Każdy z nas wie, że podczas nauki mogą nas rozproszyć nawet najmniejsze rzeczy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zorganizowanie pokoju tak, aby pozostać maksymalnie skupionym. Radzimy jak urządzić sobie pokój, żeby nasza nauka była jeszcze bardziej efektywna.

Utrzymuj porządek

Nic tak nie rozprasza jak rozgardiasz. To, że w pokoju musi być porządek, zanim usiądziemy do nauki, to pewniak. W przeciwnym razie będziemy szukać każdej możliwej wymówki, żeby się nie uczyć. Stwierdzimy, że musimy zrobić porządki w szafie, odkurzyć, podlać roślinki i posegregować książki. Dlatego właśnie lepiej to wszystko zrobić przed nauką.

Porządek najlepiej jest też jednak zachować w dekoracji pokoju. Zbyt duża ilość „bibelotów” może nas rozpraszać i niepotrzebnie odciągać wzrok od podręczników. Dlatego nie przesadzajmy z ilością dekoracji, pamiątek, obrazków, zabawek i tego rodzaju „rozpraszaczy”.

Zawieś inspirujące plakaty

Podczas nauki przyda nam się każda zachęta, również ta płynąca z plakatów. Jeżeli taki rodzaj motywacji dobrze na nas wpływa, to na ścianach możemy zawiesić grafiki z pozytywnym przekazem, który popchnie nas do dalszej pracy, kiedy nie będziemy mieli już sił na naukę kolejnych słówek po angielsku czy równań.

Wybierz plakaty, które do Ciebie przemawiają. Mogą to być plakaty po polsku albo po angielsku, co zmotywuje Cię do nauki języków.

Postaw w pokoju na jasne i spokojne barwy

Również kolory naszego otoczenia mają wpływ na nasze skupienie. Najlepiej jeżeli nasz pokój będzie urządzony w jasnych barwach: bieli, beżu, pastelach. Unikajmy ciemnych barw, które mogą na nas źle wpływać. Nie wybierajmy też mocnych i rażących kolorów, które mogą nas niepotrzebnie rozpraszać.

Dobierz odpowiednie biurko i krzesło

Biurko o odpowiedniej wysokości to takie, które pozwala na zachowanie kąta 90° pomiędzy ramieniem a przedramieniem podczas siedzenia. Ze względu na zmieniający się jeszcze wzrost, dobrze jest wybrać biurko z regulowaną wysokością. Dobrze dobrane biurko powinno mieć ok. 60 cm głębokości i 120 szerokości.

To samo tyczy się krzesła. Powinno być ono wygodne, regulowane i pozwalać na naturalną pozycję kręgosłupa. Krzesło powinno mieć też kółka i podłokietniki. Jeżeli chcemy sobie sprawić dodatkowe zabezpieczenie przed garbieniem, to warto zakupić podpórkę pod plecy.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Odpowiednie światło w pokoju jest kluczowe do udanej nauki. Jeżeli nasza praca ma być produktywna, przyda nam się nie tylko lampa na biurku, ale też lampa sufitowa albo inne źródła światła. Półmrok sprawi, że będziemy senni i czas spędzony na nauce może nam nic nie dać. Dodatkowo brak odpowiedniego oświetlenia z czasem będzie wpływać na zdrowie naszych oczu.

Najlepiej żeby biurko miało dostęp do naturalnego światła – w przypadku osób praworęcznych z lewej strony. Jeżeli światło będzie padać z tyłu, odbije się ono od ekranu, a na czytanym podręczniku pojawi się nasz cień. Z kolei światło przednie na dłuższą metę jest męczące. Najlepiej więc żeby nie był to zbyt mocny strumień światła i żeby moc żarówki nie raziła po oczach.

Zadbaj o dostęp świeżego powietrza

Żeby móc skupić się na nauce, istotna jest też odpowiednia wentylacja. Warto przed nauką wywietrzyć pokój, a w letnie miesiące uczyć się przy otwartym oknie. Świeże powietrze pozwoli nam się lepiej skupić – mózg potrzebuje tlenu do odpowiedniej pracy. Dotleniony organizm przekłada się na lepszą koncentrację, szybsze przyswajanie informacji i lepszy humor.

W pokoju warto też postawić kilka roślin, które trochę urozmaicą przestrzeń. Zieleń zawsze wnosi trochę świata zewnętrznego do wnętrz, co może również pomóc w nauce.

Zaopatrz się w pomocne akcesoria

Żeby nauka szła sprawnie i żeby nie marnować czasu na szukanie ołówka czy cyrkla, warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju pudełka „porządkujące”. W sklepach Kik często można znaleźć pudełka tego rodzaju (gazetka Kik będzie też dobrym źródłem inspiracji do pokoju do nauki). W nauce przydadzą się też tablice korkowe i magnetyczne, na których można przyczepić różnego rodzaju karteczki z przypomnieniami albo napisać krótkie notatki z terminem egzaminu czy klasówki.

Wszystkie te rady pozwolą stworzyć pokój, w którym niezależnie od wieku będziemy się dobrze czuć, ale przede wszystkim będziemy mogli się skupić na nauce. Jeżeli istnieje taka opcja, to pokój do nauki może być innym pokojem, niż ten, w którym śpimy. Jeżeli jednak nie mamy takiej przestrzeni, to najlepiej podzielić pokój na część do nauki i pracy oraz na tę służącą do relaksu.