Jakie są fazy snu i jak obliczyć zdrowy sen?

Sen to ważna część życia. Wpływa na codzienne funkcjonowanie i zdrowie. Dlatego dbanie o odpowiednią higienę snu to ważny nawyk, którego nie można zaniedbywać. Dzięki niemu masz bowiem więcej energii, by sprostać wyzwaniom każdego dnia. By lepiej zaplanować odpoczynek, warto zgłębić wiedzę na temat fazy snu. Podpowiadamy zatem, czym one są, a także, jak obliczyć zdrowy sen! Zapraszamy do lektury.

Jakie są fazy snu?

Jeśli wcześniej nie zgłębiałeś wiedzy na temat faz snu, to może Cię zaskoczyć informacja o tym, że istnieją aż cztery. Pierwsza z nich to zasypianie, druga natomiast to płytki sen, a trzecia — sen głęboki. To on jest ważny dla regeneracji organizmu. Ostatnia faza snu określana jest jako REM. Na tym etapie mogą pojawić się marzenia senne.

 

Poszczególne fazy snu występują cyklicznie. Na początku zawsze pojawia się sen lekki, kolejno głęboki i znów lekki. Pierwsze trzy frazy trwają około 80-100 minut, a ostatnia 15 minut. Zwykle w ciągu nocy „przesypiasz” od czterech do sześciu cykli. Musisz wiedzieć, że potrzeba snu to indywidualna sprawa. Jednym wystarczy 5 godzin odpoczynku, a inni poczują się zregenerowania po 9 godzinach regeneracji.

Jak spać, żeby się wyspać?

By się wyspać, potrzebujesz odpoczynku w ciągu nocy. Organizm jest tak przystosowany, że najlepiej regeneruje się w godzinach nocnych. To jednak nie wszystko. Istotne są także inne kwestie takie jak wywietrzenia sypialni przed snem oraz zadbanie o wysokiej jakości pościel. Miła i otulająca pomoże Ci się odprężyć i sprawi, że szybciej zaśniesz. Tekstylia powinny być dostosowane do poru roku, a także odpowiednie do Twoich wymagań. Jeśli zmagasz się z alergią, dla swojego komfortu wybierz te, które mają właściwości antyalergiczne. Szeroki wybór takich produktów znajdziesz na stronie Łóżkoholicy. Marka słynie z najlepszych tekstyliów o różnorodnych wzorach i rozmiarach.

Kalkulator faz snu

Jednym z narzędzi, które mogą pomóc Ci wyliczyć, jak zdrowo spać, jest kalkulator faz snu. Dzięki niemu poznasz godzinę, o której musisz się obudzić, by czuć się wyspanym. Kalkulator zakłada, że zdrowy sen musi trwać 4-6 cykli i powinien kończyć się na płytkiej fazie REM. By zyskać stosowne obliczenia, musisz wziąć pod uwagę godzinę pójścia spać oraz planowaną porę wstania. Niektóre kalkulatory faz snu biorą pod uwagę także wiek. Zapotrzebowanie na sen bowiem jest inne w zależności od wieku. Korzystanie z takiego narzędzia pomoże Ci właściwie zaplanować odpoczynek, a także regenerację każdego dnia.