Młodym ludziom zdaje się, że pieniądze są najważniejszą rzeczą w życiu. Gdy się zestarzeją, są już tego pewni.
Oscar Wilde

Starość we wszystko wierzy. Wiek średni we wszystko wątpi. Młodość wszystko wie.
Oscar Wilde

Młodość jak kwiat przechodzi.
Szekspir

Młodość byłaby doskonała, gdyby przytrafiała się pod koniec życia.
Herbert Henry Asquity

Dojrzewamy dzięki miłości, cierpieniu, radości.
Aldona Różanek

Młodość nie jest rozdziałem wyrwanym z życia ani przedmową do książki bez powiązania z całością. Jest wprowadzeniem do całej reszty, jest zalążkiem (…), jest fundamentem, na którym ma się oprzeć budowla życia.
Jakub Alberione

Wy jesteście przyszłością świata!
Wy jesteście nadzieją Kościoła!
Wy jesteście moją nadzieją!
Jan Paweł II

Dzisiejsza młodzież ma te same marzenia, te same pragnienia, co młodzież z mojej generacji – chciałaby urządzić sobie życie nie tylko szczęśliwe, ale i piękne. Co prawda porusza się innymi środkami lokomocji, posługuje się skrótowym językiem i wierzy bardziej w fakty, niż w słowa, ale to są już sprawy drugorzędne.
Gustaw Holoubek

O, Młodzieży: czy wiecie, że nie jesteście pierwszym pokoleniem, które pragnie życia pełnego piękna i wolności? Czy wiecie, że wszyscy wasi przodkowie czuli to samo, co wy teraz – i padli ofiarą kłopotów i nienawiści? Czy wiecie, że wasze najżarliwsze życzenia mają szansę się spełnić tylko wtedy, gdy uda wam się zdobyć miłość i zrozumienie ludzi, zwierząt, roślin i gwiazd, tak że wszelka radość stanie się waszą radością, a wszelki ból waszym bólem?
Albert Einstein

Młodość jest wartością samą w sobie, czyli niszczycielką wszelkich innych wartości, które nie są jej potrzebne, gdyż ona – samowystarczalna.
Witold Gombrowicz

Młodości Bóg folguje, starych błędy karze zaraz, bo mieli czas nauczyć się.
Ks. Jan Twardowski

Młodzież jest okropna, obrzydliwa, bezsensowna, nieszanująca tradycji. To pokolenie skazane na zagładę.
Powtarzam opinie o moim pokoleniu. Dokładnie tak mówiono o nas.
Kiedy człowiek jest młody, nie ma jeszcze tyle wiedzy i doświadczenia, a jednocześnie musi zaznaczyć w dramatyczny sposób siebie. Jeżeli tego nie uczyni, może być zdeptany przez tłumy starszego pokolenia, które biegną z tupotem.
Ernest Bryll

Do młodości mam stosunek raczej ambiwalentny. Bardzo unikam tego, by młodzież dzielić i klasyfikować. Sam kiedyś – dawno, co prawda – byłem młody. Młodzież, podobnie jak dorosłych, można dzielić na ludzi i ludzi. Młodość jest tylko stanem biologicznym. Głupków i ludzi mądrych, generalnie rzecz ujmując, ciekawych i nieciekawych, ludzi chamskich i grzecznych, oczytanych i tępych jest tak samo dużo pośród starców, jak i pośród młodzieży.
Andrzej Sapkowski

Młodość już taka jest, sama ustala granice wytrzymałości, nie pytając, czy ciało to zniesie. A ciało zawsze znosi.
Paulo Coelho