Dzieci dysponują ogromnymi umiejętnościami. Ich mózg już od chwili narodzin jest rządny wiedzy. Dzieci testują, próbują, wykorzystują swoją intuicję i przede wszystkim błyskawicznie się uczą. Rolą rodzica jest wsparcie dziecka, dlatego obserwuj je i wspieraj jego talenty, nawet jeżeli nie pokrywają się z twoimi ? Pamiętaj, ani ty, ani twoje dziecko nie musicie mieć tych samych pasji, oczywiście często zdarza się, że pasja jednego członka rodziny rozszerza się na innych, ale nie zawsze tak jest i trzeba się z tym zwyczajnie pogodzić.

Co robić, gdy dziecko zmienia pasje?

Dzieci nie wiedzą, kim chciałyby zostać w przyszłości. To znaczy wiedzą, ale ich marzenia nie zawsze się pokrywają z rzeczywistością. Oczywiście zdarza się, że kilkuletnie dziecko chce być np. strażakiem lub tancerką i tak intensywnie zmierza do celu, że rzeczywiście to mu się udaje. Jednak znacznie częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której dziecko swoje pasje zmienia. Ma to najczęściej miejsce w przedziale wiekowym 3-6. Dzieci obserwują swoich rówieśników, rozmawiają, naśladują inne dzieci i… zaczynają pod ich wpływem zmieniać swoje zainteresowania. To normalne i nie ma się czym przejmować. Jednak gdy dziecko, które bardzo chciało iść na zajęcia taneczne nagle chce z nich zrezygnować, daj mu czas do namysłu. Poznaj powód. Może okazać się, że powodem nie jest zmiana pasji, a to, że ulubiona koleżanka przestała na nie przychodzić lub na zajęciach zmienił się pan prowadzący i nie jest już tak ciekawie jak dawniej. Odczekaj kilka dni lub zaproponuj dziecku inne zajęcia. Jeżeli rzeczywiście kategorycznie będzie stało przy swoim, daj mu zwyczajnie odsapnąć. Może to nie było do końca to czego się spodziewało? Może na kolejną pasję przyjdzie czas, albo już ma coś na oku?

Jak rozwijać pasję dziecka?

Małe dziecko dobrze jest zapisać na zajęcia ogólnorozwojowe. Dzięki nim możesz zaobserwować w jakich zadaniach odnajduje się najlepiej. Później zapisz je na zajęcia bardziej specjalistyczne.

Jeżeli dziecko widzi, że mama lub tata w czymś czują się dobrze i są podczas wykonywania tego zajęcia uśmiechnięci i zadowoleni to często dziecko też chce być w takie czynności zaangażowane. Dla przykładu, jeżeli tata ma pasję kulinarną a dziecko chce mu pomóc to mu tego nie zabraniaj bo np. pobrudzi sobie ubranko czy się oparzy. Przecież jest pod dobrą opieką. Będziesz mieć na dziecko oku, nie martw się na zapas ?

Postarajcie się przygotować takie danie, które nie będzie wymagało dużo pracy (żeby dziecko za szybko się nie znudziło), a będzie na tyle smaczne i „widowiskowe”, że będzie mogło zabrać je do przedszkola lub szkoły np. jako śniadaniówka dla dzieci. Jeżeli dodatkowo ładnie zapakowane przekąski zrobią na dzieciakach ze szkoły lub przedszkola wrażenie to później może być wam trudno za dzieckiem w kuchni nadążyć.

 

A co jeżeli moje dziecko nie ma pasji lub nie przejawia wyjątkowego talentu w żadnej dziedzinie?

Jeżeli twoje dziecko lubi zmieniać zainteresowania, nie chce stale robić tego samego, szybko się nudzi nowymi „pasjami”, to się tym zwyczajnie nie martw. Postaraj się spędzać z nim czas na wspólnych aktywnościach, pogódź się z tym, że nie będzie zawodowo tańczył w balecie jak jego babcia lub grał w piłkę w klubie jak jego tata.
Dziecko na odkrycie swojej pasji ma jeszcze czas. Nic na siłę.