Na rynku mamy coraz więcej aplikacji do nauki języków obcych. Nic więc dziwnego, że nie wiemy, na co się zdecydować. Nauka przy pomocy platform internetowych jest przeważnie dużo tańsza niż ta w szkołach językowych, stąd tak duża popularność takiego rozwiązania.
Zobacz opinie ludzi na: https://nafakcie.pl/duolingo-opinie-o-aplikacji/
Duolingo jest chyba najpopularniejszą platformą do nauki języków na świecie. Korzysta z niej ponad 300 milionów użytkowników! Ich kapitał wynosi 148 milionów USD. Inwestorzy platformy to m.in. Google Capital, Union Square Ventures czy Kleiner Perkins Caufield Byers.
Nauka języka z Duolingo przybiera formę gry, co dla wielu osób jest jej największym atutem. Nie musimy siedzieć i kuć nad książką – forma zabawy ułatwia zapamiętywanie. Portal reklamuje się tym, że jest dostępny dla każdego. Nie ma w nim ukrytych opłat i treści premium. Na ich stronie możemy przeczytać: „Wierzymy, że prawdziwa równość panuje wtedy, gdy wydanie większej sumy pieniędzy nie zapewnia lepszej edukacji”.
Jak wygląda nauka z Duolingo?
Na początku musimy wybrać nasz język ojczysty i ten, którego chcemy się nauczyć. Możliwości jest wiele: angielski, francuski, hiszpański, włoski, rosyjski to jedne z wielu opcji. Kursy każdego z nich powstają przy współpracy z m.in. wolontariuszami z danego kraju. Dzięki temu mamy styczność z tym prawdziwym, żywym językiem, którym rzeczywiście posługują się ludzie danego państwa.
Przygodę z Duolingo rozpoczyna tekst w formie quizu, który określi nasz poziom zaawansowania. Jest to świetne rozwiązanie, gdyż bez sensu byłoby przerabiać materiał z poziomu A2, kiedy praktycznie biegle mówimy w danym języku.
Duolingo reklamuje się takim podejściem do nauki języka, jakie mamy w stosunku do dzieci uczących się dopiero mówić. Nie skupia się na sztywnych regułach, które musimy zapamiętać, tylko na praktyce – powtarza pewne sformułowania, na podstawie których później automatycznie wiemy jak konstruować zdania.
Platforma uczy umiejętności słuchania, mówienia i czytania – szkoli je w równym stopniu. Oczywiście aplikacje nie jest w stanie dokładnie zweryfikować naszej poprawności w mówieniu. Jednak badania nad procesem nauki słuchania oraz czytania z Duolingo, wykazują dużą skuteczność platformy w tych obszarach.
Jak podaje oficjalna strona platformy: „Kursy Duolingo są dostosowane do Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR) – międzynarodowego standardu biegłości językowej”. Wiele uniwersytetów akceptuje Duolingo English Test, który jest odpłatny, ale dokładnie weryfikuje nasze zdolności językowe.
Duolingo – czy warto?
Oczywiście, że tak! Każda forma nauki nowego języka jest wartościowa. Nawet oglądanie seriali i filmów w obcym języku powoduje, że oswajamy się z nim. Interaktywne gry do nauki są naprawdę skuteczne. Sposób, w jaki są one ułożone, ma oczywiście ogromne znaczenie i często decyduje o ich skuteczności.
Za Duolingo stoi wiele badań naukowych, które potwierdzają to, że ludzie naprawdę robią progres w nauce. W Duolingo sami możemy ustawić tygodniowy cel, którym jest liczba dni i minut, które chcemy poświęcić na platformie. Za systematyczność dostajemy różne nagrody, co jeszcze bardziej motywuje do nauki języka.
Jeśli jesteśmy sceptycznie nastawieni do nowinek technologicznych, to warto jest sprawdzić Duolingo choćby przez tydzień i wyrobić sobie własne zdanie o platformie. Możliwe, że tak przypadnie nam ona do gustu, że zostaniemy tam na dłużej i bez ponoszenia żadnych kosztów, doszkolimy nasze umiejętności językowe.
Więcej na: https://facetembyc.pl/