‍Każda osoba chora na cukrzycę od czasu do czasu zmaga się z zachciankami. Kiedy takie odczucia się pojawiają, łatwo jest sięgnąć po najbliższą słodką przekąskę lub pokarm bogaty w węglowodany, który można znaleźć. Jednak takie postępowanie tylko jeszcze bardziej zaburza poziom cukru we krwi i naraża na ryzyko wystąpienia długotrwałych powikłań, takich jak choroby serca i inne problemy.

Na szczęście istnieją już różne leki, które mogą pomóc w walce z zachciankami. Leki te działają poprzez zmniejszenie stężenia hormonu głodu zwanego greliną lub zwiększenie poziomu innych hormonów w organizmie, które sygnalizują sytość (uczucie sytości). Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z najskuteczniejszych leków przeciwcukrzycowych, które pomagają zwalczać łaknienie i ograniczać spożycie węglowodanów.

Co to jest Ozempic?

Ozempic jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy. Należy on do klasy leków zwanych mimetykami inkretynowymi, które działają poprzez zwiększenie ilości insuliny uwalnianej przez trzustkę. Zmniejsza on stężenie glukozy (cukru) we krwi u osób z cukrzycą typu 2, u których stężenie glukozy we krwi jest wysokie pomimo leczenia powszechnie stosowanymi lekami przeciwcukrzycowymi. Ozempic może być również stosowany w leczeniu osób z cukrzycą typu 1 oraz osób z cukrzycą typu 2, które przeszły przeszczep nerki.

Sieroce produkty lecznicze – co to jest?

Leki sieroce to rzadkie, ale poważne choroby lub stany medyczne, takie jak cukrzyca.

Inhibitory DPP-4 – jak działają?

Inhibitory DPP-4, takie jak Ozempic, działają poprzez spowolnienie rozkładu hormonu zwanego inkretyną, który jest wytwarzany w jelitach w odpowiedzi na przyjmowanie pokarmu. Poprzez spowolnienie rozkładu inkretyn inhibitory DPP-4 zwiększają ilość insuliny uwalnianej przez trzustkę i obniżają stężenie glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Inhibitory DPP-4 są również przepisywane jako lek łączony z metforminą, powszechnie stosowanym lekiem przeciwcukrzycowym. Terapia skojarzona oznacza, że dwa leki są stosowane razem w leczeniu danego schorzenia. Badania sugerują, że połączenie inhibitorów DPP-4 i metforminy działa lepiej niż którykolwiek z tych leków osobno.

Biguanidy – co to jest?

Biguanidy, takie jak metformina, są przepisywane większości osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Ich działanie polega na zmniejszeniu produkcji glukozy w wątrobie. Gdy komórki wątroby są mniej zdolne do produkcji glukozy, trzustka musi wytwarzać więcej insuliny. Badania sugerują, że przyjmowanie biguanidów razem z posiłkiem lub przekąską o dużej zawartości węglowodanów może obniżyć poziom glukozy bardziej niż przyjmowanie biguanidów osobno. Biguanidy nie są zalecane dla osób z cukrzycą typu 1 lub osób z zaawansowaną chorobą nerek.

Agonista receptora GLP-1

Agoniści receptora GLP-1 są stosowani w leczeniu cukrzycy typu 2. Są one zalecane jako terapia pierwszego rzutu u osób z cukrzycą typu 2, u których inne leki przeciwcukrzycowe nie przynoszą zadowalających rezultatów. Podobnie jak inhibitory DPP-4 i biguanidy, agoniści receptora GLP-1 pomagają trzustce wytwarzać więcej insuliny w celu obniżenia stężenia glukozy we krwi. W przeciwieństwie do inhibitorów DPP-4 i biguanidów, nie wykazano, aby agoniści receptora GLP-1 powodowało przyrost masy ciała. Osoby z cukrzycą typu 1 oraz osoby z zaawansowaną chorobą nerek nie powinny przyjmować agonistów receptora GLP-1.

Inhibitor SGLT2

Inhibitory SGLT2, takie jak dapagliflozin, są stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 u osób, które nie reagują dobrze na inne leki przeciwcukrzycowe. W przeciwieństwie do agonistów receptora GLP-1 i inhibitorów DPP-4, inhibitory SGLT2 nie są lekami na cukrzycę insulinozależną. Obniżają one stężenie glukozy we krwi, powodując, że nerki wydalają więcej glukozy. Osoby z cukrzycą typu 1, osoby z zaawansowaną chorobą nerek oraz osoby z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością serca nie powinny przyjmować inhibitorów SGLT2.

Porównanie leków przeciwcukrzycowych

Podsumowując, poszczególne rodzaje leków przeciwcukrzycowych różnią się pod względem sposobu działania i korzyści. Inhibitory DPP-4 i agoniści receptora GLP-1 są uważane za leki pierwszego rzutu w leczeniu cukrzycy typu 2 i są przepisywane większości osób cierpiących na tę chorobę. Biguanidy są przepisywane osobom chorym na cukrzycę typu 2, u których inne leki nie przynoszą zadowalających efektów. Inhibitory SGLT2 to nowsza klasa leków przeciwcukrzycowych, które są przepisywane osobom z cukrzycą typu 2, u których inne leki nie przynoszą zadowalających rezultatów. hociaż leki mogą być pomocne w kontrolowaniu objawów, należy pamiętać, że zmiana stylu życia ma zasadnicze znaczenie w długoterminowym leczeniu cukrzycy.