w sposób naturalny, na tle wiejskiego krajobrazu.
- Głównym bohaterem jest przedstawione na pierwszym planie małżeństwo. Para pozuje, siedząc pod drzewami. Hals, jako mistrz portretu, ukazywał psychikę modeli. Nigdy nie poprawiał urody ani nie ukrywał wieku ludzi.
- Bohaterowie noszą stroje ciemne, ozdobione białymi koronkowymi kołnierzami i mankietami, kryzami, a kobieta ma ozdobny czepiec. Holendrzy zapożyczyli tę modę z katolickiej Hiszpanii – z uwagi na surowy charakter stroju obowiązujący również w protestanckich krajach.
- Od połowy XVI wieku w Holandii stały się popularne przedstawienia par małżeńskich na tle krajobrazu. Albo był to typowy widok dla tamtejszych terenów – nizina po horyzont, albo urozmaicano go ozdobnymi budowlami w stylu włoskim.
Triki kompozycyjne
Różne odcienie karnacji
Artysta, malując skórę, używał w podkładzie farb o odcieniach przechodzących od bieli po blady róż. Dzięki temu uzyskiwał zróżnicowane rodzaje karnacji: od porcelanowej cery po rumiane policzki.
Perspektywa
Obraz został zdominowany przez postacie małżonków, którzy – gdyby dokładnie wyliczyć – zajmują 3/4 płótna. Widzimy jeszcze drugi plan – pejzaż z boku. Mamy wrażenie, że perspektywa umyka, ale też przykuwa uwagę widza i „wciąga” go.
Zadania egzaminacyjne
1. Pytanie o przedstawienie uczuć
Frans Hals ukazał uczucia między młodą parą dzięki:
A. mimice twarzy oraz gestom postaci,
B. odchyleniu głów kobiety i mężczyzny,
C. fakturze i kolorystyce ubrań przedstawionych osób,
D. usytuowaniu kobiety i mężczyzny na pierwszym planie.
Odp. A.
Uczucia zostały ukazane przez artystę bardzo subtelnie: poprzez łagodny uśmiech rozjaśniający ich twarze oraz gesty. Obydwoje siedzą naturalnie, swobodnie. Kobieta wspiera się delikatnie na ramieniu męża, a on podpiera się, nie kryjąc zadowolenia.
2. Pytanie o rodzaj uczuć
Sposób przedstawienia kobiety i mężczyzny uwydatnia, że w ich związku panuje:
A. nuda,
B. niechęć,
C. harmonia,
D. obojętność.
Odp. C.
O harmonijnym związku tej pary świadczy przede wszystkim łagodny, pełen ciepła uśmiech. Portret emanuje spokojem, szczęściem małżonków.
3. Pytanie o sposób przedstawienia ludzi i budowli
Frans Hals, malując postaci i budowle, nadał im przede wszystkim charakter:
A. realistyczny,
B. fantastyczny,
C. mitologiczny,
D. symboliczny.
Odp. A.
Hals realistycznie, niemal w fotograficzny sposób ukazał nie tylko wizerunek małżonków, lecz również ciekawe tło. Z precyzją typową dla artystów z północnej Europy namalował portrety oraz stroje z najdrobniejszymi szczegółami, ozdobne budowle, a także przyrodę. Uwagę zwraca również gra światła na lśniących strojach.