Polska złota jesień nie jest może łaskawa dla miłośników słońca i wysokich temperatur, ale różnorodność barw, którą zapewnia, wszystko wynagradza. Podczas jesiennego pobytu w Warszawie można podziwiać kolorowe liście, klimatyczne nekropolie, które pełnią funkcję miejskich parków, zjeść lokalne, ciepłe przysmaki, zrobić udane zakupy oraz odwiedzić multimedialne i tradycyjne muzea. Nie daj się nudzie — spędź jesień w Warszawie aktywnie.

Spacerkiem po parkach Warszawy

Kolorowe liście czy rozpięte wśród gałęzi malownicze pajęczyny pięknie wyglądają nie tylko w lesie, ale także w mieście. A w wyjątkowej metropolii, jaką jest Warszawa, o melancholijne i skłaniające do refleksji spacery nie jest trudno. Stają się okazją do ukojenia zmysłów widokiem kolorów i do zachwytu nad pięknem natury. Stolica w jednej czwartej składa się z obszarów zielonych. Są to parki, ogrody, trawniki, miejsca rekreacji. Najpopularniejsze są oczywiście Łazienki Królewski i park w Wilanowie. Przyciągają turystów, którzy uznają je za punkty obowiązkowe podczas odwiedzin w Warszawie. Bliskie spotkanie z kaczką i wiewiórką także nie należą do rzadkości. Podczas odwiedzin w Parku Szczęśliwickim lub w Łazienkach Królewskich można spotkać tutejszych, przemiłych mieszkańców. Mowa oczywiście o rudych wiewiórkach i ptactwie. Pamiętać tylko należy, by ani jednych, ani drugich nie karmić białym pieczywem.

Mieszkańcy stolicy często znają mniej popularne, ale urodziwe parki, także te z roślinnością w Polsce rzadko spotykaną. Na uwagę zasługuje ogród botaniczny biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. To wyjątkowe miejsce na mapie miasta jest doskonałe do spacerów i relaksu, czasami także z doskonałą książką w dłoni. Uniwersytecki Ogród Botaniczny składa się z dwóch części. Na górze, na powierzchni 2000 m2, znajduje się różnorodna roślinność. Z dachu można podziwiać panoramę miasta i widok na Wisłę. Na dolnej, o powierzchni 15000 m2, znajdziemy staw, fontannę i granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego z cyklu Szkic sytuacyjny.

Po spacerze po starym mieście można zejść na tereny nadwiślańskie, gdzie kolor drzew i traw pięknie komponuje się z tonią Wisły.

Spacery po nekropoliach

Zwykle cmentarze kojarzą się ze smutną chwilą pożegnania, jednak wiele starych nekropolii przypomina galerię rzeźb pod gołym niebem. W Paryżu czy Lwowie nikogo nie dziwi fakt, że mieszkańcy i turyści spacerują wśród nagrobków, spotykają się z przyjaciółmi na tamtejszych ławeczkach czy alejkami spacerują z dziećmi w wózkach. Rekreacyjne spacery po warszawskich cmentarzach także stanowią wyjątkową przyjemność. Wiele pomników i rzeźb na Starych Powązkach powstało w pracowniach znakomitych artystów. A są ich tutaj tysiące, ponieważ cmentarz większy jest niż cały teren Watykanu.

Darmowe warszawskie muzea za darmo

Cena biletu wstępu do muzeum nie może już być powodem do unikania wizyt w miejscach kultury. Wiele warszawskich galerii i muzeów raz w tygodniu otwiera się zupełnie za darmo. Jeśli lubisz oszczędzać, to nie płacąc ani złotówki, możesz odwiedzić Zamek Królewski, Łazienki, Pałac w Wilanowie, Muzeum Plakatu albo Żydowski Instytut Historyczny. Trzeba tylko sprawdzić, w który dzień w danym miejscu obowiązuje bezpłatne wejście.

Smakuj miasto

Po każdym spacerze przyda się coś, co można wrzucić na ząb. W Warszawie nie brakuje miejsc, w których można kupić kulinarne specjały. Spacery tematyczne to wycieczki poświęcone różnym wyrobom: piwu rzemieślniczemu, kawiarniom, polskim potrawom. Warszawa to także miasto bazarów i targowisk. Spacer pod Halę Mirowską oraz bazar Szembeka jest okazją do kupienia lokalnych odmian owoców, kiszonek, wędlin. Stoiska są malownicze, kolorowe i atrakcyjne dla osób, które uwielbiają fotografować. Jeśli jednak wolisz kupować wszystkie produkty pod jednym dachem, spacer po Warszawie można przerwać na moment i zajrzeć do sklepu, który lubią wszyscy — nie tylko Warszawiacy. W Biedronce znajdziesz zawsze promocje na lokalne i zagraniczne produkty, a gazetka Biedronki poprowadzi Cię przez wszystkie aktualnie obowiązujące oferty. Kup coś smacznego, wzmocnij siły i wracaj, by podziwiać jesienną Warszawę.