Wiek XIX często nazywa się wiekiem postępu i nauki. Przywołaj znane Ci fakty z dziedziny nauki i techniki.

Wiek XIX to wiek postępu przede wszystkim w dziedzinach nauki i techniki. Praktycznie nie ma takiej dziedziny życia ludzkiego, która nie zostałaby zrewolucjonizowana w owym czasie, a to za sprawą dwóch odkryć, które zmieniły historię ludzkości: pary i elektryczności. To one właśnie przyczyniły się do błyskawicznego zwiększenia przestrzeni życiowej człowieka: dzięki wynalazkowi kolei i telefonu, mógł on przemierzać odległe przestrzenie i przekazywać informacje w tempie dotąd trudnym do wyobrażenia, dzięki wynalezieniu żarówki wydłużał się dzień, z tym samym czas aktywności zawodowej ludzi. Potem wynalazki popłynęły już w tempie lawinowym: od 1863 w Londynie jeździ metro, od 1869 ludzie znają odkurzacz, w 1885 wyprodukowano pierwszy samochód, w 1839 wynaleziono fotografię.

Wynalazkom w dziedzinie potopu towarzyszyły również odkrycia naukowe. W 1866 Nobel wynalazł dynamit, w 1869 Mendelejew przedstawił układ pierwiastków, w 1876 Darwin przedstawił teorię ewolucji, która zrewolucjonizowała nauki przyrodnicze. W 1876 po raz pierwszy zastosowano szczepionkę Pasteura, a w 1870 Schliemann odkopał Troję.

Wszystko to przyczyniło się do szybkiej rozbudowy miast. Wtedy to powstaje system banków, małe firmy zjadane są przez wielkie, a te z kolei skupiają się w wielkie koncerny, który to system napędza jeszcze postęp w przemyśle: coraz większa produkcja i coraz doskonalsze maszyny.

Zapamiętaj daty!

1839 – pierwsza fotografia
1876 – pierwszy telefon
1879 – pierwsza żarówka elektryczna
1885 – pierwszy silnik samochodowy Daimlera