Grafika komputerowa to dzisiaj chleb powszedni dla większości osób na świecie. Każde logo, reklama, plakat, a nawet popularne memy, zostały najpierw przez kogoś zaprojektowane, a później stworzone. Mamy więc z nimi styczność na każdym kroku; przeglądając social media, oglądając TV czy wybierając artykuły spożywcze w supermarkecie. Zastanawialiście się kiedyś, gdzie powstają te wszystkie, przyciągające nasze oko ilustracje? Oczywiście w specjalnych, przeznaczonych do tego programach. Najpopularniejsze i najchętniej wykorzystywane w pracy przez grafików, znajdziecie w tym artykule.
Główne narzędzie pracy grafika
Najważniejszym przyrządem, bez którego wykonywanie zadań w tym zawodzie byłoby niemożliwe, jest odpowiedni komputer. Dziś, najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup laptopa, który zajmuje mało miejsca i możemy zabrać go ze sobą w każde miejsce. Ważne, by taki sprzęt miał odpowiednie parametry i spełniał nasze oczekiwania, co do pamięci, prędkości czy nawet wielkości. Bardzo polecanymi urządzeniami dla wymagających są lapotopy Dell XPS, które wyróżniają się m. in. smukłą i lekką konstrukcją oraz wydajnymi kartami graficznymi. Do wyboru mamy kilka modeli, z różnym procesorem oraz wielkością pamięci RAM, w zależności od naszych potrzeb. Każda osoba z pracą zdalną będzie nim zachwycona.
Programy do pracy grafika
Przejdźmy teraz do równie ważnego elementu w wykonywaniu grafik, co odpowiedni sprzęt.
- Jednym z najpopularniejszych programów do tego przeznaczonych jest zdecydowanie Adobe Photoshop, który wykorzystywany jest do obróbki zdjęć czy przygotowania grafik, na wspomniane wcześniej i tak popularne dzisiaj social media. Używany jest najczęściej przez agencje reklamowe czy działy marketingu.
- Program Visme to natomiast świetne narzędzie do wykonywania infografik na strony internetowe lub blogi. Liczba dostępnych szablonów i łatwość w użyciu sprawia, że używany jest nie tylko przez profesjonalistów, ale też mniej zaawansowanych samouków.
- Adobe Ilustrator to z kolei znany program do grafik wektorowych. Wyróżnia się uniwersalnością, bo można w nim projektować prawie wszystko, zgodnie z wymaganiami i wytycznymi klienta. Dodatkowo, zapewnia dostęp do 90 milionów obrazów, grafik, szablonów i filmów z Adobe Stock.
- Kolejnym programem, często wykorzystywanym w pracy przez grafików komputerowych jest CorelDraw. Bardzo zaawansowane i innowacyjne narzędzie z bogatym dostępem do przeróżnych szablonów. Cechuje się też płynnością pracy i zaawansowanymi funkcjami edycji projektów.
Grafika jako zawód przyszłości?
Moglibyśmy jeszcze długo wymieniać nazwy programów do pracy grafika, ponieważ jest ich naprawdę sporo. Wszystko zależy od tego, co taka osoba ma zaprojektować, w czym się specjalizuje lub jaką technikę wykonania preferuje. Dział marketingowy firmy produkującej np. kosmetyki, aby stworzyć piękną i czytelną etykietę, idealnie dopasowaną do rozmiaru opakowania, skorzysta z programu Adobe Ilustrator. Natomiast agencja reklamowa, która otrzyma np. zlecenie na prowadzenie social mediów znanej osoby, będzie pracować na bazie Adobe Photoshop, aby stworzyć przyciągające ilustracje do wpisów. Mówi się, że grafik komputerowy to zawód przyszłości i nie sposób się z tym nie zgodzić. Wystarczy spojrzeć na zapotrzebowanie na to stanowisko na portalach ogłoszeniowych. Jeśli ma się wyczucie estetyki i lubi się pracę przy komputerze, to warto rozważyć ten zawód. Liczba stanowisk jest bardzo duża i różnorodna, więc każdy, kto myśli o takim zajęciu, znajdzie coś dla siebie.