Zdrowy sen jest bardzo istotny dla funkcjonowania naszego organizmu. Masz problemy z zasypianiem? Każdy wieczór wiąże się z tym, że nerwowo przewracasz się z boku na bok, szukasz odpowiedniej pozycji do spania, a noc i tak spędzasz patrząc w sufit? Problem bezsenności dotyka coraz więcej z nas. Jakie są tego przyczyny i jak poradzić sobie z bezsennością?

Przyczyny problemu

Bezsenność może być spowodowana różnymi czynnikami. Stres, życie w biegu, ciężkostrawna kolacja tuż przed spaniem, alkohol czy inne używki – to wszystko może negatywnie wpływać na sen. Oprócz czynników fizjologicznych, na spokojny sen ma wpływ także otoczenie zewnętrzne. Może przyczyną jest niewygodne łóżko lub źle dobrana poduszka? Hałas? Aby poradzić sobie z problemem, należy w pierwszej kolejności ustalić, jakie elementy mogą zakłócać spokojny sen.

Lekka kolacja

Bardzo często powodem problemów ze spaniem jest zła dieta. Tłuste, ciężkie posiłki przed spaniem nie pomagają naszemu organizmowi zasnąć, ponieważ zamiast się wyciszyć i zrelaksować, zmuszamy żołądek do bardzo intensywnej pracy, by strawić to, co przyjął. Zadbajmy o to, by zjeść kolację najpóźniej 2 godziny przed spaniem. Zamiast tłustej ryby czy kiełbasy, zjedzmy lekką sałatkę bogatą w warzywa. Unikajmy ciężkostrawnych potraw i wybierzmy te, które nie obciążą naszego żołądka. Nie jest też wskazana kawa czy herbata przed spaniem. Kofeina i teina działają pobudzająco, więc dodatkowo mogą utrudnić zasypianie.

,,Rozpraszacze’’

Oglądamy telewizje do późnych godzin nocnych lub patrzymy w ekran naszego telefonu? To błąd! Światło emitowane przed urządzenia elektroniczne może prowadzić do zakłócenia rytmu snu. Dodatkowo problem ze snem może potęgować fakt, że oglądając film czy czytając wiadomości w Internecie, emocjonujemy się. Zabieramy organizmowi szansę na wyciszenie i przygotowanie do snu. Pobudzamy go i w efekcie, mamy problem z zaśnięciem. Spróbujmy z tego zrezygnować.

Wyciszenie

Aby ułatwić zasypianie, warto wprowadzić do wieczornego rytuału czas na wyciszenie. Jak to zrobić? Dobrym pomysłem jest medytacja – ćwiczenia oddechowe dostarczą więcej tlenu do naszego organizmu, uspokoimy tętno i zrelaksujemy się. Kilka minut w ciszy pomoże nam się odprężyć.

Otoczenie zewnętrzne

Przed spaniem warto przewietrzyć sypialnię – większa ilość świeżego powietrza ułatwi zasypianie. Zadbajmy też o materac i poduszkę. Zbyt miękki materac sprawi, że nasze mięśnie będą się napinać w poszukiwaniu optymalnej pozycji, natomiast za twardy spowoduje nacisk i złe krążenie. W efekcie obudzimy się zmęczeni, a nasze ciało będzie obolałe. Dobry materac to wydatek od kilkuset złotych, a czasami jego cena może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Dobra poduszka i kołdra również są bardzo istotne. Oddychający materiał, który będzie przepuszczał powietrze, pozwoli uniknąć przegrzania organizmu. Jeśli materac, który znajduje się w naszej sypialni, nie jest wygodny, warto kupić nowy i zadbać o zdrowy sen. Szybka gotówka może nam pomóc w sfinansowaniu takiego zakupu. Często szybka gotówka może być spłacana w ratach, dzięki czemu możemy zaplanować taki wydatek w naszym domowym budżecie przeczytaj tutaj o tym więcej. Jednak zanim uznamy, że szybka gotówka to rozwiązanie dla nas, spróbujmy walczyć z bezsennością innymi sposobami. Zdrowa dieta, odrzucenie alkoholu i używek wpłynie korzystanie na nasz organizm i może ułatwić zasypianie. Nawet jeśli nie, to bez wątpienia przełoży się to na inne korzyści.