Komputer już dawno przestał być dla nas tylko narzędziem do pracy; mają moc, o której kiedyś NASA mogło tylko pomarzyć. Tak wielkie możliwości wykorzystywane są w przemyśle rozrywkowym. Coraz nowsze gry i szerokie grono fanów tego typu rozrywki doprowadziło do powstania fenomenu ostatnich lat – e-sportu.

Powstają drużyny, organizowane są ogromne imprezy, turnieje, a profesjonalni gracze spędzają długie godziny na treningach niczym tradycyjni sportowcy. Wielu młodych ludzi pragnie kiedyś wybić się na wyżyny e-sportowego światka, pracują nad tym wiele lat. I tak samo jak młodzi piłkarze kupują sobie jak najlepsze buty, młodzi gracze pragną trenować na sprzęcie z najwyższej półki. Jednak gdy dochodzi do czasu wyboru, często nie wiadomo, który fotel gamingowy zakupić.

W tym artykule spróbuję pomóc wszystkim, którzy nie są pewni co wybrać. Nie będę skupiał się na konkretnych modelach, lecz przedstawię wszystkie cechy, jakie powinien posiadać dobry fotel gamingowy, a w drugiej części skupię się na czymś mniej popularnym, lecz równie ważnym przy zachowaniu odpowiedniej postawy przy komputerze, a co za tym idzie, zdrowia – mianowicie mam na myśli biurka gamingowe.

Pierwszym, na czym powinniśmy się skupić przy zakupie odpowiedniego fotela gamingowego (poradnik – https://jaki-komputer.pl/fotel-gamingowy-na-co-zwrocic-uwage/) są wszystkie możliwe regulacje. Im więcej, tym lepiej, jednak należy dokładnie przypatrzeć się sposobie ich wykonania – nie chcemy aby po miesiącu używania wszystkie mechanizmy się poluzowały, przez co podczas decydującego team figtu nagle się położymy. Gdy jesteśmy już pewni, że nasz fotel umożliwia nam wygodne usadowienie się i nie przestanie działać po paru zmianach ustawienia, możemy przejść do drugiego elementu – ruchomych podpórek na ręce. Może na pierwszy rzut oka, nie wydaje się to niezbędne, aczkolwiek później pożałujemy naszego skąpstwa, gdy podczas wielogodzinnej rozgrywki nie będziemy mogli wygodnie oprzeć ręki, przez co z pewnością ucierpi nasza dokładność i szybkość reakcji.

Kolejnym, chyba oczywistym, na co powinniśmy zwrócić uwagę jest po prostu wygoda fotela. Najlepiej, gdy będziemy mieli możliwość przetestowania naszego zakupu w sklepie. Usiąść i po prostu ocenić, czy jest dla nas wygodny, czy nie jest za twardy lub za miękki. Rozsiądźcie się wygodnie, nie dajcie się pospieszać – to wy będziecie go używać nie sprzedawca czy rodzic. Większość foteli gamingowych ma profilowane oparcie zachodzące aż pod głowę, jednak istnieją również takie, które sięgają tylko do łopatek. Od takich trzymajcie się z daleka! Najważniejsze jest, aby całe ciało było równo podtrzymywane. Powinno również spojrzeć się na materiał z jakiego fotel jest wykonany. Jeśli jest to tania niby-skóra, która bardziej przypomina plastik, to szczerze odradzam. W końcu chyba nikt nie lubi spoconych pośladków i pleców.

Wszystkie najistotniejsze kwestie już omówiłem, lecz należy jeszcze wspomnieć o detalach, które na pewno spotęgują komfort użytkowania. Pierwszym na mojej liście są kółka. Sprawdź, czy poruszają się swobodnie, czy się nie zacinają i czy nie popękają po paru miesiącach. Z własnego doświadczenia wiem, ile nerwów potrafią napsuć zacinające się kółka. Warto na nie zwrócić uwagę. Dobrze również szukać modeli, które posiadają specjalne wywietrzniki, które pozwolą naszym plecom oddychać swobodnie, dzięki czemu będziemy czuć się znacznie bardziej świeżo i wolniej będziemy się męczyć. Ostatnim, o czym chcę wspomnieć są poduszeczki. Większość producentów dołącza małą pod szyję (bardzo przydatną) oraz jedną, która jest umiejscowiona pod plecami, której osobiście nie jestem wielkim fanem.

Gdy już zaopatrzymy się w idealny fotel, możemy pomyśleć o biurku, które pomieści cały sprzęt i na którym będziemy mieli wystarczająco miejsca na wszelkie nagłe manewry myszką (nasz poradnik – https://jaki-komputer.pl/biurko-dla-gracza-jakie-wybrac/). Tak, jak poprzednio skupię się na cechach, jakie powinny posiadać odpowiednie biurka gamingowe, a nie na konkretnych modelach.

  • Po pierwsze wielkość. W zależności od tego, jakiej wielkość posiadasz monitor (bądź monitory), takie dobierz biurko. Pamiętaj, lepiej za duże niż za małe. Mówiąc o dużym biurku, weź pod uwagę dużą podkładkę pod mysz, która naprawdę jest ważna przy profesjonalnym gamingu.
  • Następnym ważnym elementem jest miejsce na sam komputer. Osobiście preferuje komputery na górze, ze względu na łatwy dostęp do kabli, których zawsze mam dużo, jednak jeśli wolisz nie mieć wielkiej puszki ciągle na widoku, to poszukaj biurka, gdzie na pewno cały komputer się zmieści i będziesz miał wygodny do niego dostęp. Jeśli chodzi o klawiaturę, to nie polecam wysuwanych półek – może jest to dobre rozwiązanie, gdy ktoś jedynie używa komputera do przeglądania internetu, jednak nie sprawdza się to przy gamingu.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł pomógł ci w wyborze sprzętu, który będzie dla ciebie odpowiedni. Pamiętaj jednak, że drogi sprzęt to nie wszystko, najważniejsze są umiejętności i TRENING 😉

Polecamy również poradnik o klawiaturze dla gracza – https://jaki-komputer.pl/klawiatura-dla-gracza/