To forma kształcenia, która przeznaczona jest dla absolwentów uczelni wyższych zainteresowanych podniesieniem kwalifikacji lub chcących rozwijać się w zupełnie nowym kierunku. Studia podyplomowe zyskują coraz bardziej na popularności zarówno wśród osób posiadających tytuł licencjata, jak i magistra. Czy taki rodzaj studiowania ma sens? Jakie studia podyplomowe warto wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając kierunek dla siebie.

Kto może studiować podyplomowo?

Praktycznie każdy, kto posiada dyplom studiów licencjackich lub magisterskich. Taka forma kształcenia jest polecana zarówno osobom dopiero rozpoczynającym karierę zawodową, jak i bardziej doświadczonym pracownikom. Na podyplomówkę można zapisać się jeszcze podczas studiowania na wyższej uczelni. To idealna propozycja dla studentów, którzy wybrali studia dwustopniowe, ale po pewnym czasie zorientowali się, że jednak chcą rozwijać się w innym kierunku.

Podyplomówka pozwala zdobyć nowe kwalifikacje. Studia podyplomowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród osób pracujących już od dłuższego czasu w wybranym zawodzie i poszukujących odmiany. Są także doskonałym wyborem dla specjalistów oraz menadżerów, którzy marzą o awansie w strukturach firmy. W takim przypadku warto zastanowić się nad kierunkiem z obszaru HR czy psychologii w biznesie. Osoby na stanowiskach średniego szczebla powinny pomyśleć o podyplomówce w zakresie zarządzania typu MBA.

Studia podyplomowe – jak wybrać?

Wszystko zależy od naszych zainteresowań i planów na przyszłość. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja wybranej uczelni oraz program kształcenia. Przed dokonaniem wyboru, warto dokładnie zapoznać się z programem studiów podyplomowych i terminarzem zjazdów. Z reguły zajęcia na podyplomówce odbywają się w weekendy – 2 razy w miesiącu. Na niektórych kierunkach słuchacze muszą na koniec zdać egzamin lub napisać pracę dyplomową.

Jak wybrać studia podyplomowe? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na doświadczenie zawodowe kadry dydaktycznej. Chodzi o sprawdzenie, czy zajęcia są prowadzone na wybranym kierunku przez wysoko wykwalifikowanych wykładowców. Pomocne mogą okazać się również recenzje i opinie byłych słuchaczy studiów podyplomowych. Dużym powodzeniem cieszą się zwłaszcza uczelnie znajdujące się na terenie największych miast w Polsce. Niektóre z nich są uważane za renomowane ośrodki naukowe.

Polecane studia podyplomowe w Krakowie

Na szczególne wyróżnienie zasługują placówki edukacyjne położone w stolicy Małopolski. Ciekawe studia podyplomowe są oferowane przez Krakowski Instytut Rozwoju Edukacji. W ofercie tej placówki edukacyjnej znajdują się m.in. kierunki, takie jak: bibliotekoznawstwo z informacją naukową, doradztwo zawodowe i personalne, dydaktyka języka polskiego jako obcego, gimnastyka korekcyjna, informatyka, język edukacji w edukacji, matematyka, muzyka i plastyka czy integracja sensoryczna. Szczegóły dostępne są na stronie Krakowskiego Instytutu Rozwoju Edukacji!