Ósmoklasiści są już po egzaminach na zakończenie szkoły podstawowej, a więc mają chwile na odstresowanie się, wszak już niedługo rozpoczyna się proces rekrutacji do szkół średnich. Nie od dziś wiadomo, że jest ona przepustką do dobrych studiów. Szczególnie jeżeli myślicie o medycynie powinniście wybrać taką, gdzie poziom jest wysoki, gdyż w takiej placówce lepiej przygotujecie się do matury. Pewnie zastanawiacie się, jak zwiększyć swoje szanse i dostać się do najlepszej szkoły, więc w dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam na to sposoby.
.

Wybór ma znaczenie

Jeżeli jeszcze nie wybraliście profilu szkoły, to warto się nad tym zastanowić i nie podejmować decyzji pod wpływem impulsu. Już niedługo rozpocznie się rekrutacja do szkoły średniej, a więc nie macie wiele czasu na przemyślenia. Zastanówcie się więc, co chcecie robić w przyszłości, przy czym bycie youtuberem nie jest dobrym planem na przyszłość. Zdecydowanie lepiej postawić na dobry zawód. Oczywiście znaczenie mają także Wasze realne umiejętności, a więc jeżeli startujecie do dobrej placówki, to będziecie musieć się postarać, aby się w niej utrzymać, szczególnie gdy Wasze oceny nie były do tej pory za wysokie. Jeżeli nie macie kompletnie pomysłu, to możecie wybrać placówkę ogólnokształcącą, o profilu humanistycznym czy też matematycznym.

Szanse, ach te szanse…

Zapewne nie odkryjemy Ameryki jeżeli powiemy, że aby dostać się do dobrej szkoły średniej musicie mieć dobre stopnie. Choć nie wszystkie przedmioty liczone są tak samo, to jednak lepiej mieć dobre oceny ze wszystkich przedmiotów. Wtedy też możecie aplikować do różnych placówek. Z kolei jeżeli macie dobre oceny z przedmiotów humanistycznych, to zapewne dostaniecie się do klas o profilu humanistycznym, ale macie gorsze szanse, jeżeli chodzi o klasy matematyczne. Przy czym oceny z języka polskiego zawsze się liczą. Bardzo ważny jest oczywiście wynik z egzaminu ósmoklasisty i choć nie można owego egzaminu nie zdać, to jednak przez niski wynik nie dostaniecie się do dobrej placówki. Jeżeli jesteście jeszcze w 7 klasie, to radzimy Wam przyłożyć się do nauki, gdyż możecie naprawdę nadrobić wszystkie zaległości.

Bądź aktywny – aktywność się liczy

Wiele placówek poza ocenami i wynikiem z egzaminu bierze pod uwagę jeszcze aktywność danego ucznia. A więc powinniście być także aktywni społecznie. Warto angażować się w pomoc i brać udział kwestach, choćby na rzecz schroniska. Empatia i bezinteresowna pomoc zawsze się liczy i warto działać. Ale wracając do tego, jak zwiększyć swoje szanse, musicie też wiedzieć, że możecie organizować i wymyślać również akcje społeczne. Dla ósmoklasistów już jest za późno, ale młodszym dzieciom polecamy nie tylko sam udział w akcjach, ale także ich wymyślanie. Jeżeli macie ciekawy pomysł, to możecie zwrócić się pomoc do wychowawcy, który pomoże go zrealizować.

Konkursy i olimpiady się liczą – o czym jeszcze musicie pamiętać

Laureaci konkursów czy olimpiad znacząco zwiększają swoje szanse na dostanie się do najlepszej szkoły. A więc jeżeli macie jakieś osiągnięcia na polu naukowym, to pamiętajcie, że one się liczą. Swoją drogą niektórych z Was czekają jeszcze dodatkowe egzaminy. Jeżeli chcecie dostać się do klas sportowych czy dwujęzycznych, to w pierwszym wypadku będzie sprawdzana Wasza sprawność, a w drugim oczywiście wiedza z danego przedmiotu. Pamiętajcie, aby wtedy sprawdzić dokładne terminy takich egzaminów, gdyż w zależności od szkoły mogą być różne, jednak raczej powinny odbyć się pomiędzy 23 czerwca a 7 lipca. Tutaj mamy dla Was jeszcze jedną wiadomość, a mianowicie możecie aplikować do różnej ilości szkół i w każdym wniosku należy napisać kolejność klas i szkół, które Was najbardziej interesują po te, którymi jesteście zainteresowani najmniej. Oczywiście o przyjęciu decyduje liczba punktów, a nie kolejność zgłoszeń.

Na samym końcu przypominamy, że dokumenty możecie złożyć drogą elektroniczną, a więc szybko i bez problemów. Ale musicie pamiętać o jednej ważnej rzeczy, czyli tym, że przestrzeganie terminów jest obowiązkowe. Nie macie co liczyć, że zostaną one przedłużone, dlatego też powinniście ich pilnować.