Przykład:
- Małżeństwo Makbet
- Rastignac
- Julian Sorel
- Zenon Ziembiewicz
Sformułowania tematów:
- Blaski i cienie kariery. Rozważania na temat kolei życia wybranych bohaterów literackich i Twoje refleksje dotyczące tej kwestii.
- Trud wierności sobie. Słowa te uczyń mottem rozważań o postawach wybranych bohaterów literackich wiernych swym ideałom.
- Być albo mieć to alternatywa, przed którą staje każdy człowiek. Scharakteryzuj bohaterów literackich, którzy realizowali powyżej przedstawione modele życia.
Kim są karierowicze?
W zdecydowanie złym znaczeniu tego słowa to ludzie, którzy dla własnej kariery postępowali niemoralnie, ze szkodą dla innych, rezygnowali z dawnych ideałów. Dlatego w rozważaniach o karierowiczach nie mieszczą się kariery takie jak Wokulskiego czy Judyma. Karierowicze są godni potępienia, jedyne, co może zastanawiać, to to, czy w jakiejś mierze zwalnia ich od odpowiedzialności nacisk społeczny czy realia rzeczywistości.
Wskazówki przydatne podczas pisania:
- Doradzamy bezwzględne potępienie dążenia do kariery cudzym kosztem lub za pomocą przestępstwa.
- Literatura jest surowym sędzią: zwróćcie uwagę na finał karier wybranych bohaterów.
- Przeciwieństwem karierowiczów są idealiści – można przywołać ich jako pozytywne wzorce.
- Dzisiejszy świat nie utożsamia kariery z postawą negatywną, w literaturze XIX wieku znajdują się też przykłady karier osiągniętych wysiłkiem i pracą (Wokulski) lub będących dziełem przypadku. Taki kontekst może urozmaicić pracę.