W ostatnich dekadach podróżowanie po Europie i świecie stało się bardzo popularne. Związane jest to między innymi z przemianami ustrojowymi, obecnością Polski w organizacjach i strukturach międzynarodowych, a także wzbogaceniem się społeczeństwa. Podróżujemy zarówno turystycznie, jak i zarobkowo, a jednym z chętniej obieranych kierunków są Niemcy. Polacy chętnie podejmują pracę w różnych zawodach, w tym w opiece seniorów. Praca za granicą wiąże się z różnymi stresami i niebezpieczeństwami, a współpraca z agencją opiekunek osób starszych w Niemczech pozwala zminimalizować wszelkie ryzyka.

Opiekunka osób starszych w Niemczech – czy to praca dla każdego?

Wyjazd do pracy do opieki to bardzo popularny cel migracji zarobkowej wśród Polaków. Na wykonywanie tego zawodu decydują się przede wszystkim kobiety, choć również mężczyźni świetnie spisują się w wypełnianiu zadań należących do opiekuna seniorów. Warto jednak podkreślić, że tego typu praca nie jest łatwa i zdecydowanie nie jest także przeznaczona dla każdego. Niestety krąży bardzo fałszywy przekaz o tym, że wyjazd do pracy w opiece do Niemiec to łatwy sposób na podreperowanie swojego budżetu i wygodne spędzenie chwil ze starszą osobą. W rzeczywistości praca ta wiąże się z poświęceniem całości swoich dni i to właśnie od potrzeb podopiecznego zależy w jaki sposób te dni będą przebiegać. Nie da się ukryć, że seniorzy wymagają konkretnej i solidnej opieki – nikt przecież nie zatrudnia opiekunki tylko po to, aby spędzała czas z osobą starszą.

Zawód opiekunki osób starszych to więc praca dla ludzi z powołaniem, którzy wyróżniają się spośród tłumu pewnym zestawem cech charakteru. Jak już wspomniano opiekunka musi wykonywać swoje zadania z solidnością, poświęceniem oraz pełnym zaangażowaniem. Nie ma tutaj miejsca na „zaraz” i „za chwilę” – realne potrzeby seniorów powinny być zaspakajane od razu, toć za to otrzymujemy w tym zawodzie pensję.

Polki znane są w Niemczech i innych zachodnich krajach z porządnego wykonywania swoich zadań, dlatego też są odbierane bardzo przyjaźnie. Dobra współpraca zależy w dużej mierze od kontaktów między opiekunką, a podopiecznym. Oddanie obowiązkom oraz wytworzenie przyjacielskiej atmosfery gwarantuje pobudzenie zaufania, a opiekunka często staje się jedną z najbliższych seniorowi osób. To jej będą powierzane sekrety, obawy związane z codziennością i przyszłością, bieżące problemy, w tym zdrowotne, dzięki czemu łatwiej będzie można sobie z nimi poradzić. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze udaje się wytworzyć więź między obiema stronami. Ludzie są z natury różni, a ta natura nie zawsze pozwala na zgodę i wzorową współpracę, dlatego też opiekunka musi charakteryzować się cierpliwością i opanowaniem. Może zdarzyć się, że ciężko będzie wygrać z uporem, przyzwyczajeniami, a nawet pewnym stereotypowym podejściem do ludzi pochodzących zza wschodniej granicy.

Upór może być widoczny przede wszystkim w przypadku chęci zmiany stylu życia i diety na lepszą. Należy pamiętać, że wszystko to musi iść w parze z zaleceniami i konsultacjami lekarskimi. Namówienie seniora do zmiany diety oraz większy ruch powinny być podparte kreatywnością opiekunki. Ta kreatywność nie tylko pozwoli w ciekawy sposób zachęcić do zdrowszego jedzenia, ale także urozmaicić codzienność. Senior nie powinien przesiedzieć całego dnia przed telewizorem lub z książką w ręku. Jesień życia powinna być barwna i ciekawa, o co może w świetny sposób zadbać kreatywna opiekunka. Codzienne spacery, eksploracja otoczenia, krótkie wycieczki, gry planszowe, rozwiązywanie łamigłówek, wspólna nauka języków, odkrywanie kultur – to tylko niektóre z propozycji spędzania wolnych chwil. W celu odpowiedniej komunikacji opiekunka powinna natomiast posługiwać się w przynajmniej komunikatywny sposób językiem, jakiego używa na co dzień podopieczny.

Trzeba natomiast wiedzieć, że senior potrzebuje również chwil dla siebie. Spokojnego czasu, który spędzi na przemyśleniach, wyciszeniu i odpoczynku w samotności. Trzeba o tym pamiętać, gdyż zarazem jest to czas, który opiekunka może wykorzystać dla siebie.

Współpraca z agencją opiekunek osób starszych w Niemczech – czy warto ją podjąć?

Agencje opiekunek osób starszych w Niemczech można spotkać w wielu miastach i miejscowościach w Polsce. To coraz chętniej obierany sposób podjęcia bezpiecznej i legalnej pracy w zawodzie opiekunek, a popularność ta wiąże się przede wszystkim z pozbyciem się potencjalnych stresów i problemów, na jakie możemy natknąć się podczas wyjazdu do pracy za granicę. Oczywiście istnieje wiele różnych możliwości wyjazdu do pracy na własną rękę, jednak dobre agencje opiekunek osób starszych w Niemczech gwarantują spokój ducha.

W Internecie można znaleźć wiele ogłoszeń dla kandydatek na opiekunkę seniorów – są to oferty zarówno od osób prywatnych, jak i agencji. Trzeba wiedzieć, że wyjazd do pracy za granicę bez umowy to prawdziwa puszka Pandory – z jednej strony może okazać się on przyjemnym czasem, który będziemy wspominać latami, natomiast z drugiej może to być źródło ogromnych problemów. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na osobę lub organizację, które są autorami ogłoszenia. Niestety czasem zdarza się, że nie są to zweryfikowani, autentyczni ogłoszeniodawcy, a opiekunka po wstępnej rozmowie i zaproszeniu na miejsce, pokryciu z własnej kieszeni kosztów transportu i innych wydatków przyjeżdża pod adres, gdzie… nie ma niczego. Brak umowy nie zapewnia też wypłacalności pensji, prawa do dni wolnych i ubezpieczeń, w tym zdrowotnych i emerytalnych. Potencjalna opiekunka może paść także ofiarą współczesnego niewolnictwa oraz wykonywania zadań, które nie leżą w jej obowiązkach.

Bezpieczne wykonywanie pracy gwarantuje dobra agencja pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech. Zatrudnione osoby posiadają umowę o pracę, która daje szereg benefitów, wyraźnie opisanych praw i obowiązków, ubezpieczeń, gwarancję i terminy wypłacania pensji i wiele innych niezwykle istotnie informacji. Zastanawiając się nad wyjazdem do pracy za granicę zdecydowanie warto zwrócić uwagę na dobre agencje, dzięki którym ze spokojem będzie można poświęcać się codziennym obowiązkom, bez obawy o kolejne dni.