Przez wiele lat postrzegane były jako zabawka dla dzieci, umilająca im wolny czas. Dziś stanowią popularny środek transportu, wybierany przez młodszych i starszych użytkowników. Jak dołączyć do ich grona? Czym kierować się przy wyborze hulajnogi? Postawić na klasyczne czy elektryczne?

Do biura, na uczelnię czy na zakupy. Hulajnogi to świetny sposób na poruszanie się po zatłoczonych ulicach i centrach wielkich miast. Aby z nich korzystać, nie trzeba wykazywać się żadnymi specjalnymi umiejętnościami ani dokumentami. Dzisiejsza oferta hulajnóg jest bardzo szeroka, dlatego początkujących może przyprawiać o ból głowy. Jednak wystarczy zapoznać się z kilkoma istotnymi czynnikami mających wpływ na właściwy wybór, aby w ich gąszczu szybko znaleźć idealny model dla siebie. Oto one.

Hulajnoga klasyczna czy elektryczna?

To oczywiście podstawowa kwestia – na który typ postawić? Klasyczne hulajnogi to te, które wymagają użycia siły (https://sportano.pl/sport/skating). Ich zaletą jest lekkość, zwrotność i wytrzymałość. Nie trzeba pamiętać o naładowaniu akumulatora, są gotowe do użycia w każdej chwili. Będą doskonałym wyborem dla osób, które chcą jednocześnie zadbać o zdrowie i kondycję. Jazda na hulajnodze klasycznej to świetny sposób na rekreację i zrzucenie zbędnych kilogramów.

Do wyboru są warianty rekreacyjne i wyczynowe. Pierwsze sprawdzą się podczas spokojnych podróży na równych, odpowiednio przygotowanych nawierzchniach. Mogą to być trasy rowerowe, utwardzone ścieżki w parku czy drogi asfaltowe. Drugie pozwolą na ekstremalną jazdę na wyboistym terenie czy wykonywanie ewolucji i trików w skateparku. Mają wzmocnioną konstrukcję, są odporne na upadki czy otarcia. Umożliwiają również rozwijanie dużo większych prędkości, przy których należy oczywiście zachować środki bezpieczeństwa, pamiętając np. o wysokiej jakości kasku i ochraniaczach.

Kolejnym typem są hulajnogi elektryczne. To te wyposażone w specjalne silniki, które zapewniają możliwość podróżowania bez konieczności odpychania. Wśród hulajnóg elektrycznych można wyróżnić warianty miejskie oraz terenowe. Sporą popularnością w ostatnim czasie cieszą się również wersje dwuosobowe, wyglądem przypominające skuter.

Czym kierować się przy wyborze hulajnogi?

Zarówno w przypadku hulajnogi klasycznej, jak i elektrycznej należy przede wszystkim wziąć pod uwagę dopuszczalne maksymalne obciążenie. W przypadku większości modeli dla dorosłych wynosi ono ok. 120 kg. Oczywiście należy pamiętać o wadze ewentualnego ekwipunku, który pasażer zabiera ze sobą (plecaka, torby sportowej czy zakupów). Nigdy nie wolno przekraczać norm narzucanych przez producenta wybranej hulajnogi, gdyż może skutkować niebezpieczeństwem lub zniszczeniem pojazdu.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest także wielkość opon. W hulajnogach klasycznych i elektrycznych, które służą do sprawnego poruszania się po płaskim terenie, stosuje się koła o mniejszym rozmiarze. Z kolei modele przeznaczone do jazdy na nierównym podłożu wyposażone są w koła i opony o większej średnicy, które cechują się większą odpornością i gwarantują płynną jazdę w każdych warunkach. Ważne są także systemy amortyzacji. Jeśli będziemy poruszali się po trudniejszych i gorzej przygotowanych trasach, wówczas warto sięgnąć po hulajnogi klasyczne i elektryczne wsparte dodatkowymi resorami, które zapewnią właściwą stabilizację i uchronią przed nagłymi odbiciami.

Wybierając hulajnogę elektryczną należy pamiętać o kilku dodatkowych czynnikach. Pierwszym jest ich maksymalny zasięg. To on decyduje, jaką odległość pasażer może pokonać na jednym ładowaniu baterii. Zazwyczaj wynosi on ok. 15-20 km, a w najbardziej zaawansowanych modelach hulajnóg elektrycznych może sięgać nawet 70 km. Z pewnością wystarczy to na pokonanie nawet długich tras czy jazdę przez kilka dni.

Kolejnym ważnym aspektem jest prędkość maksymalna. Zwykle hulajnogi elektryczne osiągają ok. 20 km/h. Są jednak modele, które pozwalają poruszać się z szybkością ok. 70 km/h, czyli bardzo szybko! Zawsze należy pamiętać, że użytkowników hulajnóg elektrycznych obowiązują te same ograniczenia prędkości, co kierowców samochodów i rowerzystów. Przy wyborze hulajnogi elektrycznej należy sprawdzić także czas ładowania akumulatora. Mniejsze baterie umożliwiają szybkie uzyskanie maksymalnego poziomu energii, ale kosztem mniejszego zasięgu (zazwyczaj od 3 do 6 godzin). Z kolei większe akumulatory są cięższe i wymagają podłączenia do źródła prądu nawet na 10 godzin, rekompensując to możliwością pokonania większego dystansu.

Hulajnogi – zakres cenowy i topowe marki

Na rynku dostępne są hulajnogi klasyczne i elektryczne dla dzieci i dorosłych. Wersje dla juniorów dostosowane są do wzrostu i wagi najmłodszych osób, uwzględniając także m.in. mniejszy zasięg ramion. Hulajnogi elektryczne dla dzieci posiadają silniki o mniejszej mocy i nie pozwolą rozwinąć większych prędkości. Ceny modeli klasycznych dla dzieci wahają się od 160 zł do nawet 1200 zł, z kolei tych z silnikiem od 800 zł do 1500 zł. A jak wygląda to w przypadku hulajnóg dla dorosłych? Wybór modelu klasycznego to wydatek od 350 zł do 1800 zł, elektryczna to koszt od 1500 zł do 14000 zł. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju materiału, mocy silnika, dodatkowych akcesoriów (np. systemów amortyzacji czy wyświetlaczy LCD), możliwości regulacji wysokości kierownicy czy składania pojazdu.

Najlepsi producenci hulajnóg to m.in. Spokey, Hudora, Scoot&Ride, Razor czy MGP. To marki, które w swoich modelach stosują najnowsze technologie i niezawodne systemy, obniżające wagę pojazdów, zapewniające komfortową jazdę oraz wysoki poziom bezpieczeństwa, potwierdzony licznymi certyfikatami. Warto zwrócić również uwagę na topowe polskie firmy, jak Micro i Frugal, które od wielu lat dostarczają najwyższej jakości hulajnogi elektryczne dla dzieci i dorosłych. Oferta tych producentów to szeroki wybór modeli o różnych barwach i wzorach, spełniających wszelkie indywidualne wymagania i oczekiwania.