Podstawową jednostką strukturalną oraz funkcjonalną każdego, żywego organizmu jest komórka (cellula). Jest ona zdolna do przeprowadzania niezbędnych do życia procesów, a także między innymi do pobierania substancji odżywczych oraz wydalania produktów przemiany materii. Z informacjami dotyczącymi budowy komórki człowieka, zwierzęcia czy roślin zaznajamiają się już uczniowie szkół podstawowych. W poniższym artykule przyjrzymy się zagadnieniom związanym z budową komórki roślinnej. Niezwykle pomocne do nauki tego tematu okazują się określone materiały dydaktyczne. Gdzie je kupić? Co można powiedzieć o budowie komórki roślinnej? Zachęcamy do lektury.

Budowa komórki roślinnej

Komórka roślinna zbudowana jest z:

  • błony komórkowej,
  • plastydów (leukoplasty, chloroplasty, chromoplasty),
  • aparatu Golgiego,
  • cytoplazmy,
  • wakuoli z sokiem komórkowym,
  • jądra komórkowego,
  • jąderka,
  • mitochondrium, które odpowiedzialne jest za procesy oddychania
  • celulozowej ściany komórkowej,
  • rybosomów, które uczestniczą w produkcji białek,
  • reticulum endoplazmatycznego (inaczej: siateczka śródplazmatyczna).

Jądro komórkowe jest największą organellą komórki, to w nim przechowywany jest materiał genetyczny. Charakterystycznym elementem budowy komórek roślinnych jest obecność plastydów. To dzięki nim zachodzi proces fotosyntezy. Komórki roślinne mogą mieć również różny kształt. Przede wszystkim są owalne, choć można także spotkać komórki podłużne. Ich kształt uzależniony jest od pełnionych przez nich funkcji.

Budowa komórki roślinnej – model

Budowa komórki roślinnej jest tematem bardzo ważnym i poruszanym już w klasach szkół podstawowych. Aby lepiej zobrazować uczniom zagadnienia z nim związane, do pracowni biologicznych oraz przyrodniczych warto nabyć solidnie wykonany model, ukazujący budowę komórki roślinnej w przekroju. Modele budowy komórki roślinnej wyprodukowane są zazwyczaj z tworzywa sztucznego i zawierają wszystkie najważniejsze organelle, np. jądro komórkowe, wakuolę, mitochondria, chloroplasty, itp. jakie można znaleźć w komórce roślinnej.

Ciekawa lekcja biologii z pomocami dydaktycznymi od Jangar

Warto podkreślić, że wykorzystanie modeli komórek roślinnych na lekcjach przyczyni się do szybszego przyswajania wiedzy przez uczniów, a także rozbudzi w nich większe zainteresowanie lekcjami biologii. Nauczyciele natomiast będą mogli w ten sposób urozmaicić nieco swoje zajęcia. Szukając odpowiednich modeli budowy komórek roślinnych, warto skorzystać z oferty Jangar. Ponadto, w asortymencie sklepu można znaleźć wiele innych, wysokojakościowych i kolorowych pomocy dydaktycznych, świetnie sprawdzających się na lekcji biologii oraz przyrody w szkołach podstawowych.

Jednym z ważniejszych tematów poruszanych na lekcjach w szkołach podstawowych jest budowa komórki roślinnej. Aby poprowadzić lekcje związane z tym zagadnieniem w sposób łatwiejszy i przyjemniejszy, warto nabyć nowoczesne pomoce dydaktyczne. Na pewno sprawdzą się wykonane z solidnego tworzywa sztucznego modele budowy komórki roślinnej. Przede wszystkim pomogą uczniom szybciej zrozumieć skomplikowaną budowę, a także poznać właściwości wszystkich organelli. Szukając odpowiednich produktów, szczególnie polecamy zakupy w sklepie Jangar.