Nicea, Lizbona, Barcelona a może Dubaj? Każde z tych słonecznych miast może być miejscem, w którym pojawisz się jako… stażysta! Brzmi jak marzenie, ale marzenia są po to, by je spełniać. Najwyższy i najlepszy czas, żeby się za to zabrać, bo wysyp ofert na staże wakacyjne ma miejsce właśnie w marcu.

 

Fot. Pixabay

Staż za granicą, co musisz wiedzieć?

Przede wszystkim to, że pandemia, w której przyszło nam żyć, nie wyklucza wyjazdu. Nadal można się starać o staż za granicą, nadal przy uczelniach działają akademickie Biura Karier, które są najlepszym źródłem wiedzy o miejscach pracy i firmach poszukujących pracowników. Mimo zdalnego studiowania, Biura prowadzą stacjonarne dyżury, udzielają informacji telefonicznie i online, nadal działa program Erasmus. Drugie dobre źródło i pomoc, to sprawdzone agencje pośredniczące w szukaniu stażu. Najlepiej gdy jest to agencja lub stowarzyszenie działające od co najmniej dziesięciu lat i zrzeszające wiele państw członkowskich. Na stronach takich agencji znajdziesz ich historię, wykaz ofert i dokumentów, które trzeba przygotować, często trzeba założyć sobie konto. Niemniej takie organizacje pomagają przejść krok po kroku kolejne etapy wyjazdu, a także publikują relacje i opinie osób, które mają wyjazd za sobą. Można też szukać stażu osobiście, aplikując bezpośrednio do firm, o których wiesz z tak zwanej poczty pantoflowej lub ogłoszeń, jednak w tym przypadku zawsze pojawia się niebezpieczeństwo, że coś pójdzie nie tak. Kwestie noclegu, dojazdu, umów będziesz musiał załatwiać sam, co może być frustrujące, zwłaszcza gdy jedziesz pierwszy raz. Być może w związku z pandemią pojawią się dodatkowe wymagania – na przykład okazanie ujemnego testu na obecność covid 19, lub dokumentu potwierdzającego szczepienie w przypadku studentów wydziałów medycznych. To wszystko, włącznie z listą obostrzeń panujących w danym kraju, pomoże ci ogarnąć agencja lub biuro, z którym popiszesz umowę. Organizacja wyjazdu zwykle trochę trwa – możliwe, że kiedy będziesz pakował walizki, sytuacja pandemiczna na świecie nie będzie już tak trudna.

Czas: Działaj teraz! Właśnie w tej chwili, w marcu, pojawia się najwięcej ofert dla stażystów szukających pracy w wakacje.

Dokumenty: Kiedy już znajdziesz interesującą ofertę, przyjdzie moment kompletowania dokumentów i staniesz przed koniecznością napisania CV. w języku angielskim. Jeśli jest to dla ciebie wyzwaniem, skorzystaj ze strony https://www.cv-maker.pl/blog/cv/jak-napisac-cv-po-angielsku. Znajdziesz tam wzory dokumentów, tłumaczenia i informacje na co trzeba zwrócić uwagę i co różni angielskie cv od polskiego.

Pieniądze: Wyjazd na staż potraktuj jak inwestycję w siebie, w swoją karierę, bo będziesz musiał ponieść pewne koszty, zależne od tego gdzie będzie staż, jak długi i jakiego typu. Być może uda ci się załatwić staż płatny, ale honorarium nie pokryje wszystkich wydatków. Weź pod uwagę, że musisz opłacić wynajem mieszkania, komunikację miejską i wyżywienie. Czy warto ponieść takie koszty? Tak, bo wiele zyskujesz. Co?

Fot. Pixabay

Kontakty i doświadczenie

Być może doświadczenie powinno znaleźć się na pierwszym miejscu, zwłaszcza gdy uda Ci się złapać staż w branży zgodnej z kierunkiem studiów. To punkt, który wpiszesz do CV, kiedy będziesz szukał pracy i na co pracodawcy patrzą nader życzliwie. Ale nic nie przydaje sie w życiu tak jak kontakty. Kiedy szukasz pracy, rady, wymiany doświadczeń a nawet noclegu – znajomy w Barcelonie lub Rzymie, to osoba bezcenna. Korzyści praktyczne to nie wszystko: przyjaźnie i sympatie – to być może jeszcze ważniejsza wartość. A jeśli trafisz w grono ludzi, których polubisz, a którzy nie znają ani słowa po polsku – nie może być lepiej.

Szlifujesz język obcy

Nie ma lepszego sposobu nauki niż ćwiczenie obcej mowy w jej naturalnym środowisku, więc im mniej używasz własnego, tym lepiej. Nie zauważysz nawet, kiedy przeskoczysz barierę blokującą swobodne używanie języka bez tłumaczenia sobie wszystkiego na polski. A biegły język obcy, to coś co bardzo poprawia samoocenę i poczucie pewności siebie. To ważny element w CV, nawet gdy pracowałeś w branży nie do końca związanej twoim wykształceniem. Będziesz architektem a pracowałeś w hotelu? Nie szkodzi. Ten staż nadal jest atutem w przyszłej rekrutacji, bo oznacza, że jesteś człowiekiem odważnym, operatywnym i cokolwiek robiłeś – ćwiczyłeś język. A po godzinach kontemplowałeś nowoczesną zabudowę miasta 🙂 Brzmi przyjemnie? Więc teraz pozwól sobie na marzenie: jesteś we Francji, przechadzasz się po – dajmy na to – Promenade de Anglese w Nicei… Słońce, morze, piękne miasto… Da się zrealizować! Od czego zacząć? Od dobrego CV.