Teatr objazdowy może kojarzyć się z wędrownymi trupami, podobnymi do tych cyrkowych. To skojarzenie ma swoje podstawy, ale nie wyczerpuje obszernej definicji. W średniowieczu teatry objazdowe były popularną formą rozrywki. Kilka wieków później nic nie wskazuje na to, aby ta formuła miała ulec przeterminowaniu. Wręcz przeciwnie, wciąż się rozwija. Teatry objazdowe mają swoje festiwale i cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności – zarówno tej dorosłej, jak i dużo młodszej.
Teatr objazdowy i jego długa tradycja
Pierwsze teatry objazdowe nazywano wędrownymi, a ich tradycja sięga średniowiecza, kiedy to były jedną z najpopularniejszych rozrywek dla gawiedzi. Przyjazd teatru wędrownego do miasta był wielkim wydarzeniem, a ludzie tłumnie zbierali się na rynkach i głównych placach, aby obejrzeć przedstawienie. Ówczesne sztuki często poruszały tematy obyczajowe oraz polityczne, przeważnie przedstawiając je w prześmiewczy sposób, co spotykało się z ogromnym entuzjazmem publiczności. W czasach elżbietańskich nawet William Szekspir regularnie pisał sztuki dla jednej z teatralnych trup. W Polsce teatry objazdowe stały się popularne w XVI wieku, a nasz kraj odwiedzały trupy z Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec i Francji.
Teatr objazdowy – sposób na życie
Trzeba pamiętać, że teatr objazdowy to nie tylko trupy wędrowne, niemające swojej stałej siedziby. W latach 80. XX wieku zespoły aktorskie z wielu znanych polskich teatrów zaczęły wyjeżdżać na tournée po kraju i poza jego granice. Była to nie tylko fantastyczna okazja dla publiczności, aby obejrzeć wyjątkowe spektakle i wielkie gwiazdy w swojej miejscowości. Teatr objazdowy promował w ten sposób sztukę, mógł także brać udział w prestiżowych festiwalach i konkursach. Dla macierzystej organizacji był to oczywiście również sposób na zasilenie budżetu. Taki system jest popularny do dziś i spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem, a bilety na spektakle teatrów objazdowych znikają jak świeże bułeczki.
Teatr objazdowy dla dorosłych
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze spektaklem trupy wędrownej, czy zespołu aktorskiego z konkretnej instytucji, teatr objazdowy stanowi dużą atrakcję. Tego typu występy są wyczekiwane zwłaszcza w miejscowościach, w których na co dzień nie funkcjonuje teatr, a spotkanie ze sztuką jest wydarzeniem. Z kolei w największych ośrodkach kulturalnych często odbywają się prestiżowe festiwale, podczas których teatry objazdowe z różnych krajów mogą zaprezentować swój repertuar.
Teatr objazdowy dla dzieci
Wiele teatrów objazdowych specjalizuje się w spektaklach dla młodszej publiczności. Trudno przecenić rolę, jaką w edukacji malucha od najmłodszych lat może pełnić obcowanie z tą formą sztuki. Rozwija ciekawość, pamięć i percepcję, stymuluje wzrok i słuch, wspiera socjalizację, budowanie relacji. Dziecko, utożsamiając się z niektórymi bohaterami, czy odnosząc swoją sytuację do fabuły, może przetransformować trudne doświadczenia. Ze względu na te zalety teatr objazdowy dla dzieci to nie tylko forma rozrywki. Występy grup teatralnych są stałym elementem programu w różnych placówkach edukacyjnych.
Teatr objazdowy rozwija się wraz z duchem czasów. Wiele zespołów ma w repertuarze interaktywne spektakle, w których dziecięca publiczność staje się częścią przedstawienia.
Więcej na temat teatru objazdowego dowiesz się na stronie https://kulturka-poznan.pl/teatr-objazdowy/