Jesteś fanem kryminałów Joanny Chmielewskiej? Sprawdź, czy przeczytałeś wszystkie z polecanych przez nas pozycji!

Irena Barbara Kuhn, pisząca pod pseudonimem Joanna Chmielewska, to polska autorka, znana przede wszystkim z kryminałów, powieści sensacyjnych, ale również książek dla dzieci i młodzieży. Więcej informacji o autorce można znaleźć na Wikipedii.

Pisarka już od młodych lat dużo czytała i marzyła o napisaniu własnej powieści, choć jej rodzina pragnęła aby została lekarzem. Autorka studiowałą jednak architekturę, która została wykorzystana przez nią podczas pracy w czasopiśmie na temat architektury wnętrz “Kultura I sztuka”. Były to pierwsze kroki jakie pisarka stawiała na polu literackim.

W roku 1964 nastąpił jej debiut książkowy w postaci powieści “Klin”. W kolejnych latach pisarka zajmowała się coraz więcej wyłącznie działalnością związaną z pisaniem, aby ostatecznie poświęcić się tylko jej przez resztę życia.

 

Do najbardziej znanych książek autorki można zaliczyć:

1. Życie (nie)całkiem spokojne”

Prawdziwa gratka dla fanów królowej kryminału, aby pogłębić swoją wiedzę na temat jej życia. Autobiografia, która ukazywała się w latach 1994-2008 została skrócona z siedmiu tomów i wydana na nowo w 2015 roku w wersji jednotomowej.

2. “Gwałt”

Nasycona atmosferą epoki opowieść o rzeczywistości PRL-u i sieci oszustw wysoko postawionych urzędników. Historia zranionej dziewczyny, której finał ma rozegrać się na sali sądowej oraz dziennikarki śledczej, aktywnie uczestniczącej w rozprawie. Jaki wyrok wyda nieprzewidywalnie prowadzący rozprawę sędzia?

3. “Zapalniczka”

Gdy Joanna wraca do domu po długiej podróży zauważa, że z jej domu zniknął pamiątkowy przedmiot – zapalniczka. Poproszeni o pilnowanie domu w czasie nieobecności Joanny przyjaciele obiecują jej odnaleźć zapalniczkę, czując się winnymi tego co zaszło. W świetle głównych podejrzeń pada ogrodnik kobiety – Mirosław. Jednakże w mieszkaniu mężczyzny przyjaciele odnajdują nie zapalniczkę, a jego zwłoki.

4. Upiorny legat”

Tajemniczy telefon od nieznajomego mężczyzny błagającego o pomoc okazuje się początkiem pasma problemów i podejrzeń, w świetle których pada Joanna. Kobieta udawszy się na wskazane przez rozmówcę miejsce znajduje ludzkie zwłoki. Kim był ten, który wskazał miejsce zbrodni i dlaczego zadzwonił właśnie do Joanny?

5. “Lądowanie w Garwolinie”

Chwila ulgi od typowych dla Chmielewskiej tematów morderstw. Tym razem szukający sensacji dziennikarze małej gazety postanawiają sprowadzić do Garwolina.. kosmitów. Rozgrywająca się w czasach PRL-u, nasycona humorem powieść science-fiction zaskoczy was zwrotami akcji i kreatywnością autorki.

6. “Wyścigi”

Częsta bywalczyni konnych zawodów wyścigowych pewnego dnia znajduje zwłoki jednego z dżokejów. Powiadamia warszawską policję i zaczyna współpracę w śledztwie, równocześnie angażując się prywatnie w tajemniczą sytuację. Wśród pierwszych podejrzanych pojawiają się członkowie mafii. Kto zamordował znalezionego przez Joannę sportowca?

7. “Depozyt”

Inwestycja Henryka Karpiowskiego i jego przyjaciela okazuje się interesem życia -mężczyźni zarabiają olbrzymią sumę pieniędzy. Karpiowski, który jest zmuszony wyjechać służbowo postanawia zabezpieczyć swój majątek poprzez przechowanie go w depozycie u swojego najlepszego przyjaciela Seweryna. Niedługo potem Henryk traci pamięć przez wypadek samochodowy, a Seweryn umiera w wyniku wylewu. Dobrze zabezpieczony majątek pozostaje ukryty. Czy rodzinie Karpiowskich uda się go odnaleźć?

Najlepsze książki Joanny Chmielewskiej znajdziesz na stronie z e-bookami Litres.pl.