W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się, że komputery i telefony, a także wszystkie programy do pisania, poprawiają za nas błędy ortograficzne. Nie powinniśmy im jednak bezgranicznie ufać, bo nawet najlepiej napisane aplikacje mogą mieć nieprawidłowości.

Dlatego dla własnej pewności, chcąc uniknąć niechcianych pomyłek podczas pisania wiadomości, powinniśmy mieć pod ręką słownik ortograficzny. W ten sposób będziemy spokojni, że wysyłany lub publikowany przez nas tekst jest bezbłędny i czytelny, a żaden odbiorca nie zwróci nam uwagi na popełnioną gafę.

Dla kogo przeznaczone są słowniki ortograficzne? Odpowiedź jest prosta – dla każdego! Słownik ortograficzny przyda się dzieciom rozpoczynającym naukę języka polskiego, a także na kolejnych etapach edukacji. Doskonale sprawdzi się dla osób z dysortografią, które mają problemy z poprawnym pisaniem wyrazów, a nie chcą ciągle tłumaczyć się z popełnianych błędów. Jest to również niezbędny element dla pasjonatów poprawnej polszczyzny i osób, które uważają, że poprawność gramatyczna jest oznaką wysokiej kultury osobistej. Jeśli ktoś planuje karierę w roli redaktora lub korektora, to również powinien zaopatrzyć się w profesjonalny słownik ortograficzny.

Czym jest słownik ortograficzny? Jakie rodzaje słowników dostępne są na rynku?

Słownik ortograficzny to książka, w której znajduje się zbiór słów (haseł). Nie ma podanego znaczenia konkretnego wyrazu, ponieważ zadaniem słownika jest pokazanie prawidłowego sposobu zapisu, czyli tak zwanej ortografii. Dodatkowo w słowniku można znaleźć zasady pisowni i interpunkcji ujęte w sposób podręcznikowy, wyjaśnienia motywów i intencji tego bądź innego przepisu. Dostępne są również rozszerzone wersje słowników, które mogą zawierać wymowę lub odmianę wybranych słów, zestawienia homofonów (wyrazów brzmiących tak samo) i haseł o trudnej pisowni, objaśnienia znaczeń wyrazów obcych i rzadkich, a także przykłady dyktand.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów słowników ortograficznych, które można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb oraz wieku.

Dla najmłodszych zostały przygotowane specjalne wersje, które posiadają mniejszy zasób słów, jednak zostały wybrane te najpotrzebniejsze. Słowniki te wzbogacone są o ciepłe, przyjemne dla oka ilustracje, ułatwiające zapamiętanie konkretnego wyrazu poprzez skojarzenie. Często dodawane są fotografie, zabawne powiedzonka lub ciekawostki, które w przystępny i lekki sposób prezentują dzieciom poprawną pisownię. Odpowiednio dopasowana czcionka ułatwia samodzielne czytanie i sprawdzanie konkretnych haseł. Zasady pisowni przedstawione są łatwy sposób, np. za pomocą prostych do zapamiętania rymowanek, z użyciem kolorowych podkreśleń. Im szybciej dziecko nauczy się podstaw ortografii, tym prościej będzie miało w późniejszych latach szkolnych i dorosłym życiu.

Wydawnictwa dbają o to, aby klienci mieli możliwość wyboru i mogli dopasować słownik do swoich potrzeb. Jeśli chcesz mieć sposobność sprawdzić prawidłową pisownię konkretnego wyrazu o każdej porze i w każdym miejscu, to specjalnie z myślą o Tobie powstał kieszonkowe słowniki ortograficzne. Posiadają one mniejszą ilość haseł oraz małą czcionkę, dzięki czemu ich format jest nieduży i można go swobodnie schować do torby lub plecaka. Dla osób, które pasjonują się językiem polskim, polecamy m.in. „Wielki słownik ortograficzny PWN z zasadami pisowni i interpunkcji” pod redakcją Edwarda Polańskiego. Zawiera on około 140 tysięcy haseł wraz z obszernie opisanymi zasadami pisowni i interpunkcji, dopasowany jest do realiów współczesnego świata.

Pamiętaj, że dla wielu osób poprawna pisownia wiąże się z wysoką kulturą osobistą, dlatego warto posiadać słownik ortograficzny, aby zawsze mieć możliwość sprawdzenia jak napisać konkretny wyraz.