Sposobów na skuteczną naukę nigdy za mało – zwłaszcza dla uczniów klas maturalnych. Fiszki, przypominajki, zakreślacze, audiobooki i inne – pomysłów kreatywnym maturzystom nigdy nie brakuje, lecz nie każdy z nich jest skuteczny. Zdarza się też tak, że nie działa absolutnie nic i trzeba sięgnąć po bardziej niestandardowe metody. Poniżej kilka z nich.

Wspólna nauka

Wspólna nauka często kończy się tym, że ze spotkania wychodzi się wiedząc mniej niż kiedy się na nie przychodziło. W towarzystwie łatwo się zdekoncentrować, a wspólne zdobywanie wiedzy może zamienić się w wygłupy i festiwal żartów. Dlatego warto ustalić harmonogram takiego spotkania i podział tematów, które każdy będzie musiał przestawić grupie. Członkowie poczują się wtedy odpowiedzialni za przydzielone im zadania, stan wiedzy innych i postarają się jak najlepiej przygotować do wspólnej powtórki przed maturą. Proste rozwiązanie może znacznie zwiększyć ilość zapamiętywanych informacji, które w czasie testów dojrzałości mogą okazać się kluczowe – a z pewnością nie zaszkodzą. Oczywiście ważną osobą w czasie wspólnej nauki będzie lider, który przypilnuje porządku oraz zadba o dyscyplinę innych członków grupy.

Odwiedzanie tematycznych centrów nauki

W zależności od tego, jakie przedmioty będą zdawane na maturze, można odwiedzić odpowiednie centra nauki, które sprawdzą wiedzę zdającego i kreatywnie przypomną najważniejsze fakty. Jest to też dobry sposób na przedmaturalny relaks – można jednocześnie uczyć się i aktywnie spędzać wolny czas. Czy ktoś wyobraża sobie efektywniejszą powtórkę z historii niż odwiedzenie www.historyland.pl i wcielenie się w rolę żołnierza walczącego w bitwie pod Grunwaldem? I czy istnieje lepszy klucz do zrozumienia podstawowych praw fizyki niż przeprowadzenie doświadczeń w Akademii Experymentu w Gdyni? Nic nie zostaje z uczniem dłużej niż teoria zdobyta poprzez praktyczne ćwiczenia!

Quizy

Zrobić dzisiaj quiz jest prościej niż wypisać fiszki – wystarczy do tego odpowiednia strona w Internecie i stworzenie zestawu pytań w oparciu o przygotowane materiały. W epoce kiedy „Quizwanie” jest jedną z najpopularniejszych aplikacji na urządzenia mobilne, testy na wiedzę nie wydają się wcale takim złym pomysłem na powtarzanie wiadomości do matury. Zwłaszcza, jeśli zrobi się to ze znajomymi i gdy zacznie rywalizować się o to, kto odpowie prawidłowo na najtrudniejsze pytanie i zgarnie najwięcej punktów. W końcu nic tak nie motywuje do zdobywania wiedzy jak współzawodnictwo i możliwość pokonania znajomych.