Nauka angielskiego nie musi wiązać się z wyrzeczeniami w postaci czasochłonnych dojazdów do szkoły językowej. Dzięki kursom online możesz szlifować swoje umiejętności i osiągać cele językowe bez wychodzenia z domu. Jak uczyć się angielskiego online skutecznie? Jakich błędów unikać? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać odpowiedzi na te pytania.
.

Błędy popełniane przy nauce angielskiego online w domu

Nauka angielskiego przez internet może być bardzo efektywna i przyjemna, jeśli zadbasz o kilka szczegółów, zwłaszcza technicznych.

  • miejsce sprzyjające nauce – udział w zajęciach online wymaga skupienia. Jednym z często popełnianych błędów jest założenie, że będziemy uczyć się “gdziekolwiek”. Tymczasem udział w lekcji przyniesie najlepsze rezultaty, jeśli nie będzie Ci przeszkadzał włączony telewizor lub głośne rozmowy innych domowników. Wybierz miejsce, w którym przez 60 minut będziesz mógł poświęcić pełną uwagę językowi angielskiemu.
  • odpowiedni sprzęt – wcale nie chodzi o bardzo drogi komputer z najwyższej półki. Wystarczy laptop lub tablet, na którym pracujesz na co dzień. Zaopatrz się jednak w słuchawki z mikrofonem, najlepiej takie, które zakłada się na głowę, a nie wkłada do uszu, ponieważ dodatkowo wyciszają hałasy z otoczenia i zapewniają większy komfort nauki.
  • właściwe nastawienie – wciąż zdarza się, że osoby, które nigdy nie uczyły się angielskiego online, są pełne obaw, czy poradzą sobie technicznie lub mają wątpliwości, czy ta forma nauki jest skuteczna. W obu przypadkach szybko można przekonać się, że wszelkie zaniepokojenie jest zupełnie bezpodstawne. Udział w zajęciach online jest wyjątkowo prosty i wymaga jedynie podstawowych umiejętności związanych z obsługą komputera. O wysokiej efektywności nauki przez internet świadczą tysiące osób, które osiągnęły wysoki poziom znajomości języka angielskiego, często rozpoczynając swoją edukację w tym zakresie zupełnie od podstaw.
  • brak planu – to najważniejszy błąd popełniany podczas nauki angielskiego online w domu. Ponieważ jest to bardzo elastyczna formuła, którą możesz łatwo dopasować do swojego życia rodzinnego i obowiązków zawodowych, nietrudno wpaść w pułapkę i nie poświęcać na podnoszenie swoich umiejętności językowych wystarczająco dużo czasu i uwagi. Rozwiązaniem tego problemu jest przygotowanie przemyślanego planu. Takiego, który uwzględni Twoje możliwości czasowe, poziom, który chcesz osiągnąć oraz aspekty nauki, które interesują Cię najbardziej (np. prowadzenie rozmowy przez telefon, pisanie maili, czytanie ze zrozumieniem).

Wyznacz sobie cel i dąż do niego

Już na samy początku nauki, a nawet przed jej podjęciem, warto jest wyznaczyć precyzyjny cel nauki. Czy jest to zdanie konkretnego egzaminu, np. matury albo FCE? A może osiągnięcie poziomu niezbędnego do swobodnej komunikacji z native speakerami, czyli B2? Określ, co chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zaplanować naukę. Pamiętaj jedynie, że zarówno cel, jak i plan muszą być oparte na realistycznych założeniach. Plan, który jest niemożliwy do zrealizowania, w niczym Ci nie pomoże.

Angielski online – wybór odpowiedniego kursu

Kolejnym ważnym krokiem w drodze do skutecznej nauki angielskiego w domu jest wybór odpowiedniego kursu. Nie jest to łatwe, kiedy do wyboru masz naprawdę wiele ofert. Najprostszym sposobem jest przygotowanie listy własnych oczekiwań wobec kursu i na drodze eliminacji wyłonienie tych szkół, które mogą je spełnić. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

