Kolorowanki, które są w zasadzie obrazami przystosowanymi dla dzieci, zostały po raz pierwszy wprowadzone w Stanach Zjednoczonych podczas ruchu „demokratyzacji sztuki”. Artyści i pedagodzy, tacy jak Joshua Reynolds i Johann Heinrich Pestalozzi, a także niemiecki pedagog Friedrich Frobel, doszli do wniosku, że wszyscy uczniowie mogą skorzystać z edukacji artystycznej. To może pomóc dzieciom rozwijać umiejętności poznawcze, zwiększyć ich szanse na kontynuowanie udanej kariery, a nawet wzmocnić ich duchowe budowanie. Jeśli chodzi o wynalezienie kolorowanki, to przypisuje się je braciom McLoughlin.

Kontekst historyczny

Początki kolorowanek sięgają XIX wieku, kiedy to innowacje w dziedzinie druku sprawiły, że stały się one bardziej przystępne cenowo. Umożliwiły one szerszej publiczności i bardziej ukierunkowane podejście marketingowe dla firm sprzedających dobra konsumpcyjne. Te wczesne książki były często dobrze oprawione w wysokiej jakości papier i starannie ułożone z instrukcjami dla użytkowników, aby dodać kolory ostrożnie. Dzisiaj, kolorowanki są nadal popularne jako sposób na relaks lub rozrywkę.

Kolorowanki zaczęły jako książki z instrukcjami sztuki i często były ilustrowane akwarelami. Datują się one już od lat 50-tych XIX wieku, a nawet wcześniej. Za pierwszą szeroko rozpowszechnioną kolorowankę uznaje się często „The Little Folks Painting Book”. Jednak dopiero w latach 70. XIX wieku stały się one głównym nurtem życia dzieci.

Postacie w kolorowankach

Jeśli jesteś wielkim fanem swojej ulubionej postaci z kreskówki, pokochasz kolorowanki z postaciami. Te książki pochodzą ze szczegółowymi ilustracjami i są doskonałym sposobem na wyrażenie swojej kreatywności. Robią też świetne prezenty dla ostatecznego fana. Projekty są łatwe do naśladowania i można je pokolorować w dowolnym kolorze, który lubisz. Niemałą popularnością cieszy się kolorowanka Psi Patrol.

Kolorowanki dla dorosłych mogą wahać się w cenie od kilku złotych do ponad 20. Można znaleźć tańsze wersje w internecie. Jednak droższe kolorowanki zazwyczaj używają papieru wyższej jakości. Gruby papier jest lepszy, gdy używa się mokrego mazaka do kolorowania, ponieważ cieńszy papier może powodować problemy z przebijaniem.

Znaczenie „kolorowanki dla dorosłych”

Popularność kolorowanek dla dorosłych osiągnęła nowe szczyty, a Nielsen Bookscan poinformował o sprzedaży ponad 12 milionów książek w 2015 roku. Jednak kategoria ta spotkała się również z pewną krytyką. Na przykład w styczniu 2015 roku autorka Adrienne Raphel opublikowała esej w The New Yorker, który wyśmiewał się z regresywnych nawyków kolorowania zestawu ponad 20.

Kolorowanki dla dorosłych są popularnym sposobem wyrażania kreatywnej ekspresji i dbania o siebie. Często na różnych stronach można znaleźć kolorowanki do druku. Wiele z nich zawiera obrazy, które są kojące i łagodzące stres. Inne zawierają obrazy, które są symetryczne i sugerują transformację, takie jak mandale.

Znaczenie „książki do malowania” w latach 80. XIX wieku

Termin „książka malarska” został po raz pierwszy użyty w latach 80. XIX wieku do opisania książek, które zawierały ilustracje. Były one popularnym środkiem wyrażania siebie przez dzieci. Wiele z nich było ilustrowanych akwarelami i były one ogólnie uważane za „książki artystyczne.” Po masowej produkcji kredek, książki te stały się ważną częścią rozwoju dzieciństwa na Zachodzie. Na początku lat 1900 wiele gazet publikowało rysunki z kolorowanek.

Pochodzenie terminu

Pochodzenie terminu kolorowanki można prześledzić do XIX wieku, kiedy to kolorowanki były po raz pierwszy używane do rekreacji. Bracia McLoughlin wymyślili kolorowankę w latach 80. XIX wieku. Jednak początkowo nazywano ją książką do malowania, ponieważ nie wynaleziono jeszcze kredek. W latach 20. firma Binney & Smith wynalazła kredkę woskową, która stała się kredką Crayola.

Niektórzy nauczyciele krytykowali tę praktykę, twierdząc, że zniechęca ona do kreatywności. Inni jednak uważają, że praktyka ta poprawia zdolności motoryczne i wzmacnia umiejętności poznawcze. Wyrażenie „kolor poza liniami” jest związane z tą praktyką.