Miejscem dla obrazów są nie tylko muzea czy galerie sztuki, ale przede wszystkim nasze domy i mieszkania. Takie dekoracje z powodzeniem podkreślają charakter stylu wnętrzarskiego, „ożywiają” pomieszczenie i skupiają na sobie wzrok domowników oraz gości. Jeśli udało się nam kupić wymarzone dzieło, albo wykonać je własnoręcznie, teraz możemy stanąć przed pytaniem: jak samodzielnie oprawić obraz? Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym bez problemu wyeksponujesz go na ścianie!
Podstawowe kryteria wyboru oprawy obrazu
Zdając sobie sprawę z tego, że rama do obrazu stanowi jego uzupełnienie, wybór ten nie powinien być przypadkowy. Z reguły nabywając dzieło, otrzymujemy je już w oprawie, ale nie zawsze pasuje ona do naszego wnętrza lub niezbyt wyraźnie uwydatnia cechy obrazu. Jeśli przyglądamy się mu i czujemy, że brakuje „tego czegoś”, to w większości przypadków jest to kwestia wyboru idealnego obramowania To wystarczający pretekst do tego, aby samodzielnie oprawić obraz w drewnianą ramę, aluminiową lub passe partout!
Wybierając ramy do obrazów, jak najbardziej warto kierować się indywidualnym gustem, ale polecamy wziąć pod uwagę kilka czynników: rodzaj dzieła, jego wielkość, technikę wykonania oraz to, co konkretnie przedstawia. Na początek dwie uniwersalne wskazówki: ramę dobieramy do dzieła, a nie odwrotnie oraz na etapie wyboru ramy sprawdzamy, czy oprawiany obraz nie będzie przez nią przytłoczony. Obramowania powinny zawsze uwydatniać to, co w sztuce plastycznej najpiękniejsze.
Jak samodzielnie oprawić obraz w zależności od jego rodzaju?
Obrazy na płótnie lub olejne będą wymagały ram o odpowiednio dużej głębokości, a te na płycie lub desce nieco mniejszej. Grafiki czy plakaty na kartonie lub papierze dobrze jest oprawić w ramę ze szkłem z wąskim i subtelnym obramowaniem. Majestatyczne pejzaże, krajobrazy czy widoki przedstawiające faunę i florę będą dobrze prezentowały się w dość szerokich i wyraźnych ramach.
Jeśli zastanawiamy się, jak samodzielnie oprawić obraz większych rozmiarów z dużymi szczegółami, o tematyce historycznej lub portret, warto rozglądnąć za rzeźbionymi ramami z ornamentami w kolorze drewna, złota lub srebra. Sztuka współczesna, abstrakcyjna, pop-art, czy plakaty nie potrzebują aż takich zdobień, wystarczy, że wybierzemy dla nich prostą i cienką ramkę w kolorze zbliżonym tego, który dominuje na obrazie.
Dwie istotne wskazówki, które pomogą Ci samodzielnie oprawić obraz
Z tym zadaniem z pewnością poradzi sobie każdy, kto posiada chociaż odrobinę umiejętności manualnych, ponieważ nie jest to nic skomplikowanego! Jeśli upewniliśmy się, że rozmiar jest odpowiedni (wewnętrzne wymiary ramy zawsze odpowiadają wymiarowi obrazu), materiał i kolor obramowania pasuje zarówno do wnętrza, jak i do obrazu to możemy ostrożnie włożyć obraz do ramy.
To, na co warto zwrócić uwagę to, żeby nie naciskać na płótno obrazu, ponieważ może się odkształcić oraz nie przesuwać ramą po obrazie, gdyż można go uszkodzić. Po upewnieniu się, że dzieło leży idealnie w ramie, nie pozostaje nam nic innego jak powiesić go w reprezentacyjnym miejscu i gotowe!