Wiedza historyczna nie musi być nudna i ograniczać się do dat. Historię możesz dziecku pokazać od innej strony. Spróbuj zachęcić je do samodzielnego zgłębiania interesujących je tematów.

Dlaczego nauka historii jest taka ważna?

Historia vitae magistra est – tę prawdę o tym, że nauka uczy nas życia, znamy wszyscy, niestety coraz więcej osób świadomie bądź nie unika poszerzania swojej wiedzy zarówno z historii świata, jak i Polski. Wiele młodych osób deklaruje, że nie interesuje ich przeszłość, liczy się tylko to, co tu i teraz. Nie zdają sobie oni jednak sprawy, że to właśnie wiedza historyczna, nie ograniczająca się wyłącznie do dat, najważniejszych nazwisk i zwycięzców wielkich światowych konfliktów, uczy unikania błędów. Znając historię, możemy uniknąć podjęcia po raz kolejny tych samych złych decyzji. Ucząc się o skutkach konfliktów, jeszcze silniej uświadamiamy sobie, jak ważny jest wspólny wysiłek na rzecz pokoju. Historia uczy:

  • zasad rządzących konfliktami społecznymi,
  • skutków konfliktów zbrojnych, wojen domowych,
  • przyczyn społecznych, ekonomicznych, politycznych, które prowokują różnego rodzaju zamieszki i doprowadzają do wybuchu niezadowolenia większej lub mniejszej części społeczeństwa,
  • jak wiele dobrego daje pokój, jak bardzo pomaga on we wzroście ogólnie panującego dobrobytu, jak wiele możliwości rozwoju stwarza.

Jak uczyć dzieci historii?

Trudno dziwić się dzieciom, że pamięciowa nauka najważniejszych dat historycznych niekoniecznie wzbudza u nich pozytywne emocje. Z pomocą przyjść jednak może na przykład strona dla dzieci WikiKids. Znajdziesz tutaj wiele ciekawostek historycznych, które przeszłość pokazują z zupełnie innej strony. Dziecko może poznać historię wynalazków Nobla, dowiedzieć się, jak wielkie miał wyrzuty sumienia z powodu wynalezienia dynamitu. Zainteresowani losami bardziej odległych rejonów mogą dowiedzieć się, co się dzieje w Iranie. Historia to też losy ludzi, którzy zmieniali swoje lokalne otoczenie, takich jak Janusz Korczak. Dziecko, śledząc takie ciekawostki, może poznać historię od zupełnie innej strony. Przestanie być ona tylko katalogiem wojen, wielkich wojowników i kryzysów społecznych. Interesujące materiały mogą pokazać maluchowi, że każdy z nas jest częścią historii, każdy buduje własne losy, każdy ma wpływ, na to, co się wokół niego wydarzy. Ta świadomość, budowana od najmłodszych lat, może mieć ogromne znaczenie dla przyszłych wyborów naszych pociech. Ważne jest także to, że wszystkie materiały na takim serwisie dla dzieci przygotowane są z myślą o maluchach w wieku 6–12 lat i napisane przystępnym językiem, z nakierowaniem na ciekawostki, które łatwo zapadają w pamięć. To świetne dopełnienie podręcznikowej wiedzy.