Naprawa lub remont dachu wymaga posiadania pewnych szczególnych akcesoriów. Jednym z nich jest lepik do papy, ponieważ papa jest bardzo często stosowanym pokryciem dachowym. Czym są lepiki do papy, jakie są ich rodzaje oraz zalety i jak je poprawnie stosować, aby nie martwić się, że za chwilę dach znów będzie do naprawy?
Lepik do papy – co to jest?
Lepik do papy, czyli tak zwany lepik na zimno, to substancja służąca do klejenia papy, ale także innych materiałów, takich jak drewno. Izolacja wykonana za pomocą lepiku gwarantuje dokładne zabezpieczenie dachu przed działaniem wody opadowej. Lepik asfaltowy może być jednak wykorzystywany również jako klej do drewna, betonu, metalu czy nawet ceramiki. Można więc używać go również na tarasie, balkonie czy na posadzkach. Zastosowanie lepików jest bardzo proste, ponieważ nie wymagają podgrzewania i można ich używać od razu. Istotne są jedynie warunki atmosferyczne. Podczas korzystania z lepiku nie może padać deszcz. Najlepiej, aby pogoda była pochmurna, ale bez deszczu, do duże nasłonecznienie także nie jest wskazane.
Lepik na zimno – zalety
Lepik na zimno przede wszystkim jest uniwersalny i to jest jego podstawowa zaleta. Wyróżnia go także krótki czas wiązania. Lepik bitumiczny zyskuje właściwości wodoodporne niemal od razu po nałożeniu, co zapewnia idealną izolację wodną. Lepik zabezpiecza dach jednak nie tylko przed deszczem, ale także przed korozją biologiczną. Jeszcze jedna zaleta lepików to wnikanie w powierzchnię, na którą są nakładane.
Lepiki do papy dostępne są między innymi na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/izolacje-przeciwwodne-i-wilgociowe/masy-uszczelniajace
Rodzaje lepików do papy
W sklepach można znaleźć wiele preparatów służących do klejenia różnych materiałów, w tym papy, naprawy i smarowania dachów czy do izolacji wodnej. Każdy z nich zwany jest lepikiem bitumicznym lub lepikiem na zimno, jednak różnią się one nieco składem. Bazą zwykle jest, jak wskazuje nazwa, masa bitumiczna, która jest wzbogacana dodatkowymi substancjami. Dlatego właśnie trzeba dokładnie czytać etykiety wybierając dla siebie lepik na zimno. Jeśli chodzi o szczegółowy skład, lepiki dzielą się na:
- lepiki bitumiczne z dodatkiem, który przyspiesza wiązanie – produkt dwukomponentowy, powoduje dużo szybsze wiązanie chemiczne. Taki lepik przeznaczony jest do papy, drewna, a nawet betonu. Można nim smarować nawet mocno nachylony dach.
- lepiki bitumiczne z dodatkami mineralnymi – to produkt przeznaczony przede wszystkim do papy. Będzie lepszym wyborem, niż powyższy, do naprawy czy smarowania dachu. Umożliwia smarowanie bez tworzenia się powłok spoinowych, a także sklejanie papy w izolacji wielowarstwowej. Tego typu lepik jest bardzo odporny nie tylko na wodę, ale także na kwasy i zasady.
Jak poprawnie stosować lepik do papy?
Lepik do papy jest łatwy w użyciu, ponieważ wystarczy go dobrze wymieszać i nakładać na suchą powierzchnię. Producenci lepików proponują jednak określone środki ostrożności. Najlepiej kleić papę na zimno w temperaturze mieszczącej się w przedziale od 5 do 30 stopni Celsjusza. Papę na rozprowadzonym lepiku należy docisnąć za pomocą listew, by uniknąć wywijania się brzegów. Ponadto nie można używać lepiku do klejenia pap smołowych i asfaltowych, umieszczonych na aluminiowej taśmie. Nie wolno również pod żadnym pozorem lepiku podgrzewać. Przed zakupem lepiku należy wyliczyć potrzebną jego ilość. Na opakowaniach podane są parametry zużycia, ale zależą one od sposobu przeznaczenia. W przypadku klejenia papy i przygotowania jednej warstwy izolacji wodnej zużycie będzie podobne. Przy wyborze lepiku warto również zwrócić uwagę na cenę, która różni się w zależności od producenta. Znajomość ceny pozwoli dokładnie wyliczyć koszty remontu, zresztą, jak w przypadku każdej rzeczy, tani lepik może być mniej skuteczny.