składają modele pojazdów lub samolotów wojennych, a jeszcze inni wolą mieć w swojej kolekcji nowoczesne składanki sportowych samochodów. Pomimo dużej rozbieżności tematów, wszystkich łączy jedna rzecz, a mianowicie miłość do modelarstwa.
Chcąc rozpocząć przygodę z tym hobby wielu z nas nie wie, jak się za to zabrać. Początki zawsze są trudne, a z biegiem czasu wszystkiego można się nauczyć. Ważne jest natomiast, aby łatwo się nie poddawać i nie zrazić do wykonywanej czynności, poprzez szereg niepowodzeń.
Jak się przygotować do sklejania modelu?
Na samym początku musimy pamiętać, że składanie modeli ma być naszą pasją, a nie pracą czy obowiązkiem. Z tego względu, wykonywać tę czynność należy stopniowo i bez stresu. Nie możemy traktować tego jak odrobienia zadanego nam obowiązku. Każdy model do składania posiada swoją historię oraz indywidualną specyfikację.
Przez rozpoczęciem składania warto jest w pewien sposób zaprzyjaźnić się z modelem poprzez poczytanie o nim w książkach, internecie czy nawet w książeczkach dodawanych do niektórych modeli. Pozwoli nam to skupić się na elementach ważniejszych, a także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Późniejszym krokiem jest zorientowanie się, jakiego rodzaju model wybraliśmy. W kręgu modeli statycznych wyróżniamy materiały plastikowe, kartonowe lub drewniane. Pamiętajmy jeszcze, iż istnieje możliwość dołączenia specjalnych akumulatorów wraz z silnikami do modeli w celu umożliwienia im poruszania się, jednak jest to już zadanie dla bardziej wyspecjalizowanych.
Podstawowe akcesoria
Decydując się na rozpoczęcie przygody z modelarstwem musimy być świadomi, że wiąże się to z zakupem podstawowych akcesoriów, które znacznie pomogą nam w składaniu. Nie jest to żaden obszerny wydatek, a decydując się na niego możemy tylko zyskać. Wszystkie, potrzebne narzędzia nabyć możemy w miejscu, jakim jest sklep modelarski. To tam oprócz modeli znajdziemy także niezbędnik każdego pasjonata modelarstwa.
Ilość oraz typ przyrządów zależny jest od materiału, z którego stworzony jest nasz pojazd. Najczęściej jednak korzysta się z nożyka, pęsety i pilnika. Często modele są również malowane i do tego przyda się niewątpliwie zestaw pędzli. Oprócz tego, kluczowym asortymentem jest klej i rozcieńczalnik. To pierwsze powinno znajdować się w opakowaniach wraz z modelami, jednak nie zawsze do końca tak jest.
Czym różnią się od siebie modele z innych materiałów?
Wcześniej wspomnieliśmy o trzech typach modeli, z których najczęściej korzystamy. Pierwszymi z nich są modele plastikowe. Ich składanie jest częstym przypadkiem u osób poczatkujących. Wszystkie elementy umieszczone są w ramkach, a naszym zadaniem jest jedynie je stamtąd wyciąć i składać względem instrukcji. W bardziej skomplikowanych miejscach, elementy te wspomaga się klejem.
Drugim rodzajem są modele kartonowe. Są już one nieco mniej używane, a ich składanie polega na wycinaniu i odpowiednim zaginaniu kartonu względem szablonu.
Ostatnimi, stosunkowo popularnymi w gronie osób zaawansowanych są modele z drewna. W tym przypadku użycie kleju i wszystkich niezbędnych akcesoriów jest konieczne w każdym momencie. Składanie takiego modelu zabiera zdecydowanie najwięcej czasu i potrzeba do niego precyzji.