Koronawirus pokrzyżował plany nie tylko pracodawcom, ale i uczniom. Z powodu panującej pandemii szkoły zostały zamknięte, ale przecież taki stan rzeczy nie może trwać w nieskończoność. W końcu z ust premiera można było usłyszeć, egzaminy choć przełożone na pewno odbędą się za kilka miesięcy. Ale tutaj pojawia się pytanie: jak się do nich przygotować?
.

Prosta rada, a jakże skuteczna – zacznij powtarzać materiał

Choć o normalnych lekcjach na razie można zapomnieć, to nie oznacza, że można pozwolić sobie na „koronaferie”. Niestety wielu młodych ludzi tak traktuje wolny czas, zamiast wykorzystać ten czas na nadrobienie zaległości. Warto zdawać sobie sprawę, że egzamin Was nie ominie, dlatego też absolutnie nie należy liczyć, że się nie odbędzie. Pamiętajcie, że wynik ma duży wpływ na to, do jakiej szkoły się dostaniecie, a czym lepsza, tym przed Wami zdecydowanie lepsze perspektywy zawodowe. Dlatego też zachęcamy Was do regularnej nauki. A więc wyciągamy zeszyty i książki i codziennie powtarzamy jeden temat. Tak naprawdę nie potrzeba wiele czasu, by móc nadrobić część zaległości. Wystarczy tylko godzina dziennie i już efekty będą bardzo dobre. Zawsze także możecie poprosić swoich rodziców o pomoc, jeżeli nie rozumiecie jakiegoś działu.

A może tak nauka z TVP…

Dobry dowcip nie jest zły, tak oczywiście należy traktować naukę z TVP. Niestety jeżeli tak wygląda polska edukacja i poziom wiedzy nauczycieli, to może być ciężko zdać dobrze egzamin, no chyba, że rzeczywiście przysiądziecie do nauki. Ilość wpadek i głupot jakie można było zobaczyć i usłyszeć na tych telewizyjnych lekcjach absolutnie nas przeraża. Owszem rozumiemy, że stres robi swoje, ale przecież to podstawowe informacje i skoro od młodych ludzi wymaga się odpowiedniego poziomu, to także należałoby zwrócić uwagę czy nauczyciele wiedzą, czego uczą. Zasadniczo stres nie może być żadnym usprawiedliwieniem, wszak i uczniowie się stresują przed odpowiedzią ustną czy kartkówkami, ale nikt nie folguje im z tego powodu. Dlatego zamiast oglądać mało edukacyjne treści polecamy Wam prawdziwe edukacyjne kanały, do których można zaliczyć choćby „Nauka. To lubię”, „Astrofaza”, a naszą faworytką jest kanał na Youtube „A Plus”, dzięki któremu możecie zdobyć wiedzę i lepiej przygotować się do egzaminu.

Repetytoria są ważne

Oczywiście warto powtarzać materiał regularnie i możecie do tego celu wykorzystywać dedykowane repetytoria. Dzięki temu nie tylko zdecydowanie lepiej przygotujecie się do egzaminu, ale poznacie także jego formę. W każdej książce są zarówno pytania otwarte, jak i te zamknięte, a po wykonaniu ćwiczeń Wasi rodzice mogą sprawdzić, jak Wam poszło. Możecie także wspólnie ze znajomymi powtarzać materiały i to bez wychodzenia z domu, wystarczy wykorzystać łącze internetowe i Messengera. Wam i waszym rodzicom polecamy wejść na stronę: https://www.nowaera.pl/egzaminosmoklasisty, gdzie znajdziecie naprawdę bogatą ofertę różnych repetytoriów, zarówno z języka polskiego, matematyki czy historii, a także języków obcych czy nawet nauk przyrodniczych..

Alternatywa dla biblioteki

Cóż, każdy uczeń nie raz nie dwa musi wybrać się do biblioteki, aby zdobyć odpowiednie materiały. Aktualnie sytuacja jest zdecydowanie utrudniona, ale na szczęście dostęp do książek już nie. Wszystkim Wam polecamy bibliotekę online, gdzie wirtualnie możecie wypożyczyć interesujące Was książki. Polecamy bibliotekę wirtualną POLONA, gdzie dostęp jest darmowy i a wybór pozycji naprawdę ogromny. Swoją drogą być może znajdziecie ciekawe pozycje, dzięki którym zainteresujecie się historią czy jeszcze chętniej będziecie ją zgłębiać. Możecie także zdecydować się na inne biblioteki online, ale zazwyczaj za wypożyczenie ebooka trzeba zapłacić, choć tydzień testowania jest bezpłatny. Ale jeżeli koniecznie zależy Wam na jakiejś książce, to poproście rodziców, aby wykupili Wam abonament.

Choć egzamin ósmoklasisty odbędzie się w późniejszym terminie, to warto wykorzystać ten wolny czas na naukę. Wam polecamy regularną nauką i nadrabianie zaległości, w tym przeczytanie lektur. Z kolei wasi rodzice powinni sprawdzić Wasze postępy. Dzięki temu uzyskacie wysoki wynik z egzaminu i dostaniecie się do dobrej szkoły.