W powietrzu czuć już kłębiącą się nerwową atmosferę, co będzie gdy czegoś zapomnę, czy da sobie radę, czy wytrzymamy oboje ta tęsknotę. To tylko namiastka emocji, jakie rodzą się gdy nasze pierworodne pierwszy raz wyrusza w drogę bez rodziców. Sytuacja jest dla rodzica nadto stresująca z tego względu, że dorosły gdy zapomni drobiazgu, natychmiast go dokupi, lecz co będzie z naszym malcem, czy zgłosi opiekunowi brak szczoteczki do zębów czy może niezauważony nie będzie ich mył przez tydzień…

By uniknąć takich dylematów, podsuwamy Wam, drodzy rodzice listę najpotrzebniejszych rzeczy na wyjazd, byś mógł spać spokojnie. Po pierwsze zapakuj dziecku swój spokój. Jeśli rodzic będzie spokojny, dziecko z pewnością lepiej zniesie rozłąkę. Jeśli zaś mama czy tata pokazują, że wyjazd dziecka wywołuje u nich smutek i negatywne emocje, samo dziecko będzie czuło niepokój a wyjazd będzie kojarzył się z czymś złym.

Kiedy już dobry humor mamy zapewniony, pozostaje spakować plecak. Na pewno nie może w nim zabraknąć ubrań dostosowanych do pory roku. Jednakże jeśli jest to wyjazd np. w góry, należy pamiętać o zmiennej temperaturze jaka tam na ogół występuje. Jedna para butów to mało , jednakże jedna dodatkowa para z pewnością wystarczy. Bielizna na zmianę, zarówno dzienna jak i nocna, przybory toaletowe takie jak ręcznik, szczoteczka i pasta do zębów, mydło/płyn do mycia ciała oraz włosów a także klapki do kąpieli.

Jeśli wasz malec ma swoją ulubioną poduszkę czy misia, bez którego będzie mu trudno zasnąć poza swoim domem, najlepiej pozwolić mu ją zabrać ze sobą. Choć to dodatkowy gabaryt to niekiedy może okazać się niezbędnikiem udanego wyjazdu. Warto pamiętać, żeby nie przesadzać z zabawkami. Nasze dzieci jada na zorganizowany wyjazd i tam ich opiekunowie mają ułożony bogaty program, który zaangażuje nasze pociechy od rana do wieczora, najprawdopodobniej nie będzie w ogóle czasu ani siły na indywidualne zabawy własnymi zabawkami/grami.

Jeśli Twoje dziecko przyjmuje na co dzień jakieś leki, koniecznie zgłoś to do opiekuna i zaopatrz dziecko w przyjmowane lekarstwa by nie zabrakło mu ich przez cały okres pobytu. Dodatkowa apteczka jest absolutnie zbędna, ponieważ jest ona w gestii organizatora. Pamiętaj, że posiadanie przy sobie dodatkowych lekarstw, chociażby tych przeciwbólowych może stanowić dla Twojego dziecka oraz jego otoczenia zagrożenie, dlatego nie pakuj ich do torby.

Z rzeczy dodatkowych jakie mogą i powinny znaleźć się w torbie to: chusteczki higieniczne, latarka, długopis oraz notesik, krem z filtrem, spray na komary oraz aparat fotograficzny. Pozostałe rzeczy uzależnione są od celu podróży. Jeśli to wyjazd na basen, konieczne będą kąpielówki, dodatkowy ręcznik, okulary do pływania. Jeśli to wyjazd nad morze/jezioro przydatne mogą być koła do pływania lub inne wodne zabawki. W przypadku wyjazdu w góry pamiętaj o nieprzemakalnej kurtce.

Na pewno będziecie chcieli wyposażyć dziecko w gotówkę. Ważne jest, aby nie było jej zbyt wiele. Pamiętaj, że Twoje dziecko jedzie na wyjazd zorganizowany i ma tam wszystko, czego mu potrzeba. Ma wygodny i bezpieczny transport oferujący przewóz osób , całodzienne wyżywienie oraz dach nad głową. Atrakcje też są po stronie organizatora. Gotówka przyda się jedynie w momencie, gdy maluch będzie chciał kupić drobną pamiątkę, wysłać pocztówkę z wakacji lub jaką przekąskę. Duża kwota może okazać się nie tylko niepotrzebna, ale również niebezpieczna, lepiej nie kusić losu i złodzieja. Najbezpieczniej będzie, gdy ustaloną z małżonkiem kwotę podzielicie na pół i schowacie dziecku w 2 różnych umówionych z dzieckiem miejscach, w ten sposób w razie ewentualnej kradzieży, unikniecie kłopotów w postaci pozostawienia dziecka bez środków.

Ostatnim przedmiotem jest telefon. Jeśli nie każdy w tym wieku jeszcze go posiada, to często jest, ze z okazji wyjazdu, rodzice będą chcieli ofiarować dziecku aparat telefoniczny, by czuć nad nim kontrolę podczas wyjazdu. Pamiętaj, najlepiej daj dziecku na wyjazd stary telefon, by uniknąć rozczarowania, że wrócił on rozbity a może nie wrócił w ogóle, jeśli zaś nie spakujesz go dziecku wcale- tym lepiej, nie będzie się nim rozpraszać a kontakt wcale nie będzie uniemożliwiony. Zawsze będzie możliwość kontaktu z opiekunem, który przekaże podopiecznego do słuchawki. Jeśli jednak decydujesz się na pakowanie telefonu- pamiętaj o ładowarce. Wynajem autokarów turystycznych , wiąże się z dodatkowa wygodą. Najczęściej są w nich gniazdka umożliwiające zapominalskim na podładowanie telefonu nawet w drodze. Autokary oraz mikrobusy które posiadają takie elementy wyposażenia będą stanowiły dodatkowy atut całego wypadu, nie tylko ze względu na komfort jazdy ale także przede wszystkim w kwestii bezpieczeństwa, dlatego warto wybierać sprawdzone firmy przewozowe, oferujące wynajem busów i autobusów w przystępnej cenie ale również gwarantujące bezpieczną i wygodną podróż.

Pomoc w opracowaniu tekstu brała udział firma: Royal Bus – wynajem busa Kraków