Wielu maturzystów stoi przed niemalże najtrudniejszym wyborem w swoim dotychczasowym życiu — wyborem kierunku studiów. Polskie uczelnie oferują bardzo wiele kierunków, co nie utrudnia podjęcia właściwej decyzji. Pamiętajmy, że studia będą nam towarzyszyć przez kolejne — co najmniej – 3 lata, dlatego warto podjąć świadomy wybór. W jaki sposób?

Pasje i zainteresowania

Nie jest tajemnicą, że przy wyborze studiów warto kierować się własnymi zainteresowaniami. Potwierdzi to każdy student — i ten, który wybrał zgodnie ze swoimi przekonaniami i ten, który wybrał kierunek pod wpływem innych osób, bez większego zainteresowania jego tematyką. Jeśli interesuje nas matematyka i liczby, możemy wybrać kierunek techniczny, prowadzony na politechnice. Jeżeli ciało człowieka jest przedmiotem naszych zainteresowań, to możemy spróbować podjąć studia na kierunku medycznym.

Jeśli jednak czujemy się dobrze w przedmiotach humanistycznych, możemy wybrać psychologię czy filologię obcą. Studenci, którzy wybierają kierunek, bo ten jest modny lub wydaje się przyszłościowy, lecz kompletnie ich nie interesuje, często nie potrafią ukończyć nawet studiów licencjackich czy inżynierskich. Rzucają studia nawet i po pierwszym semestrze.

Umiejętności własne

Wybór studiów powinniśmy również dostosować do naszych możliwości oraz umiejętności. Jeśli nie czujemy się mocni w matematyce, a fizyka od zawsze sprawiała nam problemy, to nie wybierajmy kierunków ścisłych. Tymczasem osoby, które nie lubią pracować z innymi ludźmi, nie powinny wybierać na przykład studiów o profilu nauczycielskim. Niestety, w wyborze studiów często ograniczają nas nasze niedyspozycje i brak pewnych umiejętności.

Studenci, którzy nie są gotowi na rozłąkę z rodziną, nie powinni wybierać kierunków, które dostępne są jedynie na uczelniach z dala położonych od ich domów. Samodzielności i organizacji można się nauczyć, jednak emocjonalnie możemy nie wytrzymać tego, że naszych bliskich nie ma obok nas przez większą część roku akademickiego.

Perspektywy zawodowe

Dokonując wyboru kierunku studiów, nie możemy zapominać o perspektywach zawodowych. Innymi słowy, musimy sprawdzić, jakie uprawienia da nam konkretny kierunek studiów i czy nasze umiejętności są doceniane na rynku pracy. Problem stanowi jednak fakt, iż rynek pracy w obecnym stanie jest bardzo dynamiczny i rozwojowy.

Zapotrzebowanie na specjalistów zmienia się, choć eksperci prognozują, że popyt na przykład na pracowników sektora IT czy medyków w ciągu kolejnych kilku lat nie spadnie. Perspektywy zawodowe są nierozerwalnie związane z perspektywami zarobkowymi. Niektóre zawody są bowiem bardziej dochodowe, inne mniej.

Przykładowo zostając prawnikiem, możemy zarabiać dużo, jednak w dłuższej perspektywie czasowej. Wybierając zaś pracę w administracji, już na początku możemy liczyć na wyższą pensję, jednak nasze zarobki nie będą systematycznie rosły. Maturzyści powinni na to zwracać szczególną uwagę. Warto przejrzeć, chociażby lokalny portal z ogłoszeniami i pracę i proponowanymi zarobkami.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z ssw-sopot.pl