Małgorzata Kalicińska to polska powieściopisarka, autorka bestsellerowych tytułów skierowanych głównie do kobiecego grona czytelników. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim głośnej serii „Rozlewisko”, która doczekała się ekranizacji w postaci serialu telewizyjnego.
Kalicińska jest absolwentką SGGW, po której ukończeniu pracowała jako nauczycielka w kilku warszawskich szkołach. Przed rozpoczęciem literackiej kariery m.in. współpracowała ze stacją TVP1, pracowała przy produkcjach programów telewizyjnych oraz była współwłaścicielką Agencji Reklamowej Camco-Media.
Swoją pisarską przygodę rozpoczęła wydaniem w roku 2006 pierwszej części wspomnianej wyżej serii pt. „Dom nad rozlewiskiem”. W późniejszym okresie ukazały się takie książki autorki jak autobiograficzna powieść „Fiołki na trzepaku. Wspominki z podwórka i nie tylko” czy napisane wraz z córką „Irena” oraz „Kochana moja – rozmowa przez ocean”. Oprócz powieści obyczajowych Kalicińska jest także autorką zbiorów esejów (np. „Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie”), opowiadań (zamieszczonych m.in. w zbiorach „Wakacyjna miłość”) czy poradników.
Bestsellerowa seria „Rozlewisko”
Książki Małgorzaty Kalicińskiej tworzące cykl „Rozlewisko” to z pewnością jedne z najgłośniejszych tytułów wydanych w pierwszej dekadzie XXI wieku. Publikacje składające się na tę trylogię, „Dom nad rozlewiskiem”, „Powroty nad rozlewiskiem” oraz „Miłość nad rozlewiskiem”, długo nie znikały z polskich list bestsellerów, a Telewizja Polska bardzo szybko zdecydowało się na wykupienie praw do ekranizacji serii – pierwsze odcinki serialu o tym samym tytule zostały wyemitowane już w 2009 roku.
Kalicińska w powieściach przedstawia historię Małgorzaty Jantar, którą czytelnicy spotykają w bardzo trudnym momencie jej życia. Bohaterka po rozstaniu z mężem i utracie pracy opuszcza Warszawę i przeprowadza się na Mazury do swojej matki, z którą relacja nigdy nie należała do najłatwiejszych. Początkowo Małgorzacie trudno zaaklimatyzować się w niewielkim mieście, znaleźć wspólny język ze swoją mamą i uporać się z tym, czego dowiaduje się o jej przeszłości. Z czasem jednak bohaterka dostrzega w tej sytuacji szanse na rozpoczęcie całkowicie nowego etapu w swoim życiu, który daje jej nadzieję na lepsze jutro.
Swoja popularność cykl zawdzięcza przede wszystkim charyzmatycznej i bardzo wyrazistej bohaterce. Małgorzata Jantar była kimś, kogo Polki po prostu potrzebowały. Historia kobiety po 40, która musi na nowo zbudować swoje życie i uporać się z wieloma życiowymi perypetiami podnosiła je na duchu i pozwalała utożsamić się z nią. Bohaterka odkrywająca na ich oczach na nowo uroki życia dawała im poczucie, że nie są same i mogą, niezależnie od wieku, zawalczyć o siebie.
Historia o trudnych relacjach
„Irena” to wyjątkowa książka w literackim dorobku Małgorzaty Kalicińskiej, ponieważ została napisana razem z córką – Basią Grabowską. To kolejna powieść, w której zostaje poruszony temat trudnych relacji rodzinnych. Książka ta jest mozaiką historii trzech spokrewnionych ze sobą kobiet – Doroty, Jagny oraz Ireny. Mimo więzów krwi, każda z nich jest zupełnie inną postacią, z innym charakterem, historią czy problemami, z którymi musi mierzyć się na co dzień. Losy bohaterek przeplatają się na oczach czytelników, którzy poznają nie tylko ich przeszłość, ale także przyglądają się temu, jak próbują się z nią pogodzić. Oglądamy, jak kobiety zmagają się ze znalezieniem wspólnego języka, zdobyciem się na zrozumienie oraz usiłują nauczyć się żyć ze sobą w taki sposób, by być dla siebie wsparciem. To niesamowicie wartościowa pozycja pokazująca, że rodzinne relacje nie zawsze są łatwe, a ich utrzymanie niejednokrotnie wymaga od nas dojrzałości i wysiłku, na które wiele osób nie jest w stanie się zdobyć.
Kalicińska od kuchni
Obok poczytnych powieści oraz opowiadań umieszczonych w wielu publikacjach zbiorowych Kalicińska wydała również napisane wspólnie z bratem Mirosławem poradnik kulinarny „Kalicińscy od kuchni. Podróż po krainie smaków”. Ich książka jest nie tyle zbiorem rodzinnych przepisów, które od pokoleń wykorzystywane są w domach Kalicińskich, co wyrazem ich wyjątkowego podejścia do gotowania i jedzenia, cechującego się niesamowitą pasją i czułością. Liczne przepisy kulinarne przeplecione są tutaj barwnymi opowieściami pełnymi wspomnień, anegdot i jedzenia, które zabierają czytelnika w podróż po tytułowej krainie smaków.
Książki Małgorzaty Kalicińskiej to pozycje, które wywalczyły sobie zaszczytne miejsce w literaturze wydanej w XXI wieku. Czytelniczki pokochały jej historie za poruszanie ważnych, wielokrotnie bardzo trudnych, tematów oraz nadawanie bohaterkom cech sprawiających, że mogą się z nimi utożsamić i spojrzeć na życie z nieco innej niż dotychczas perspektywy.