Blizny po trądziku to problem kosmetyczny, z którym boryka się wiele osób. Ten problem zazwyczaj pojawia się osób dorosłych, które w przeszłości chorowały na trądzik młodzieńczy, który nie został w odpowiedni sposób wyleczony, a to sprawiło, że na skórze pozostały trudne do usunięcia blizny.

To inaczej blizny zanikowe, które powstają na skórze na skutek nieprawidłowego leczenia wyprysków, a także nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Często pojawiają się one przez głęboko umiejscowione infekcje. Jest to problem estetyczny, więc prowadzi on do pojawienia się kompleksów, a także obniżenia samooceny. Jednak nie ma co się poddawać, ponieważ istnieją sposoby, które wspomagają walkę z bliznami i pozwalają się ich pozbyć raz na zawsze.

(Poznaj nasz sposób na trądzik – https://byc-zdrowym.pl/nonacne-opinie-cena-sklad/)

Czym są blizny po trądziku?

Blizny potrądzikowe zazwyczaj powstają, kiedy na skórze pojawiały się stany zapalne, a także liczne zmiany ropne. Niestety te pryszcze sprawiają, że skóra może goić się nieprawidłowo, a także przyczyniają się do głębokiego uszkodzenia naskórka. Takie blizny to inaczej blizny zanikowe, które objawiają się jako małe kraterowate wgłębienia. Nierzadko bliznom po trądziku mogą towarzyszyć przebarwienia. Blizny zanikowe, to te, które powstają po przebytej chorobie trądzikowej. Są one niejednorodne i charakteryzują się zapadnięciami skóry. W niektórych przypadkach mogą one zajmować nawet całą powierzchnię skóry twarzy. Niestety wyglądają one nieestetycznie i znacznie trudniej jest je ukryć pod makijażem. Warto wiedzieć, że skóra, na której pojawiają się blizny, jest nieelastyczna i dodatkowo staje się sztywna. Jeżeli chcemy dowiedzieć się, w jaki sposób można leczyć blizny po trądziku, warto dowiedzieć się, w jaki sposób one powstają. Zaczynają się one tworzyć w procesie gojenia się ran. Jeżeli w czasie regeneracji naskórka dojdzie do zaburzenia tego procesu, to blizna staje się głębsza i trudniej jest się jej pozbyć. Blizny po trądziku powstają zazwyczaj przez nieprawidłową higienę skóry, wyciskanie zmian ropnych, a także głęboko umiejscowione zakażenia bakteryjne.

Jak usuwać blizny po trądziku?

Wiele osób, które mają problem z bliznami po trądziku czuje się nie pewnie i ma niską samoocenę. Jednak ten problem nie musi wpływać na nasze samopoczucie i postrzeganie samego siebie, ponieważ są sposoby, które mogą skutecznie zwalczyć blizny i zmniejszyć ich widoczność. W przypadku blizn po trądziku na skórze pojawiają się wgłębienie, które należy wypełnić. Zabiegi, które pomagają zwalczanie tego problemu polegają więc na wypełnieniu ubytków, wygładzenia skóry, a także pobudzenia organizmu do odbudowania warstwy kolagenowej tam, gdzie jej nie ma. Istnieje wiele mniej skutecznych i bezpiecznych zabiegów. Można więc zwalczać blizny na wiele różnych sposobów.

(Co to są probiotyki – https://byc-zdrowym.pl/probiox-plus-probiotyk-na-odchudzanie-cena-opinie-efekty/)

Mikrodermabrazja

Jest to zabieg kosmetyczny, który polega na mechanicznym ścieraniu martwej części naskórka. Wykonywanie jest to za pomocą urządzenia, które je wyposażone w głowicę z tarczą diamentu. Jednak wato wiedzieć, że jest to zabieg, który daje mało zadowalające efekty. Jest to zabieg kosmetyczny, a nie medyczny, a więc prowadzi on do starcia starego naskórka, a nie usunięcia blizny. Dzięki mikrodermabrazji blizny mogą stać się mniej widoczne, ale nie znikną całkowicie.

Dermabrazja

Jest to również zabieg kosmetyczny, ale działa on nieco skuteczniej niż mikrodermabrazja. Jest to podobny zabieg, który polega na ścieraniu starej warstwy naskórka, a także górnej warstwy skóry. Zabieg ten ściera naskórek aż do warstwy brodawkowatej. Jest on skuteczny, a wystarczy zazwyczaj zastosowanie jednej lub dwóch zabiegów. Jednak uciążliwy okazać się może czas rekonwalescencji, który może się wydłużać nawet do kilku tygodni. Jest to zabieg, który ściera skórę do krwi, a więc gojenie się skóry trwa dłużej i często wymaga przyjmowania antybiotyków. Warto również wiedzieć, że po zrobieniu tego zabiegu istnieje ryzyko pojawienia się na skórze nowych blizn.

Peeling

U kosmetyczek można wykonać głęboki peeling, który złuszcza naskórek i warstwy rogowe skóry właściwej. Warto wiedzieć, że tego rodzaju zabiegu są bolesne, więc zazwyczaj wykonuje się je przy znieczuleniu. Tutaj również konieczne jest poczekanie na efekty zabiegu, ponieważ skóra musi się zagoić, a może to trwać nawet kilka tygodni. Tutaj również pojawia się ryzyko pojawienia się nowych blizn i przebarwień, jednak jeżeli zabieg jest wykonany prawidłowo, a proces regeneracji skóry przebiega prawidłowo, to daje on zadowalające efekty.

Kremy na blizny

Niektóre osoby nie decydują się na wykonywanie zabiegów, a szukają domowych sposobów na blizny. Dobrym rozwiązaniem, jest sięgnięcie po kremy i żele, które pobudzają naskórek do produkcji kolagenu, a także zwiększają elastyczność skóry. Apteczne preparaty mają skuteczne działanie i mogą dawać zadowalające efekty. Warto również pamiętać, że jeżeli blizny nie są głębokie, to można zdecydować się na zastosowanie masaży, które poprawiają krążenie i przyspieszają regenerację. Dzięki nim skóra może się wygładzić, a widoczność blizn znacząco zmniejszyć.