Matury będą trwały przez cały maj. Po nich maturzystów czekają najdłuższe wakacje w życiu, choć nie będą pozbawione zmartwień. Jedno z nich dotyczyć będzie oczywiście przyszłości – jakie studia wybrać, by móc liczyć na satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę? Poniżej znajdziecie kilka pomysłów!

Postaw na IT

Znajomość kilku języków programowania może być dla Ciebie kluczem do międzynarodowej kariery. Specjaliści od IT poszukiwani są na całym świecie, a zapotrzebowanie będzie tylko rosnąć. Branża jest niezwykle zróżnicowana, a do objęcia niższych (równie intratnych stanowisk) nie potrzeba niezwykle rozbudowanych umiejętności. Jeśli planujesz karierę w tym obszarze, warto dodatkowo szkolić język angielski. To otworzy przed Tobą drzwi do wielu międzynarodowych korporacji.

Analityka danych

Przewiduje się, że Big Data będą odgrywać kluczową rolę w funkcjonowaniu wielu firm. Już dziś poszukuje się wielu specjalistów do analizy dużych zbiorów danych. Aby pracować na takim stanowisku, niezbędne są także umiejętności w zakresie programowania (zwłaszcza jeśli chodzi o wykorzystywanie rozwiązań chmurowych). Dla mniej zaawansowanych osób dobrym rozwiązaniem może być analityka internetowa.

Digital marketing

Tradycyjne działania w budowaniu wizerunku marki przeniosły się dziś do Internetu. Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, jak ważna jest obecność w sieci. Nie dziwi więc zapotrzebowanie na specjalistów ds. marketingu internetowego. Firmy coraz chętniej zatrudniają specjalistów ds. SEO, social mediów czy budowania wizerunku marki poprzez copywriting.

Finanse i rachunkowość

Duży rozwój gospodarczy sprzyja zakładaniu większych i mniejszych działalności, a te wymagają fachowej obsługi, jeśli chodzi o finanse. Według najnowszych raportów analizujących rynek pracy stale rośnie zapotrzebowanie na samodzielnych księgowych. Jeśli dołożysz do tego znajomość języków obcych, Twoje zarobki będą porównywalne z tymi, które można uzyskać w branży IT.

Medycyna

Lekarze i pielęgniarki, opiekunowie osób starszych, fizjoterapeuci – te zawody z pewnością będą niezwykle potrzebne. W obliczu starzenia się społeczeństw w krajach rozwiniętych absolwenci kierunków (około)medycznych nie będą mogli narzekać na brak pracy.

Specjaliści ds. odnawialnych źródeł energii

W związku z redukcją wydobycia węgla konieczne będzie poszukiwanie alternatywnych źródeł energii. Specjaliści od fotowoltaiki, energetyki wiatrowej i innych OZE będą coraz bardziej poszukiwani na rynku.

Inżynierowie

Absolwenci politechniki z pewnością poradzą sobie na rynku pracy. Elektromechanicy, specjaliści ds. automatyzacji i robotyki bez większych trudności znajdą zatrudnienie w firmach produkcyjnych w kraju i za granicą.

Jak widać, odpowiedzi na pytanie, jakie studia wybrać, może być bardzo dużo. Wybór kierunku zależy przede wszystkim od Twoich predyspozycji i upodobań, a także od celów życiowych. Warto pamiętać, że ukończenie określonego kierunku studiów nie zawsze determinuje ścieżkę dalszej kariery. Z drugiej strony może znacznie przyspieszyć poszukiwanie satysfakcjonującej pracy.