Studia nie muszą się kończyć na uzyskaniu tytułu licencjata lub magistra. Jeżeli chcesz rozwijać swoje umiejętności oraz zdobywać nowe kwalifikacje, to warto rozważyć podyplomówkę. To jeden z najlepszych sposobów na wyspecjalizowanie się w wąskiej dziedzinie i zwiększenie swojej konkurencji na rynku pracy. Dlaczego warto zapisać się na podyplomowe studia pedagogiczne i co warto o nich wiedzieć?

Podyplomowe studia pedagogiczne – najważniejsze informacje

Podyplomowe studia pedagogiczne są dedykowane wszystkim absolwentom studiów licencjackich lub magisterskich. Już teraz warto podkreślić, że wybrane kierunki wymagają wcześniejszego przygotowania pedagogicznego. Jeśli go nie masz, to możesz wybrać jedno z dwóch rozwiązań – skończyć najpierw obowiązkową ścieżkę albo studiować dwa kierunki jednocześnie. Taka opcja jest możliwa np. w przypadku studiów pedagogicznych online, o których opowiemy ci więcej za chwilę.

W zależności od wybranego kierunku studia pedagogiczne trwają od 2 do 4 semestrów, przy czym kierunki o charakterze kwalifikacyjnym są dłuższe. Wspomniane ścieżki wymagają też realizacji praktyk w określonym wymiarze godzinowym, jednak to ty wybierasz miejsce, w którym chcesz je odbyć. Jeśli chodzi o same kierunki, to wybór podyplomówek dla osób zainteresowanych studiami pedagogicznymi jest spory. To między innymi integracja sensoryczna, arteterapia, logopedia, bibliotekoznawstwo, kompetencje wychowawcze, nauczanie konkretnych przedmiotów czy doradztwo zawodowe.

Dlaczego warto się zapisać na studia pedagogiczne i inne kierunki podyplomowe?

Bez względu na to, czy wybierzesz studia pedagogiczne, czy inną podyplomówkę – kontynuacja edukacji jest często jedynym sposobem na zdobycie kwalifikacji uprawniających do pracy w określonym zawodzie, np. logopedy czy nauczyciela języka obcego. W ten sposób dodatkowo zwiększasz swoje możliwości zatrudnienia i konkurencyjność na rynku pracy oraz możesz liczyć na wyższe zarobki niż osoby, które mają ogólne wykształcenie bez konkretnej specjalizacji.

Studia pedagogiczne to także świetne rozwiązanie dla osób, które chcą poszerzyć swoje umiejętności lub po prostu interesują się danym zagadnieniem i wiedzą, że jeden z oferowanych przez uczelnię kierunków przyda im się albo w codziennym życiu, albo w pracy.

A może studia pedagogiczne online? Ucz się bez wychodzenia z domu

Jeśli chcesz kontynuować edukację, jednak z różnych przyczyn zawodowych albo prywatnych nie możesz uczęszczać na zajęcia stacjonarne, to najlepszym rozwiązaniem są studia pedagogiczne online, na które możesz się zapisać np. w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. To gwarancja nauki całkowicie przez Internet, nawet bez regularnych zjazdów w weekendy. Zamiast tego możesz zdobywać wiedzę i nowe kwalifikacje w dogodnym dla siebie miejscu i czasie, nie rezygnując z aktualnej pracy, długo planowanej podróży czy czasu w domu z rodziną. Dzięki różnorodnej ofercie studiów pedagogicznych online na pewno znajdziesz kierunek zgodny ze swoimi zainteresowaniami i planami zawodowymi.