Każdego roku w okolicach września w opinii publicznej podejmowany jest temat uczniów i ich podejścia do nauki. Najczęstszym problemem wydaje się być słabe czytelnictwo, jednak wielu rodziców zwraca również uwagę na kwestie związane z ciągle przepakowanym plecakiem szkolnym czy koniecznością kupowania ogromnej liczby podręczników.
Wszystkie te problemy możemy jednak załatwić poprzez zakup jednego urządzenia – czytnika e-booków. Czy tego typu urządzenie powinno znaleźć się w szkolnej wyprawce?

 

Książki i jeszcze raz książki

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, warto zmierzyć się jednym z największych wyzwań, przed jakim stoi rodzima edukacja: dzieci nie czytają książek. Konieczność dokładnego przeanalizowania kilku-kilkunastu lektur szkolnych każdego roku przyprawia uczniów o prawdziwy ból głowy. Potop, Krzyżacy, Pan Tadeusz, Lalka, W pustyni i w puszczy – wszystkie te wielkie cegły przez młode osoby są najczęściej omijane bardzo szerokim łukiem. Niestety, zazwyczaj kończy się to nieprzyjemną niespodzianką na kartkówkach i sprawdzianach.

Oczywiście, rodzice nie są w stanie zmusić swoich pociech do czytania lektur. Jest to po prostu fizycznie niemożliwe. Co więcej, dziecko czujące nad sobą przymus będzie buntowało się jeszcze bardziej. Wszystko to sprawia, że jedyne, co możemy zrobić, to spróbować w pewien sposób uatrakcyjnić nudne czytanie kolejnych powieści. I właśnie w tym względzie dobrym wyborem może okazać się czytnik.

Przede wszystkim, dla wielu uczniów jest on bardziej interesujący niż tradycyjna, drukowana książka. Oczywiście nie chodzi tu o samą treść, która jest ta sama, ale pewną technologiczną otoczkę, dzięki której czytanie może stać się po prostu modne i wygodne. Należy ponadto zwrócić uwagę na szereg przydatnych opcji, jakie posiadają czytniki. Mowa tutaj między innymi o podkreślaniu kluczowych fragmentów, robieniu notatek czy korzystaniu z odnośników sieciowych.

Bardzo częstym problemem lektur jest ich dostępność w bibliotekach. Uczniowie często korzystają z wymówki, że przecież książki nie było w szkolnej bibliotece, a na nową nie mieli pieniędzy. W wielu przypadkach jest to prawdą, a nawet jeśli lektury są, to ich stan często pozostawia wiele do życzenia. Porozklejane, wypadające kartki, sfatygowana okładka czy ogólna waga książki to kwestie, które nie ułatwiają czytania i często zniechęcają uczniów.

W przypadku e-booków problem ten nie występuje. Książka występuje w elektronicznych formatach: PDF, EPUB, MOBI, które w prosty i szybki sposób „wgramy” na nasz czytnik. Samo urządzenie jest lekkie i poręczne, dlatego bez problemu można z niego korzystać w autobusie, łóżku czy nawet kolejce do szkolnego sklepiku. Co najważniejsze, lektury szkolne w przeważającej większości są całkowicie darmowe. Wielu producentów wgrywa je na dyski czytników, a nawet jeśli tak nie jest, to każdy może skorzystać z sieciowych księgarń i sklepów, które udostępniają tego typu pozycje bez żadnych opłat.

Proste plecy i nowe możliwości nauki

Kolejne książki w plecaku są zawsze źródłem narzekań rodziców i samych uczniów, którzy są zmęczeni taszczeniem na plecach kolejnych kilogramów. Trudno się temu dziwić, dlatego czytnik e-booków wydaje się być również w tej materii dobrym rozwiązaniem. Jest lekki, poręczny i może pomieścić tysiące różnych książek.

Niemniej, czytniki przydadzą się uczniowi nie tylko podczas czytania lektur szkolnych. To narzędzie sprawdza się bowiem również na innych polach. Różnego rodzaju aplikacje edukacyjne czy dostęp do Internetu sprawią, że uczeń zdecydowanie ułatwi sobie proces poszerzania wiedzy. Co więcej, czytniki są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku nauki języków obcych. Atrakcyjne lekcje, uaktualniany słownik i dostęp do wielu pożytecznych materiałów jest na wyciągnięcie ręki. Oczywiście czytnik, jak każde urządzenie elektroniczne, może na ucznia wpływać również w sposób negatywny. Warto więc zadbać o to, aby nie stał się on dla niego całym światem.

Czytniki e-book w morele.net gwarantują wiele zróżnicowanych opcji, z których każdy uczeń z pewnością skorzysta. Do tego są one zróżnicowane pod względem cenowym, wariantów wymiarowych czy dostępnych funkcji, dlatego z łatwością można dostosować ich wybór do własnych potrzeb i upodobań.