  • opieka lektorska – wybierz kurs, który gwarantuje indywidualną opiekę lektora od pierwszego do ostatniego dnia nauki. Dobrym przykładem jest szkoła Speak Up, w której Słuchacze rozpoczynają naukę od zajęć wprowadzających, podczas których nauczyciel opracowuje z nimi indywidualny plan nauki, dzięki czemu przebiega ona szybciej i jest bardziej skuteczna. Dodatkowo w każdej chwili mogą umówić się z nim na indywidualne konsultacje, jeśli tylko potrzebują pomocy.
  • elastyczność czasowa – postaw na szkołę, która zaoferuje Ci w pełni elastyczny grafik i możliwość swobodnego dopasowania dni i godzin zajęć do Twoich potrzeb, a także odwoływania lekcji, kiedy nie możesz w nich uczestniczyć.
  • pełne dopasowanie programu do twoich potrzeb – czy wiesz, że możesz dostosować program nauki do swoich indywidualnych potrzeb i wybierać te zajęcia, które będą dla Ciebie najbardziej korzystne? Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie szkoła oferuje taką możliwość.
  • dostęp do nowoczesnej platformy e-learningowej – ciekawe ćwiczenia interaktywne stanowią doskonałe uzupełnienie zajęć z lektorem. Ułatwiają zapamiętanie słownictwa, wyćwiczenie gramatyki i osłuchanie się z angielskim. Wybierając kurs online, upewnij się, że obejmuje on nieograniczony dostęp do platformy e-learningowej.

Jak wspomóc naukę języka angielskiego online

Jeśli zależy Ci na szybkiej i skutecznej nauce angielskiego, nie poprzestawaj na lekcjach z lektorem i wykonywaniu ćwiczeń multimedialnych. Zaproś angielski do swoich codziennych zajęć – to prostsze niż myślisz!

Zanurzenie w języku angielskim

Immersja językowa, czyli zanurzenie w angielskim, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przyspieszenie nauki. Polega ona na maksymalnym otoczeniu się językiem, którego się uczymy. W dzisiejszych czasach jest to całkiem proste. Wystarczy przestawić ustawienie językowe wszystkich urządzeń na angielski, słuchać angielskich stacji radiowych, podcastów i audiobooków w języku angielskim i korzystać z anglojęzycznych stron w internecie.

Ćwiczenia z lektorem i przyjaciółmi

Pamiętaj, że nauka angielskiego online to przede wszystkim zajęcia z lektorem. Korzystaj z każdej okazji, aby mówić po angielsku podczas lekcji, ponieważ jest to umiejętność praktyczna, którą można wyćwiczyć jedynie poprzez jej wykonywanie. Spróbuj także prowadzić rozmowy po angielsku z przyjaciółmi i rodziną. To świetna zabawa, a jednocześnie skuteczne ćwiczenie.

Oglądanie filmów i czytanie książek, blogów w oryginale

Kolejnym fantastycznym sposobem na wspomożenie nauki angielskiego online jest oglądanie filmów i seriali w oryginalnej wersji językowej oraz czytanie anglojęzycznych książek, artykułów i blogów. Robiąc to, poznajesz mnóstwo nowych słów, utrwalasz wyrażenia i konstrukcje gramatyczne, ćwiczysz czytanie ze zrozumieniem, rozumienie ze słuchu, a także oswajasz się z prawidłową wymową.

Słuchaj muzyki i próbuj przetłumaczyć tekst

Na koniec najprzyjemniejszy sposób na dodatkową naukę angielskiego. Kto z nas nie lubi słuchać muzyki? Wsłuchaj się w swoje ulubione piosenki lub znajdź w internecie ich teksty i postaraj się przetłumaczyć je na polski. Następnym krokiem jest śpiewanie na głos – to nie tylko przyjemność i relaks, ale przede wszystkim skuteczny patent na poznawanie nowego słownictwa!

Konsekwencja i systematyczność

O tym, czy nauka angielskiego przez internet będzie skuteczna, decyduje systematyczność i konsekwencja w realizacji planu, który opracowałeś na samym początku. Oczywiście, warto wykazać się elastycznością i modyfikować go w razie potrzeby, najważniejsze jednak jest, aby nie robić dłuższych przerw w nauce. Pamiętaj, że regularna nauka 15 minut dziennie przyniesie o wiele lepsze efekty niż trzy godziny zajęć jednego dnia raz w miesiącu.

Podsumowanie

Nauka przez internet to bardzo skuteczna i wygodna forma poznawania języka. Bez względu na to, czy interesują cię korepetycje z angielskiego, czy konwersacje online, zdecydowanie warto spróbować nauki w tej formie. Jeśli dodatkowo zadbasz o dobry plan i odrobinę systematyczność, na pewno odniesiesz sukces!

Materiał powstał we współpracy ze Speak Up, szkołą języka angielskiego nr 1 na rynku polskim. Pełną ofertę kursów językowych online możesz sprawdzić na stronie www.speak-up.pl.