Mało, który nastolatek lubi się uczyć, szkoła nie stwarza wiele przestrzeni pozwalającej na rozwijanie własnych pasji. Nauka czegoś co się lubi lub nas interesuje przychodzi dużo łatwiej i sama w sobie jest przyjemniejsza. Istnieje wiele metod nauki, niektóre mniej skuteczne inne bardziej i to właśnie o nich w tym artykule pomówimy. Jeśli zastanawiasz się jak zwiększyć efektywność nauki to zapraszamy do lektury.
Sposoby nauki
W szkole uczymy się wyłącznie po to, aby zaliczyć kolejne sprawdziany, dopiero na studiach zaczynamy zdobywać wiedzę, która będzie bezpośrednio związana z zawodem, który chcemy uprawiać. Jednak warto zawsze mieć ogólną wiedzę o świecie, to że będziesz informatykiem nie powinno zwalniać Cię z wiedzy o tym, ile nerek ma człowiek albo gdzie leży Madryt. Podobnie ma się sprawa z innymi zawodami, posiadanie elementarnej wiedzy to podstawa.
Jednak podstawowy sposób nauki polegający na wypisywaniu dat na kartce czy nauki wzorów chemicznych na pamięć nie jest najbardziej wydajny. Naturalnie każdy z nas ma własne predyspozycje i inne metody nauki będą dla każdej osoby najlepsze. Niemniej obecnie opracowanych jest kilka metod nauczania, których skuteczność jest potwierdzona i warto poświęcić chwilę czasu na ich naukę.
Powtarzanie na głos
Powtarzanie na głos potrafi zdziałać cuda względem powtórki w myślach. Wypowiadaj przed chwilą zapamiętane rzeczy by utrwalić sobie je mocniej w pamięci. Angażowanie dodatkowego zmysłu zwiększa zaangażowanie mózgu w proces nauki. Jak pokazują różne badania, jest to dobry sposób na naukę dat czy języków, gdzie niektóre słowa są dla nas zupełnie nowe.
Robienie notatek
Kto z nas nie zrobił ściągi niech pierwszy rzuci kamieniem. Nie zauważyłeś przypadkiem, że po skończonej ściądze lepiej pamiętasz treści, które na niej się znajdują? Samo przygotowywanie ściągi pozwala przyswoić pewną dawkę informacji. Robienie notatek w sposób wymierny poprawia procesy zapamiętywania.
Warto robić notatki odręcznie, tak może to wydawać się nieco archaiczne dla wielu osób, ale takie notatki powstają wolniej przez co bardziej skupiamy się na tym co piszemy. Podczas robienia odręcznych notatek wybieramy najistotniejsze informacje, bo chcemy odsiać niepotrzebny materiał i jednocześnie bardziej skupiamy się na tym co właśnie czytamy.
Pamiętaj o przerwach
Niezależnie od sposobu nauki na jaki się zdecydujesz pamiętaj, aby robić regularne przerwy. Mózg potrzebuje odpoczynku, a w procesie nauki ogromne znaczenie odgrywa utrwalanie informacji. Zapewne, gdy przypominasz sobie ciągiem słówka pamiętasz zdecydowaną większość, ale na drugi dzień sporą część zapominasz. Postaraj się zrobić po pewnym czasie nauki przerwę i powtarzaj cały proces kilka razy.
Kojarz słowa z obrazami
Ta metoda tyczy się zarówno słów jak i wydarzeń, polega na powiązaniu ich z konkretnym obrazem. W pierwszej kolejności przypominamy sobie obraz a zaraz potem z naszej pamięci wygrzebujemy z jakimi słowami się nam kojarzył.
Nauk może być przyjemna o ile znajdziesz swój sposób na jej praktykowanie. Jeśli interesuje Cię więcej ciekawych tematów zapraszamy na stronę https://faktysatakie.pl/. Pamiętaj, że uczymy się całe życie, a brak rozwoju prowadzi nie tylko do zastoju, ale i osłabionej pracy mózgu. Jeśli chcesz na starość mieć sprawny mózg staraj się dostarczać mu cały czas bodźców, które zaprzęgną go do pracy.