Nadużywanie telewizji jest oczywiście szkodliwe, jak zresztą wszystko robione w nadmiarze. Jednak odpowiedni umiar pozwoli Ci cieszyć się rozrywką bez poczucia, że życie ucieka Ci gdzieś obok. Jak odpowiednio korzystać z telewizora?

Jak sprawić, by oglądanie telewizji było prawdziwą przyjemnością

Przede wszystkim dobry telewizor, odpowiedni obraz i dźwięk, wygodny fotel i zdrowe przekąski. Współczesne telewizory prześcigają się w swoich wielkościach, jednak to nie rozmiar czyni je wyjątkowymi. Do niewielkiego salonu wystarczą ci 32 cale, jeśli kusi Cię duży ekran 60 cali to najlepsze, co możesz wybrać. Każdy następny jest już w oglądaniu uciążliwy. Dobry obraz i dźwięk to także istotne parametry. Ten pierwszy zapewni Ci odpowiednia antena. Z artykułu aktywna a pasywna antena – poznaj różnice – dowiesz się czegoś więcej na ten temat. W przypadku drugim musisz pokusić się o odpowiednie głośniki. Komfort oglądania to też wygodny fotel czy kanapa oraz zdrowe przekąski. Niech to będzie wielki półmisek pokrojonych w paski warzyw i kilka smacznych sosów. Słyszałeś, że telewizja tuczy? To od niezdrowych przekąsek właśnie i leżenia w bezruchu.

Ciekawe filmy

W zależności od tego, czy masz jedynie telewizję naziemną, czy telewizję cyfrową, Twoje kanały filmowe będą się od siebie znacząco różniły. W przypadku pierwszej wersji wybór filmów na wieczór będzie dużo uboższy niż w przypadku drugim. Jeśli jesteś kino maniakiem, postaw na wersję bogatszą. Korzystaj z programów telewizyjnych dostępnych w internecie lub w gazecie. Zrób sobie listę rzeczy, które chciałbyś zobaczyć w nadchodzącym tygodniu i postaraj się, by ich ilość nie przekraczała dwóch dziennie. Postanów sobie, że w jednym tygodniu obejrzysz dwa filmy fabularne, za to więcej dokumentalnych. Te drugie służąc rozrywce, służą także pogłębianiu wiedzy.

Dla fanów seriali

Jakże kuszącą opcją byłoby usiąść przed telewizorem na kilka godzin i oglądać ulubiony serial odcinek po odcinku, prawda? Nie jest to jednak najlepsze, co można zrobić dla swojego organizmu. Po pierwsze cierpi na tym Twój kręgosłup, po drugie mózg. Bezustanny dopływ silnych wrażeń bardzo go męczy i niepokoi. Postaraj się więc oglądać nie więcej jak dwa odcinki na raz i spróbuj – o ile to możliwe – nie robić tego codziennie. To prawda, że ilość seriali jest zatrważająca, ale naprawdę nie wszystkie je musisz obejrzeć.

Programy rozrywkowe

Jeśli mowa o teleturniejach – zgoda, mogą wzbogacać Twoją wiedzę. Jeśli chodzi o programy typu jaką sukienkę wybierze panna młoda, co kto ugotował albo jaki kto ma bałagan w domu? Nie rób tego. To okropne marnotrawstwo czasu, na którym ktoś zbija fortunę. Pomyśl, że tych 45 minut, które patrzysz w telewizor na obcych sobie ludzi i ich wymyślone perypetie to czas, którego nikt Ci nie zwróci. Może jednak lepiej poczytać książkę, przygotować pyszną kolację dla całej rodziny i spędzić z nią kilka chwil albo zwyczajnie wyjść na spacer?