Siedemnastego listopada wypada Międzynarodowy Dzień Studenta, święto młodych ludzi, którzy poświęcają swoją młodość na naukę, zdobywanie pierwszego zawodowego doświadczenia oraz stawianie pierwszych samodzielnych kroków z dala od rodziców. W Polsce znajduje się wiele dobrych ośrodków akademickich, nie tylko w Warszawie czy Wrocławiu, ale również w Poznaniu, Rzeszowie czy Łodzi. Ta ostatnio przeżywa obecnie swoisty renesans, głównie w kwestii wynajmu nieruchomości.

Co mówią statystyki o polskich studentach?

Według danych zebranych i opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny, 77% młodych ludzi wybiera opcję studiowania na uczelni publicznej, z czego 66% stawia na studia dzienne, zaś 34% decyduje się na zaoczny tryb nauki.

Uwagę skupiają najczęściej uniwersytety oraz wyższe szkoły techniczne, tuż za nimi znajdują się szkoły ekonomiczne oraz rolnicze. Najmniejszą popularnością cieszą się szkoły artystyczne, szkoły morskie, teologiczne oraz wyższe szkoły resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Na 10.000 mieszkańców Polski przypada nieco ponad 350 studentów, przy czym z roku na rok znacząco rośnie odsetek studentów zagranicznych: w 2006 roku stanowili zaledwie 0,6% wszystkich studiujących, zaś w 2016 roku aż 4,8%. Trend ten nieustanie rośnie.

Do największych ośrodków akademickich zalicza się Uniwersytet Warszawski z ponad 44 tysiącami studentów, Uniwersytet Jagielloński (ponad 40 tysięcy), Uniwersytet Adama Mickiewicza (ponad 38 tysięcy osób), Politechnika Wrocławska o(34 tysiące) oraz Uniwersytet Łódzki z ponad 32 tysiącami studentów. Co to w praktyce oznacza dla Łodzi? To wyzwanie zarówno dla uczelni, jak i miasta, które powinno zapewnić młodym ludziom dobre zakwaterowanie oraz stabilność edukacji. Przyjrzyjmy się, jak prezentuje się kwestia wynajmu w tym mieście.

Akademik prywatny w Łodzi czy dom studencki?

Dom studencki, czyli inaczej mówiąc uczelniany akademik w Łodzi, należy do najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Za miejsce zapłacimy od 300 złotych do nawet kilkuset złotych za pokój jednoosobowy. Wszystko tak naprawdę zależy od lokalizacji akademiku oraz oferowanego standardu. Najtańsze są miejsca w pokoju wieloosobowym w domu o niskim standardzie. W cenie znajduje się dostęp do internetu, pralni oraz, w zależności od warunków, telewizja oraz kuchnia (często jednak słabo wyposażona). Wady domów studenckich? Zawsze jest więcej chętnych niż miejsc i nie mamy gwarancji, że uda się coś dobrego wynająć. Uczelnie stosują kryteria przyznawania takich miejsc w zależności od sytuacji materialnej studenta i jego rodziny, odległości od domu rodzinnego oraz jego stanu zdrowia. Nie zawsze też wiemy, na jakich współlokatorów trafimy i czy uda się z nimi porozumieć w kwestii wspólnej przestrzeni.

Alternatywą są prywatne akademiki w Łodzi. Wielu fachowców uznaje je na prawdziwą przyszłość na rynku nieruchomości, bowiem oferują o wiele lepszy standard niż tradycyjne domy studenckie, często są tańsze i pozbawione wad samodzielnie wynajmowanego mieszkania. To nie tylko podwyższony standard, ale także do wyłącznej dyspozycji prywatna łazienka, klimatyzacja w pokojach, wydzielona przestrzeń do nauki, możliwość wynajęcia miejsca parkingowego. To miejsca wygodne i bezpieczne, są bowiem monitorowane przez całą dobę, a teren, na jakim się znajdują, ogrodzony i chroniony.

Prywatny akademik jest z założenia przeznaczony dla jednej, maksymalnie dwóch osób, co pozwala uniknąć tłoku w pokoju oraz wyeliminować takie problemy jak hałaśliwy lokator czy całonocną imprezę w wieloosobowym pomieszczeniu. Nie ma tu starych, zniszczonych łóżek, zepsutych krzeseł lub obdrapanych biurek. Na próżno też szukać na ścianach śladów po plakatach lub kartkach z zeszytu. W takim miejscu wszystko jest uporządkowane, schludne i czyste, na bardzo wysokim poziomie. Płacąc miesięczny czynsz mamy pewność, że student otrzyma lokum w wysokim standardzie mieszkalnym.

Dlaczego warto wybrać prywatny akademik Basecamp w Łodzi?

Oferta Basecamp Łódź jest skierowana dla wszystkich młodych ludzi posiadających status studenta. To prywatny akademik w Łodzi, który znajduje się przy ulicy Rewolucji 1905 roku 45 w Śródmieściu, sercu miasta, tuż przy bramach Uniwersytetu Łódzkiego. Budynek dawnej Łódzkiej Drukarni został gruntownie wyremontowany, nowocześnie i funkcjonalnie wyposażony. Prócz standardowych pokoi, najemca ma nieograniczony dostęp do jednej z piętnastu kuchni, pralni, siłowni, parkingu podziemnego, pokoju do nauki, miejsc wspólnych oraz nielimitowany dostęp do internetu. Basecamp Łódź, w celu podnoszenia jakości, planuje także otworzyć wkrótce restaurację oraz klub przeznaczony dla studentów.

