Sir Tomasz More odmawia – Spowiedź w Saint-Germain-des-Prés
Śmiało można wykorzystać opowiadania Malewskiej do tematów, takich jak:
- Władza i władcy. Sylwetki królów polskich, europejskich, dylematy władzy. Możesz zestawić z wzorcem parenetycznym ustalonym w średniowieczu, z dylematem Kreona, z wierszami poetów współczesnych jak Egzamin Lipskiej, Do polityka Miłosza. W zbiorze Malewskiej masz aż trzech królów: Henryka VIII, Zygmunta Augusta, Jana Kazimierza!
• Czy władca ma prawo do miłości? Dylemat Zygmunta Augusta bardzo sugestywnie nakreślony przez Malewską! Ale przecież dotyczy też Henryka VIII i jego decyzji o oderwaniu się od Watykanu. Inny zakochany król to Jan III Sobieski, a jego listy do Marysieńki można włączyć do literatury podmiotu. Przy takim temacie warto pamiętać o decyzji króla angielskiego Edwarda, który zdecydował się zrezygnować z korony dla Amerykanki – pani Simpson.
- Portrety świętych w literaturze. Jest ich sporo w średniowiecznej hagiografii (kłania się Złota legenda Jakuba da Voragine’a). Opowiadania Malewskiej przynoszą dwa wzorce – zupełnie różne: sir Tomasza More’a i mnicha Almacha. Różne umysły i osobowości – ale w sprawach wartości zaskakująco podobnie.
- Obrazy Rzymu (czy miast) w literaturze. Obok Quo vadis Sienkiewicza, obok powieści Zoli pt. Rzym – można postawić opowiadanie Ostatni na arenie. Utwór szczuplejszy – ale autorka bardzo plastycznie prezentuje gwar miasta, ludzi, uliczne dialogi i igrzyska!
- Wierność swoim zasadom – na przykładzie dziejów i decyzji wybranych postaci literackich. Piękna postać Tomasza More’a skontrastowana z biskupem Cranmerem – to dobry materiał do takiej prezentacji. Można zestawić go z ojcem Kolbe – opisanym choćby w eseju Józefa Szczepańskiego Święty. Także z Antygoną, doktorem Rieux z Dżumy…
- Życie to wartość ponad inne – jak rozumieją to bohaterowie różnych utworów literackich. W opowiadaniach Malewskiej ten temat powraca. Tomasz More nie popełniłby samobójstwa – żałuje życia, ceni je. Życie naraża i traci własne mnich Almach. Zagadnienie życia w kontekście piątego przykazania podejmuje Jan Kazimierz podczas swojej spowiedzi… Można odwołać się do współcześnie rozważanego problemu eutanazji i aborcji.