Na wyjazd do Niemiec jako opiekunka seniora decyduje się wiele naszych rodaczek. Praca za zachodnią granicą uznawana jest bowiem za niezwykle atrakcyjną finansowo. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest jednak od wielu czynników, a jednym z nich jest znajomość języka niemieckiego. Im jest ona wyższa, tym większa jest pensja opiekunki osoby starszej w Niemczech. Na jakie jednak zarobki może liczyć osoba nie znająca niemieckiego? Gdzie i jak powinna ona szukać zatrudnienia?

Czy trzeba znać niemiecki, żeby opiekować się seniorem?

Niemieckie przepisy dotyczące pracy opiekunek seniorów nie wskazują, jakie wykształcenie czy doświadczenie musi mieć osoba opiekująca się osobą starszą. Wymaganiem nie jest też znajomość języka niemieckiego. Oferty pracy na takich portalach jak https://opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/ pokazują, że zatrudnienie bez znajomości nawet podstaw języka niemieckiego jest możliwe. Zazwyczaj decydują się na nie polskie rodziny mieszkające za zachodnią granicą lub te poszukujące opieki do seniora leżącego, niemówiącego. W przypadku, gdy opiekunka ma nie tylko pomagać w podstawowych czynnościach, ale i dbać o rozwój umysłowy, kulturalny i ruchowy podopiecznego nieznajomość niemieckiego może być problematyczna.

Czy nie znając języka niemieckiego, zarobi się mniej??

Brak znajomości języka niemieckiego, chociaż nie jest przeszkodą w wyjeździe, to powoduje niższe zarobki. Zazwyczaj oznacza to, że można liczyć jedynie na minimalne wynagrodzenie, które wynosi ok. 1200 euro netto na miesiąc – jest to ok. 1000 euro mniej, niż zarabiają opiekunki seniorów znające język naszych zachodnich sąsiadów. Chcąc podwyższyć swoje zarobki, warto więc podszkolić umiejętności porozumienia się po niemiecku, a także inne kwalifikacje. Dobrym pomysłem jest ukończenie kursu opiekuna osób starszych, pierwszej pomocy, animacji czasu wolnego. Opiekunki chcące więcej zarabiać często też decydują się na przejście na Gewerbe, czyli własną działalność gospodarczą założoną w Niemczech.

Gdzie szukać pracy opiekunki, jeśli nie zna się niemieckiego?

Oferty pracy w zawodzie opiekunki seniora w Niemczech można znaleźć na wielu portalach. Osoby, które dobrze porozumiewają się w języku niemieckim, decydują się na samodzielne poszukiwania i zawarcie umowy bezpośrednio z niemiecką rodziną. Dla osób, których jednak umiejętności lingwistyczne są znikome, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie szukanie zatrudnienia przez agencje pośredniczącą. Dzięki temu zminimalizuje ona ryzyko oszustwa, a także pojawienie się nieporozumień wynikających z bariery językowej. Poszukiwania pracy przez agencję oznaczają bowiem, że cała procedura rekrutacyjna, a także podpisanie umowy odbywa się w języku polskim.