Drewniane domki letniskowe to możliwość swobodnego wypoczynku przez cały rok, na własnych zasadach i bez stresu. Jaki jest koszt domku letniskowego? Gdzie i po spełnieniu jakich formalności można go postawić? Już odpowiadamy!

Drewniany domek letniskowy – marzenie nie tylko mieszczuchów

Warto wiedzieć, że domek rekreacyjny w pojęciu prawa musi być budynkiem wolnostojącym i parterowym. Co ciekawe, dom letniskowy z antresolą dalej jest uważany za parterowy. Postawienie domku letniskowego wymaga minimum formalności, a w zamian zyskamy prywatne, spokojne miejsce odpoczynku. Domki letniskowe mogą powstać nawet na nieuzbrojonych działkach, dlatego jak grzyby po deszczu wyrastają na ogródkach działkowych ROD, daczach pod miastem i w atrakcyjnych turystycznie punktach Polski. Nowoczesny domek letniskowy potrafi zapewnić w pełni komfortowe warunki. Wystarczy tylko zapoznać się z podstawami prawa budowlanego, by uzyskać zgodę na dom letniskowy.

Wymogi formalne – stawianie domków letniskowych

Domek letniskowy można postawić na jednej z dwóch podstaw prawnych: na zgłoszenie lub na podstawie pozwolenia na budowę. Budowa na zgłoszenie jest najprostszym sposobem realizacji marzeń. Jeśli gotowy domek drewniany spełnia kilka warunków, możemy go postawić jeszcze w miesiącu zgłoszenia. Po pierwsze, powierzchnia domków drewnianych nie może przekroczyć 35 m2. Jeden domek letniskowy może przypaść jedynie na 500 m2 działki. Oraz, jak już wspomnieliśmy, domki letniskowe muszą być parterowe i wolnostojące. Do odpowiedniego urzędu gminy należy zgłosić się z mapą ewidencyjną, projektem domku letniskowego i zaświadczeniem o prawie do dysponowania działką na cele budowlane. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i poczekać 21 dni. Jeśli po tym czasie Starostwo Powiatowe nie wyraziło sprzeciwu, możemy rozpocząć budowę.

Domki letniskowe drewniane – różne typy

Drewniane domy letniskowe przeżyły w ostatnim czasie prawdziwe odrodzenie. Gotowe domki letniskowe typu BRDA to typowe domki całoroczne – spadzisty dach do samej ziemi gwarantuję, że śnieg, deszcz oraz gałęzie nie będą zbierać się nam nad głowami. Projekty domków letniskowych DIY z płyt OSB dostarczają z kolei wiele frajdy majsterkowiczom. Sam zaplanujesz i zagospodarujesz swoją przestrzeń. Nowoczesne domki letniskowe z bali to nie tylko obiekty o solidnej konstrukcji, ale też o naturalnym wdzięku, dzięki któremu pięknie wpasują się w otoczenie. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o domkach letniskowych na https://nowoczesne-domki.pl/domki-letniskowe/.