Problem z łysieniem jest dosyć powszechny wśród mężczyzn oraz wśród kobiet. W głównej mierze problem z wypadającymi włosami jest spowodowany łysieniem androgenowym. W większości przypadków jest to problem uwarunkowany genetycznie, ale to nie znaczy, że nie można go leczyć. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka podstawowych wskazówek dla każdego kto zmaga się z łysieniem.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe wynika z działania dihydrotestosteronu (DHT). Jest to związek chemiczny mający wiele wspólnego z przemianą testosteronu. To wyjaśnia, dlaczego łysienie androgenowe znacznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Większość panów poniżej 50 roku życia zaczyna zmagać się z łysieniem androgenowym. Mimo, że to z pozoru męski problem to trzeba wiedzieć, że zdarza się również u pań. Szacuje się, że wśród kobiet w wieku 70 lat łysienie androgenowe może dotyczyć nawet 40% kobiet.

Pierwszym symptomem łysienia androgenowego jest cofnięcie się linii włosów. Następnie włosy wypadają w środkowej części głowy (na szczycie głowy) oraz w okolicach skroni. U kobiet natomiast włosy stają się znacznie rzadsze, ale nie jest odnotowywane przesunięcie się linii włosów.

Leczenie łysienia androgenowego

Po pierwsze myśląc o tym jak zapobiec łysieniu androgenowemu, trzeba pamiętać o podstawach takich jak utrzymanie higieny oraz unikanie kosmetyków, które nadmiernie obciążają włosy. Jeśli łysienie mamy zakodowane genetycznie to zbyt wiele z tym nie zrobimy, natomiast profilaktyka i zapobieganie rozwojowi zbyt szybkiego łysienia to coś co może a nawet powinien stosować każdy.

Poza profilaktyką, można także stosować odpowiednie specyfiki. Przykłady to np. finasteryd, minoksydyl, ekstrakt z Saw Palmetto oraz kilka innych. Osoby, które chcą pójść krok dalej poza środkami farmakologicznymi mają jeszcze do dyspozycji przeszczep włosów. Trzeba wiedzieć, że nie każdy może przejść przeszczep, ale w wieku przypadkach jest to możliwe i z reguły daje zdumiewająco dobre wyniki.

Źródło zdjęcia:
Yuliya Alekseeva / Shutterstock.com