Prywatna łazienka, nowoczesne, designerskie meble oraz mnóstwo miejsc do przechowywania drobiazgów i 22 metrowa prywatna przestrzeń – to wszystko można mieć już za 1200 złotych miesięcznie! Osoby poszukujące nieco więcej miejsca znajdą tu coś dla siebie: 25 metrowe apartamenty w cenie 1365 złotych miesięcznie lub pokój z podwójnym łóżkiem w cenie 1420 złotych. Także pary lub młode małżeństwa znajdują tu coś godnego uwagi: 28 metrowy pokój z łóżkiem na górnym poziomie lub pokój 30 metrowy z podwójnym piętrem i dodatkowym łóżkiem dla gości pozwoli na precyzyjne oddzielenie części dziennej od sypialnianej i jednoczesne zachowanie porządku.

Prywatny akademik w Łodzi Basecamp wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających studentów, dlatego z myślą o nich powstały specjalne apartamenty o powierzchni aż 42 metrów kwadratowych, na których znajduje się prywatna, funkcjonalna kuchnia oraz duże, podwójne łóżko małżeńskie. To koszt 1820 złotych miesięcznie.

Aby otrzymać miejsce w Basecamp w Łodzi wystarczy posiadać status studenta, wypełnić umowę na konkretny pokój, opłacić 250 złotych jednorazowej opłaty administracyjnej (zwrotnej w przypadku rezygnacji) oraz zapłacić depozyt (w razie wyrządzenia ewentualnych szkód lub zapomnienia o miesięcznej opłacie) i czynsz. Dodatkowo co miesiąc należy opłacić 200 złotych za media, czyli wodę, prąd oraz ogrzewania. Poza tym nie ma żadnych ukrytych kosztów. O szczegółowych warunkach wynajmu można przeczytać na stronie https://basecampstudent.com/pl/lokalizacje/polska/lodz/.

Co ciekawe, studenci, którzy zdecydują się na wymianę w ramach programu Erasmus lub innej wymiany międzyuczelnianej, mogą skorzystać z tych samych akademików Basecamp w Danii (w Kopenhadze oraz Kongens Lyngby) i w Niemczech (w Poczdamie oraz Lipsku).

Ile kosztuje wynajęcie pokoju lub własnego mieszkania?

Wynajęcie pokoju w Łodzi to wydatek około 600-800 złotych. W takim pokoju znajduje się najczęściej łóżko, biurko i szafa. Z pozostałymi lokatorami albo właścicielem mieszkania lub domu współdzieli się kuchnie, łazienkę oraz inne części wspólne. Do wad takiego rozwiązania zależy konieczność dostosowania się do reguł wyznaczonych przez wynajmującego, może być to nakaz wracania o określonej porze lub też obowiązek wyjazdu do rodzinnego domu w okresie świątecznym. O wiele bardziej komfortowe jest wynajęcie kawalerki, czyli jednoosobowego lokum, za który zapłacimy około 1000 złotych (plus czynsz i rachunki).

Samodzielne wynajęcie całego mieszkania należy do najdroższych rozwiązań: za wynajęcie apartamentu z miejscem garażowym można zapłacić nawet 2800 złotych miesięcznie, a to tylko opłata za sam wynajem. Do tego dochodzi comiesięczna opłata za czynsz (około 400-700 złotych) oraz koszty rachunków (prąd, woda, internet). Właściciele mieszkań często tez chcą się zabezpieczyć przed ewentualnymi zniszczeniami, dlatego wymagają wpłacenia kaucji w wysokości 100% lub 150% miesięcznego wynajmu.

Oczywiście można wybrać tańsze w utrzymaniu mieszkanie, w cenie około 1300-1800 złotych miesięcznie, jednak często jakość wyposażenia pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej są to meble sprzed kilku, kilkunastu lat, z nieremontowanymi przez długie lata łazienkami i kuchniami. Może zdarzyć się również, że mieszkanie jest ładnie wykończone, cena jest atrakcyjna, jednak na wynajmującym spoczywa obowiązek kupienia całego wyposażenia, począwszy od łóżka, skończywszy na naczyniach i kubkach.

Nie bez znaczenia jest również sama lokalizacja nieruchomości: mieszkania położone blisko uczelni są drogie, najtańsze znajdują się na obrzeżach miasta.

Reasumując, wynajem mieszkania lub pokoju dla studenta to poważna kwestia. Ceny na rynku nieruchomości nieustannie wzrastają, dlatego dobrą alternatywą są prywatne akademiki, takie jak wspomniany Basecamp w Łodzi. Obserwując i analizując trend rozwijania się branży nieruchomości zagranicą wszystko wskazuje na to, że także w Polsce segment prywatnych akademików będzie jedynie zyskiwał coraz większa popularność i uznanie wśród młodych ludzi chcących poszerzać swoje horyzonty.

Źródła:

  • https://stat.gov.pl/infografiki-widzety/infografiki/infografika-studenci-17-listopada-miedzynarodowy-dzien-studenta,19,3.html
  • https://www.morizon.pl/blog/lodz-dla-studenta/