Ochrona Środowiska to kierunek, który od kilku lat cieszy się rosnącą popularnością. Z pewnością wiąże się to z zapotrzebowaniem na specjalistów w tej dziedzinie oraz alarmującym stanem naszej planety. Być może są to studia również dla Ciebie?

Dlaczego warto studiować ochronę środowiska?

W dzisiejszych czasach, w których większość osób może się pochwalić dyplomem wyższej uczelni, warto świadomi podejmować decyzje o własnej ścieżce zawodowej i wybierać tzw. przyszłościowe kierunki, które dają pewność zatrudnienia i satysfakcjonujących zarobków. Jednym z nich jest właśnie ochrona środowiska. We współczesnym świecie ekologia oraz właściwe zarządzanie środowiskiem i odnawialnymi źródłami energii mają niezwykle duże znaczenie. Specjalistów w tej dziedzinie wciąż jednak brakuje. Są oni potrzebni nie tylko w przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej, placówkach i inspektoratach ochrony środowiska czy rolnictwie i leśnictwie, ale również w jednostkach organizacji samorządowej i rządowej oraz służbie zdrowia. Dodatkowo ich praca jest bardzo różnorodna. W zależności od upodobań i oczekiwań, mogą się zdecydować na spokojny etat za biurkiem lub działalność w terenie,

Jak przebiegają studia?

W ofercie wielu uczelni można znaleźć kierunek ochrona środowiska I stopnia – są to studia licencjackie. Po ich zakończeniu warto się jednak zdecydować na dalszą edukację, poszerzając swoją wiedzę i kompetencje na studiach II stopnia. Oferuje je np. Wyższa Szkoła Zarządzania i Ekologii w Warszawie (zobacz: http://www.wseiz.pl/pl/studia/wydzial-zarzadzania/ochrona-srodowiska). Trwają one 1,5 roku i odbywają się w trybie weekendowym. Absolwenci otrzymują tytuł magistra inżyniera. Dodatkowo zajęcia prowadzone są zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Z pewnością będzie to stanowiło dużą zaletę dla studentów z zagranicy.

Studenci mają do wyboru 1 z aż 4 specjalności:

  • Odnawialne źródła energii, gospodarkę wodną i odpadową;
  • Zdrowie i środowisko;
  • Menedżer energii;
  • lub Menedżer środowiska w Przedsiębiorstwie.

Dzięki temu mają oni bardzo szeroki wachlarz możliwości dotyczących przyszłego zatrudnienia w różnych sektorach gospodarki.

Dla kogo jest ten kierunek?

Bez wątpienia aby studiować ochronę środowiska konieczny jest analityczny umysł i zdolności matematyczne, ponieważ na kierunku tym realizuje się wiele treści z przedmiotów ścisłych takich jak matematyka, fizyka czy chemia. Ponadto studia II stopnia przeznaczone są dla osób, które ukończyły studia I stopnia na kierunkach pokrewnych. Warto również wziąć pod uwagę, że program nauczania przewiduje zarówno dużą ilość zajęć w pracowniach, jak i w terenie. Ochrona Środowiska to idealny kierunek dla wytrwałych, aktywnych i zaangażowanych osób, które w przyszłości chcą mieć realny wpływ na wygląd otaczającego nas świata i kondycję środowiska naturalnego.