Pierwsza klasa jest dla dziecka przełomowa. Nie ma w tym nic dziwnego, że maluch obawia się zmian. Tryb nauki w przedszkolu i zerówce przebiega zupełnie inaczej. Podopieczni mają mnóstwo czasu na zabawę, a w grupie panuje większa swoboda. Zadaniem rodzica jest przygotowanie swojej pociechy do nadchodzącej życiowej rewolucji!
Mogłoby się wydawać, że jest to bardzo trudnym zadanie, jednak wystarczy odpowiednio podejść do sprawy, aby się z nim uporać! Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby ułatwić młodemu człowiekowi odnalezienie się w nowej sytuacji życiowej.
1. Po pierwsze rozmowa!
Nie tylko dzieci odczuwają lęk przed zmianą. Bardzo ważne jest, aby wytłumaczyć maluchowi, co go czeka. Należy przedstawić dobre strony szkoły, tak aby wzbudzić w nim wyłącznie pozytywne emocje. Niewskazane jest zasypywanie przyszłego ucznia informacjami o większej ilości obowiązków związanych z edukacją.
Kilkulatek powinien być ciekawy i podekscytowany nowym miejscem. Zachęcające mogą okazać się zajęcia sportowe, muzyczne czy plastyczne. Nauka wcale nie musi być nudna! W klasach początkowych nie brakuje okazji do tego, by „wyżyć się” artystycznie i fizycznie.
2. Spotkanie integracyjne
W dobie mediów społecznościowych rodzice nawiązują kontakt jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Świetną opcją jest zorganizowanie spotkania integracyjnego, podczas którego dzieci się poznać. Być może jeszcze w wakacje narodzą się pierwsze przyjaźnie!
Jest to znakomite rozwiązanie dla nieśmiałych szkrabów, dla których interakcja z rówieśnikami jest sporym problemem. W towarzystwie rodziców maluchy mogą poczuć się spokojnie i pewnie.
3. Zakup wyprawki
Kolorowe długopisy, fluorescencyjne flamastry, zeszyty przedstawiające ulubione motywy – zakup pierwszej wyprawki szkolnej jest ogromnym przeżyciem! Właśnie dlatego warto jest udać się wspólnie do sklepu lub razem zasiąść przed ekranem monitora. Maluch powinien mieć wpływ na wybór produktów, gdyż to on będzie z nich korzystać. Przyszły pierwszoklasista musi mieć świadomość, że staje się „doroślejszy”, co wiąże się z pewnymi przywilejami.
Dobrze również pomyśleć o niewielkim upominku, który z pewnością wywoła uśmiech na twarzy. Jeśli nie wiesz, co wybrać, to warto odwiedzić dedykowany wpis opublikowany na blogu Zabawki i Wyprawki: https://zabawkaiwyprawka.pl/blog/post/prezent-dla-pierwszoklasisty-na-urodziny-pasowanie.
4. Nauka samodzielności
Przed rozpoczęciem pierwszej klasy należy rozpocząć naukę samodzielności. Rodzice często przesadnie martwią się o swoją pociechę. Trzeba jednak mieć świadomość, że wykonywanie za dziecka obowiązków niesie za sobą ogrom negatywnych konsekwencji. Nie można kontrolować szkraba przez całą dobę. Problemem może okazać się zawiązanie butów, a nawet założenie szalika i czapki.
Doskonałą opcją wydaje się być stworzenie listy zadań do wykonania. Każdego dnia warto próbować czegoś nowego. Wraz z upływem czasu nawet skomplikowane czynności staną się banalnie proste w wykonaniu! Przygotowany smyk będzie czuł w sobie mniejszy lęk przed szkołą.
5. Plan dnia
Szkolna nauka wymaga planu dnia. Normalnym jest, że przedszkolaki mają więcej luzu. Pierwsza klasa szkoły podstawowej zmienia tryb życia. Właśnie dlatego dobrze jest ustalić porę na posiłki, odrabianie lekcji, aktywność fizyczną, zabawę, spotkania ze znajomymi, grę na komputerze.
Dziecko nie może czuć, że wraz z nadejściem nowych obowiązków utraciło wszystkie dotychczasowe przyjemności. Tutaj potrzebny jest balans! Ostrożnie należy również podejść do zajęć pozalekcyjnych. Ich nadmiar może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Maluch także może być zmęczony i przebodźcowany.