Tabletki dzień po
Do najpopularniejszych awaryjnych antykoncepcji hormonalnych zaliczamy popularne tabletki dzień po. W aptekach najczęściej można znaleźć pigułki z lewonorgestrelem, które działają do 72 godzin oraz tabletki z octanem uliprystalu, które z kolei działają nawet do 5 dni. Skuteczność obu preparatów w dużej mierze zależy od czasu ich przyjęcia. Tabletka dzień po powinna być stosowana jedynie w sytuacjach awaryjnych (pęknięcie prezerwatywy) i w żadnym przypadku nie można jej przyjmować regularnie jako podstawowej metody antykoncepcji.
Jak działają tabletki dzień po?
W tabletkach dzień po znajdują się specjalne hormony, których głównym zadaniem jest przede wszystkim zatrzymanie owulacji. Jeżeli tabletka zostanie przyjęta przed jajeczkowaniem, to można znacząco obniżyć ryzyko zajścia w ciążę. Warto wspomnieć także i o tym, że hormony wywołują również zmiany w błonie śluzowej macicy, dzięki czemu znacząco utrudniona jest implantacja zarodka. Tabletka dzień po niestety nie zadziała, gdy dojdzie już do zagnieżdżenia zarodka.
Metoda Yuzpe – co trzeba wiedzieć
Yuzpe to bardzo popularna antykoncepcja awaryjna, która w dużym skrócie mówiąc polega po prostu na przyjęciu zwiększonej dawki hormonów w postaci tabletek antykoncepcyjnych zaraz po odbyciu stosunku płciowego. Przyjęcie zwiększonej dawki hormonów estrogenu i progestinu ogranicza ryzyko zajścia w ciążę nawet do 97-98%. Pamiętać należy jedynie o ty, że należy przyjąć 2-4 tabletki antykoncepcyjne (w zależności od stężenia wymienionych hormonów w jednej pigułce) jak najwcześniej po odbyciu stosunku i zabieg ten powtórzyć po 12 godzinach.
Jak działa metoda Yuzpe
Skuteczność działania metody Yuzpe w dużej mierze zależy od tego, czy tabletki antykoncepcyjne zostały przyjęte przed wystąpieniem owulacji, czy też po niej. Zwiększona dawka hormonów, tak jak w przypadku tabletek po ma na celu zahamowanie jajeczkowania i wpłynięcie na błonę śluzową tak, aby znacząco utrudnić zagnieżdżenie zarodka. Metoda ta jest najlepszym wyborem dla kobiet, które nie mogą zgłosić się do ginekologa po tabletkę po.
Wkładka domaciczna z miedzią
Mało kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że można poprosić swojego ginekologa o założenie specjalnej wkładki domacicznej z miedzią. Głównym zadaniem wkładki jest zapobieganie implantacji, czyli zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowe. Jest to zwykła metoda antykoncepcyjna, która doskonale sprawdzi się również w sytuacjach awaryjnych. Wkładka domaciczna z miedzią może chronić przed zajściem w ciążę nawet przez 5 lat. Jest to naturalna antykoncepcja awaryjna, która zdobywa z roku na rok coraz większą popularność.