Jeśli zamierzamy stworzyć wygodne stanowisko do grania w gry, będziemy potrzebować nie tylko porządnego laptopa, myszki i klawiatury gamingowej, podkładki czy słuchawek z mikrofonem. Bardzo ważnym wyposażeniem graczy są fotele gamingowe, które zapewnią podparcie pleców i komfort w każdych warunkach. Na co warto zwrócić uwagę, aby wybrać dobry i wygodny fotel gamingowy?

Czym się różni fotel gamingowy od krzesła biurowego?

Na rynku nie brakuje foteli dla graczy. Musimy jednak pamiętać, że takie fotele znacznie różnią się od zwykłych foteli biurowych, które przeznaczone są dla osób spędzających wiele czasu przed komputerem. Krzesło biurowe może być wykonane z siateczki przepuszczającej powierzchnię, materiału tapicerowanego lub ze skóry. Ma podłokietniki i zagłówek, zazwyczaj regulowany w pozycji góra-dół. Niektóre fotele biurowe mają specjalnie wyprofilowane oparcie, dzięki któremu kręgosłup pozostaje w naturalnej pozycji.

Jeśli chodzi natomiast o krzesła gamingowe, to są one większe niż fotele biurowe. Wszystkie modele dla graczy wyposażone są w podłokietniki, poduszkę lędźwiową i regulowany zagłówek. Poza tym mają wysokie, wyprofilowane oparcie, dzięki czemu będą odpowiednie również dla wysokich graczy. Umożliwiają szeroki zakres regulacji położenia fotela i zazwyczaj wykonane są ze skóry, która jest miękka i stosunkowo łatwa do utrzymania w czystości. Fotele gamingowe różnią się od biurowych nie tylko pod względem konstrukcyjnym, ale również wizualnie. Krzesła dla graczy cechują się nowoczesnym wyglądem, często są wzorowane na fotelach montowanych w samochodach wyścigowych. Ich największą zaletą jest jednak ergonomiczność.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotela gamingowego?

Nie wszyscy gracze, szczególnie młodzi, zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest ergonomia podczas wielogodzinnych wirtualnych rozgrywek. Dobry fotel gamingowy powinien zapewniać odpowiednie podparcie pleców i nie męczyć kręgosłupa podczas wielu godzin siedzenia. Jak wybrać taki fotel dla gracza? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na poniższe parametry:

  • Konstrukcja – fotele gamingowe powinny być solidne, ponieważ gracze komputerowi często wykonują gwałtowne i niespodziewane ruchy. Fotel musi być zatem wytrzymały, a jego kubełkowy kształt musi utrzymać ciężar gracza.
  • Materiał obicia – większość foteli ma obicie wykonane ze skóry ekologicznej lub naturalnej. Modele ze skóry naturalnej są oczywiście najdroższe, ale też najbardziej wytrzymałe. Jeśli jednak interesuje nas obicie bez skóry, pozostaje nam fotel wykonany z poliestru.
  • Regulowane podłokietniki – dobry fotel dla gracza do biurka powinien umożliwiać regulację podłokietników w kilku płaszczyznach. Nie tylko zmianę wysokości, ale również szerokość ich rozstawu i regulację w płaszczyźnie poziomej.
  • Regulowane podparcie lędźwiowe i szyjne – fotele typu gaming przeważnie wyposażone są w poduszkę lędźwiową i szyjną, które dopasowują się do kręgosłupa. Jeśli będą regulowane, z łatwością dopasujemy je do naszego wzrostu i swoich preferencji.
  • Maksymalne obciążenie – niektóre fotele gamingowe mają określone maksymalne obciążenie. Warto zwrócić na nie uwagę, aby później uniknąć ewentualnych uszkodzeń spowodowanych zbyt dużym obciążeniem.
  • Funkcja kołysania – dzięki niej fotel można odchylić do tyłu i rozpocząć bujanie, które doskonale odpręża po trudnych i emocjonujących wirtualnych pojedynkach. Niektóre fotele komputerowe oferują też funkcję masażu.

Który fotel gamingowy wybrać?

Oferta foteli komputerowych dla graczy jest bardzo szeroka i mocno zróżnicowana. Różnią się one konstrukcją, materiałem wykonania, funkcjonalnością, a także ceną. Tanie modele kupimy już nawet za 200-300 zł, ale nie oferują one odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Natomiast ceny droższych foteli dochodzą do 1000 zł – wśród takich modeli z powodzeniem znajdziemy wygodny, obrotowy fotel, który będzie nam dobrze służył przez wiele lat. Postawmy również na sprawdzonego producenta takich akcesoriów. Dobrej jakości fotele gamingowe znajdziemy w ofercie następujących marek: Genesis, SPC Gear, Diablo Chairs, Akracing, Natec, Huzaro czy Silver Monkey. Pamiętajmy, że dobrej jakości fotel gamingowy to nie tylko inwestycja w komfort podczas rozgrywek, ale przede wszystkim w nasze zdrowie.

Gdzie kupić fotel gamingowy?

Fotele gamingowe dostępne są w ofercie wielu sklepów. Budżetowe modele bez problemu kupimy w hipermarketach. Jeśli jednak interesują nas wyższej jakości modele, zapewniające odpowiedni komfort, powinniśmy udać się do sklepu komputerowego, meblowego albo sklepu z AGD, RTV i elektroniką. Zakupu możemy dokonać również w sklepie internetowym, który specjalizuje się w sprzedaży sprzętów i akcesoriów gamingowych.