Wielu młodych ludzi kończąc liceum zastanawia się, nie tylko jakie studia wybrać, ale taki w jakim trybie – dziennym, czy zaoczny. Czy ma to jakikolwiek wpływ na ich życie zawodowe i jak pracodawcy reagują na studia zaoczne?
Dzienne czy zaoczne a ilość obowiązków
Studiując dziennie tak naprawdę studiujemy cały czas, Chodzimy na zajęcia, przygotowujemy się na kolejne, często między zajęciami znajdują się kilkugodzinne przerwy podczas których studenci jedzą obiad, czytają, oglądają filmy bądź zwyczajnie się nudzą. Ciężko wygospodarować jakikolwiek czas na inne działania, takie jak praca, czy zdobywanie zawodowego doświadczenia. Natomiast studia zaoczne, które odbywają się wyłącznie weekendami, sprawiają, że dużo łatwiej wygospodarować czas w ciągu tygodnia np. właśnie na pracę. Wtedy jednak czasu wolnego mamy bardzo, bardzo mało. Z reguły wygląda to tak, że cały tydzień roboczy wypełniamy pracą, weekendy nauką i zupełnie nie mamy czasu wolnego dla siebie. Jest to trudne i wymaga dużej samodyscypliny.
Studia zaoczne a doświadczenie zawodowe
Dzięki temu, że w czasie tygodnia pracującego studenci mogą normalnie pracować, nawet na etat, czyli 8 godzin dziennie, dużo łatwiej zdobyć im wymaganie doświadczenie. Otóż mogą szukać praktyk, które przerodzić mogą się w stałą pracę, w branży którą studiują. Dzięki temu po zakończeniu szkoły posiadają już kilka lat doświadczenia, a niejednokrotnie zostają na stałe w firmie, w której dorabiali. Już na starcie mają przewagę nad uczniami studiów dziennych, których nie mogą pracować tak dużo w tygodniu, ponieważ mają normalne zajęcia.
Sprawdź ofertę studiów zaocznych na: http://www.wseiz.pl/pl/
Czy dla pracodawcy ma to jakieś znaczenie?
To jakie studnia skończyliśmy nie ma absolutnie żadnego znaczenia dla pracodawcy. Ważny jest dyplom ukończenia. Natomiast doświadczenie, już ma i to duże. Warto pomyśleć, co jest dla nas najważniejsze i czego oczekujemy. Jeśli potrzebujemy, bądź zwyczajnie chcemy mieć własne pieniądze, utrzymywać się samodzielnie, a nawet wyjechać na studia do innego miasta, warto pomyśleć o trybie zaocznym, który będzie mógł nam pozwolić na zarobienie konkretnych pieniędzy. Natomiast jeśli ważnie jest dla nas życie studenckie i chcemy dłużej pobyć młodzi, to studia dziennie będą najlepszym wyborem.
Tak naprawdę dużo ważniejsze jest jaki kierunek kończymy i co po nim umiemy, niż to jakim trybem się uczymy. Dla przyszłego pracodawcy najważniejsze są twoje umiejętności, a także cechy charakteru potrzebne do danego stanowiska. Rodzaj skończonych studiów, w ogólnie nie gra roli. Nie warto zatem rezygnować z planów tylko dlatego, że interesujący nas kierunek jest wyłącznie zaocznie bądź wyłącznie dziennie. Ilość uniwersytetów i szkół prywatnych w Polsce sprawia, że każdy odnajdzie idealne miejsce dla siebie.