Na efektywność nauki wpływa wiele różnych czynników. Faktem jest, że dla niektórych przyswojenie wiedzy nie stanowi żadnego wyzwania. Nie każdy jednak potrafi skupić się na wykonywanym zadaniu, a informację wylatują z głowy w ekspresowym tempie.

Ogromną rolę odgrywa podejście – dzieci bardzo często buntują się podczas typowej nauki pamięciowej. Wiadomym jest, że nie zawsze zapamiętywanie informacji do kartkówki, sprawdzianu lub egzaminu jest pasjonującym przeżyciem. Właśnie dlatego warto jest dowiedzieć się, w jaki sposób ułatwić, a jednocześnie uprzyjemnić ten proces.

1. Odetnij się od nowoczesnych technologii

Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jednak w zdecydowanej większości przypadków omawiane zadanie jest łatwe do zrealizowania. Sięganie po telefon lub tablet nie sprzyja nauce. Nie warto również włączać komputera – istnieje duża szansa, że już po kilku minutach będziemy mieć ochotę na to, aby zajrzeć do mediów społecznościowych lub portale rozrywkowe.

Wiek nie odgrywa tutaj żadnej roli, ponieważ osoby dorosłe również miewają problemy z tym, aby skupić się nad wykonywaną czynnością. W dzisiejszych czasach wiele osób nie posiada standardowych książek lub materiałów naukowych. Może jednak okazać się, że nauka na komputerze jest w naszym przypadku o wiele mniej efektywna. Wartościowe publikacje mogą być kosztowne, jednak dobrze jest polować na kody zniżkowe oferowane przez popularne wydawnictwa (np. Nowa Era).

2. Ustal plan nauki

Nauka powinna sprawiać przyjemność – pewne jest to, że natłok nowych informacji wywołuje jedynie stres oraz niepotrzebne emocje. Właśnie dlatego już na początku warto jest ustalić plan! Należy zgromadzić wszystkie niezbędne materiały i notatki, a następnie określić ilość treści do przyswojenia każdego dnia. Znaczącym ułatwieniem jest także stworzenie planu dziennego.

Jednorazowa „sesja” nie powinna być zbyt długa – po 50 minutach nauki lub pracy warto jest zrobić sobie 10 minut przerwy. Należy zaznaczyć, że mózg także potrzebuje regeneracji. Przeciążony organizm nie jest produktywny, więc czasami lepiej przełożyć niezrealizowane zadania na kolejny dzień.

3. Skorzystaj z pomocy ekspertów

Chcesz nauczyć się nowego języka za pomocą aplikacji? Myślisz o tym, aby zostać programistą, jednak szkoda Ci pieniędzy na szkolenie? Takie podejście nie zawsze jest słuszne. Oczywiście szlifowanie umiejętności „na własną rękę” jest możliwe, jednak takie rozwiązanie nie sprawdzi się w absolutnie każdym przypadku. Niektórzy rodzice uważają, że posiadają wystarczającą wiedzę do tego, aby uczyć swoją pociechę. Rzeczywistość może okazać się zupełnie inna.

Godne polecenia są profesjonalne kursy (nie tylko stacjonarne, ale również internetowe). Podstawą jest znalezienie korzystnej oferty. Przykładowo, szkoła językowa Novakid proponuje rozmaite zniżki oraz promocje, co pozwala zaoszczędzić sporą ilość gotówki.

4. Zadbaj o dobre samopoczucie

Złe samopoczucie sprawia, że nauka przeradza się w prawdziwą mękę. Właśnie dlatego podstawą jest to, aby zadbać o komfort. Niektórzy potrzebują idealnej ciszy, inni zaś uczą się przy ulubionej muzyce. Nie można również nie wspomnieć o otoczeniu.

Mogłoby się wydawać, że pomieszczenie, w którym się znajdujemy nie ma większego wpływu na proces zapamiętywania informacji, jednak nie jest to prawdą! Nieporządek często rozprasza, a nawet negatywnie wpływa na nastrój.

5. Nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę

Zbliżający się deadline to dla niejednej osoby największa motywacja do nauki lub pracy. Stres może dobroczynnie wpłynąć na produktywność, jednak taki system nie sprawdzi się na dłużej. Po pewnym czasie pojawia się frustracja oraz zniechęcenie. Racjonalne zarządzanie czasem to absolutna podstawa!